My Wish List by Santharam

My Wish List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Ted N/A 2.8/4
2. 21 Jump Street N/A 2.9/4
3. The Dark Knight Rises 2.0/4 3.2/4
4. The Avengers (2012) N/A 3.3/4
5. Argo N/A 3.1/4
6. Lincoln N/A 3.0/4
7. Life of Pi N/A 3.1/4
8. Skyfall 3.5/4 3.1/4
9. Brave (2012) N/A 2.9/4
10. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
11. Contraband (2012) 3.0/4 2.7/4
12. Act of Valor N/A 2.7/4
13. This Means War N/A 2.5/4
14. The Impossible N/A 3.0/4
15. Underworld Awakening 2.5/4 2.5/4
16. Killing Them Softly N/A 2.5/4
17. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
18. Professional, The ( Léon ) 2.5/4 3.3/4
19. Taken (2009) 2.0/4 3.0/4
20. Mad Max: Fury Road 3.5/4 3.2/4
21. Children of Men 3.0/4 3.1/4
22. Edge of Tomorrow 2.5/4 3.1/4
23. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
24. Kick-Ass 2.5/4 3.0/4
25. X-Men 2.0/4 2.9/4
26. Mission: Impossible - Ghost Protocol 2.5/4 3.0/4
27. Iron Man 2 2.0/4 2.8/4
28. Thor 2.5/4 2.9/4
29. Fast Five 2.5/4 2.9/4
30. Mad Max 2: The Road Warrior 2.0/4 3.0/4
31. Speed (1994) 2.5/4 2.9/4
32. Kung Fu Hustle 3.0/4 3.0/4
33. From Russia with Love 2.5/4 3.0/4
34. The Transformers (2007) 2.5/4 2.8/4
35. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
36. RoboCop (1987) 2.5/4 2.9/4
37. Lone Survivor 1.5/4 3.1/4
38. The Raid 2 3.0/4 3.1/4
39. 13 Assassins ( Jûsan-nin no shikaku ) 3.5/4 3.0/4
40. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 2.5/4 3.0/4
41. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
42. Red (2010) 4.0/4 2.9/4
43. Minority Report 1.5/4 2.9/4
44. Independence Day (1996) 2.0/4 2.8/4
45. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
46. The Abyss 2.5/4 2.9/4
47. Mad Max 2.5/4 2.9/4
48. The Italian Job (2003) 4.0/4 2.8/4
49. Die Hard 2: Die Harder 4.0/4 2.7/4
50. Way of the Dragon, The ( Meng long guo jiang ) 3.0/4 3.0/4
51. Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) 3.0/4 3.0/4
52. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
53. Ip Man ( Yip Man ) 4.0/4 3.0/4
54. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.0/4 2.9/4
55. Blade (1998) 2.5/4 2.8/4
56. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
57. Total Recall (1990) 2.5/4 2.9/4
58. Lethal Weapon 2 2.5/4 2.8/4
59. Shooter (2007) 4.0/4 2.8/4
60. The Transporter 4.0/4 2.7/4
61. Equilibrium 2.5/4 2.8/4
62. Con Air 3.5/4 2.8/4
63. Rush Hour (1998) 3.0/4 2.8/4
64. Escape from New York 2.0/4 2.8/4
65. True Lies 4.0/4 2.8/4
66. Rocky II 3.0/4 2.8/4
67. Rambo 4.0/4 2.7/4
68. Desperado (1995) 2.5/4 2.8/4
69. Dr. No 2.5/4 2.8/4
70. Killer, The ( Dip huet seung hung ) N/A 3.0/4
71. Lord of War 3.0/4 2.8/4
72. Enemy of the State 4.0/4 2.8/4
73. Air Force One 3.0/4 2.7/4
74. Drunken Master ( Jui kuen ) 3.0/4 3.0/4
75. Mission: Impossible - Rogue Nation 3.5/4 3.0/4
76. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0/4 2.7/4
77. Silverado 2.5/4 2.8/4
78. Fast & Furious 6 2.5/4 2.8/4
79. You Only Live Twice 2.5/4 2.9/4
80. Goldeneye 4.0/4 2.8/4
81. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 2.5/4 2.8/4
82. Unstoppable (2010) 2.5/4 2.8/4
83. I, Robot 2.5/4 2.7/4
84. Three Kings 3.0/4 2.8/4
85. National Treasure 4.0/4 2.7/4
86. Underworld: Evolution 3.0/4 2.8/4
87. X-Men Origins: Wolverine 2.5/4 2.7/4
88. Top Gun (1986) 2.0/4 2.7/4
89. Face/Off 4.0/4 2.7/4
