Top Movie List by T.A.Khan

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. The Godfather 3.5/4 3.5/4
3. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
4. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
5. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
6. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
7. Inception 3.5/4 3.3/4
8. The Departed 3.0/4 3.3/4
9. Rear Window 3.5/4 3.3/4
10. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
11. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
12. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
13. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
14. North by Northwest 3.0/4 3.3/4
15. Vertigo (1958) 3.0/4 3.2/4
16. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
17. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
18. The Pianist 3.0/4 3.2/4
19. The Sting (1973) 3.0/4 3.2/4
20. Dog Day Afternoon 2.5/4 3.2/4
21. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
22. Prophet, A ( prophète, Un ) 2.5/4 3.1/4
23. Casino 3.0/4 3.2/4
24. Heat (1995) 2.5/4 3.2/4
25. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
26. Bonnie and Clyde 3.0/4 3.2/4
27. Once Upon a Time in America 2.5/4 3.2/4
28. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
29. Mystic River 3.0/4 3.1/4
30. Snatch 2.5/4 3.1/4
31. The Fugitive (1993) 2.5/4 3.1/4
32. Sin City 2.5/4 3.0/4
33. American Gangster 2.5/4 3.0/4
34. Man on Fire (2004) 2.5/4 2.9/4
35. Gone Baby Gone 2.5/4 3.0/4
36. Glory (1989) 2.5/4 3.1/4
37. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
38. Letters from Iwo Jima 2.5/4 3.1/4
39. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
40. Raging Bull 2.5/4 3.3/4
41. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
42. Ray 2.5/4 3.0/4
43. The Pursuit of Happyness 2.5/4 3.0/4
44. Blow 2.5/4 2.9/4
45. Papillon (1973) 2.5/4 3.1/4
46. The Basketball Diaries 2.5/4 2.8/4
47. Fight Club 3.5/4 3.3/4
48. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
49. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
50. The Matrix 2.5/4 3.2/4
51. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
52. The Godfather: Part II 3.0/4 3.4/4
53. One Flew Over the Cuckoo's Nest 2.5/4 3.4/4
54. Braveheart (1995) 2.5/4 3.2/4
55. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2.5/4 3.1/4
56. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
57. The Usual Suspects 2.5/4 3.3/4
58. Memento 2.5/4 3.2/4
59. Taxi Driver (1976) 2.5/4 3.3/4
60. American History X 2.5/4 3.2/4
61. Reservoir Dogs 2.5/4 3.3/4
62. Terminator 2: Judgement Day 2.5/4 3.2/4
63. No Country for Old Men 2.5/4 3.2/4
64. The Big Lebowski 2.5/4 3.1/4
65. Full Metal Jacket 2.0/4 3.2/4
66. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
67. Wall-E 2.5/4 3.2/4
68. Unforgiven (1992) 2.5/4 3.3/4
69. Slumdog Millionaire 2.5/4 3.1/4
70. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
71. The Bourne Identity (2002) 2.5/4 3.1/4
72. Platoon 2.0/4 3.2/4
73. Professional, The ( Léon ) 2.5/4 3.3/4
74. The Social Network 2.5/4 3.1/4
75. Inglourious Basterds (2009) 2.5/4 3.2/4
76. Rocky (1976) 2.5/4 3.2/4
77. The Manchurian Candidate (1962) 2.5/4 3.1/4
78. Good Will Hunting 2.5/4 3.2/4
79. Gran Torino 2.5/4 3.2/4
80. Oldboy ( Oldeuboi ) 2.5/4 3.2/4
81. L.A. Confidential 2.5/4 3.2/4
82. The Town (2010) 2.5/4 3.0/4
83. The Hangover 2.5/4 3.0/4
84. Million Dollar Baby (2004) 2.5/4 3.1/4
85. Cool Hand Luke 2.5/4 3.2/4
86. Paths of Glory 2.5/4 3.3/4
87. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
88. V for Vendetta 2.5/4 3.0/4
89. The Untouchables (1987) 2.5/4 3.1/4
90. Miracle (2004) 2.5/4 2.8/4
91. Taken (2009) 2.5/4 3.0/4
92. Enter the Dragon 2.5/4 3.1/4
93. Primal Fear 2.5/4 3.1/4
94. Changeling (2008) 3.0