90. The Mummy (1999) 2.5/4 2.7/4
91. Wanted (2008) 2.5/4 2.7/4
92. Troy 3.0/4 2.7/4
93. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
94. Mission: Impossible III 3.5/4 2.7/4
95. Crank 4.0/4 2.7/4
96. Danny the Dog ( Unleashed ) 3.5/4 2.8/4
97. Ant-Man 2.0/4 2.9/4
98. Safe House (2012) 3.0/4 2.7/4
99. Furious 7 3.0/4 2.8/4
100. The Matrix Reloaded 2.5/4 2.6/4
101. Four Brothers 3.5/4 2.7/4
102. Lethal Weapon 3 2.0/4 2.7/4
103. The Karate Kid (2010) 3.0/4 2.7/4
104. Quantum of Solace 3.5/4 2.6/4
105. Fist of Legend ( Jing wu ying xiong ) 3.0/4 2.9/4
106. Legend of Drunken Master, The ( Jui kuen II ) 3.0/4 2.8/4
107. Police Story ( Ging chaat goo si ) 3.5/4 2.9/4
108. The Mechanic (2011) 4.0/4 2.7/4
109. Thunderball 3.0/4 2.8/4
110. Starship Troopers 2.0/4 2.7/4
111. Ip Man 2 ( Yip Man 2: Chung si chuen kei ) 3.0/4 2.9/4
112. Sholay 3.5/4 3.1/4
113. The Expendables 4.0/4 2.6/4
114. Fist of Fury aka Chinese Connection, The ( Jing wu men ) 4.0/4 2.9/4
115. Underworld: Rise of the Lycans 2.5/4 2.7/4
116. Fast & Furious (2009) 4.0/4 2.7/4
117. Armageddon 2.0/4 2.6/4
118. RocknRolla 3.0/4 2.7/4
119. Deja Vu (2006) 3.0/4 2.7/4
120. The Spy Who Loved Me 2.5/4 2.8/4
121. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
122. Police Story 2 ( Ging chaat goo si juk jaap ) 3.0/4 2.8/4
123. Cloverfield N/A 2.6/4
124. Alive (1993) 2.5/4 2.7/4
125. Resident Evil: Extinction 1.5/4 2.6/4
126. Colombiana 4.0/4 2.7/4
127. Contagion 2.5/4 2.7/4
128. 2 Guns 2.5/4 2.8/4
129. The Hunger Games: Mockingjay Part 1 3.0/4 2.7/4
130. Ninja Assassin 3.5/4 2.8/4
131. Bad Boys (1995) 2.5/4 2.6/4
132. Blade II 2.5/4 2.6/4
133. Live and Let Die 2.5/4 2.7/4
134. Running Scared (2006) 2.5/4 2.7/4
135. The Bourne Legacy 3.0/4 2.7/4
136. Diamonds Are Forever 4.0/4 2.7/4
137. Killer Elite (2011) 4.0/4 2.7/4
138. The Fast and the Furious (2001) 3.0/4 2.5/4
139. The A-Team 0.5/4 2.6/4
140. The Recruit 2.5/4 2.6/4
141. The Other Guys 2.5/4 2.6/4
142. The Rundown 3.0/4 2.6/4
143. Rocky III 2.5/4 2.7/4
144. Red Dawn (1984) 2.0/4 2.6/4
145. Gone in 60 Seconds (2000) 2.5/4 2.5/4
146. Rocky IV 2.0/4 2.6/4
147. Bloodsport 3.0/4 2.7/4
148. X-Men: The Last Stand 2.5/4 2.6/4
149. District B13 ( Banlieue 13 ) 3.0/4 2.8/4
150. Shoot 'Em Up 3.0/4 2.6/4
151. Tomorrow Never Dies 4.0/4 2.7/4
152. The Wolverine 2.5/4 2.7/4
153. Hancock 1.5/4 2.5/4
154. Big Boss, The aka Fists of Fury ( Tang shan da xiong ) 3.5/4 2.8/4
155. The Gods Must Be Crazy 4.0/4 2.7/4
156. Rambo: First Blood Part 2 4.0/4 2.6/4
157. Ransom (1996) 2.0/4 2.6/4
158. National Treasure: Book of Secrets 4.0/4 2.6/4
159. Lucy (2014) 3.0/4 2.7/4
160. Cop Land 2.5/4 2.7/4
161. The Matrix Revolutions 2.0/4 2.5/4
162. Executive Decision 3.0/4 2.6/4
163. Mad Max: Beyond Thunderdome 2.0/4 2.6/4
164. Machete 2.5/4 2.6/4
165. The Conjuring 2 2.0/4 2.9/4
166. The Revenant (2015) 4.0/4 3.3/4
167. The Martian 3.5/4 3.2/4
168. Creed 3.0/4 3.0/4
169. Black Mass 2.5/4 2.8/4
170. Cop Car 2.0/4 2.8/4
171. Spectre (2015) 3.0/4 2.7/4
172. Assassin, The ( Nie yin niang ) 2.5/4 3.0/4
173. Everest (2015) 2.0/4 2.8/4
174. Chappie N/A 2.5/4
175. Terminator: Genisys 2.0/4 2.3/4
176. San Andreas 2.0/4 2.3/4
177. No Escape (2015) 2.5/4 2.3/4
178. Tracers 2.0/4 2.4/4
179. Taken 3 2.5/4 2.3/4
180. Wild Card (2015) 2.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name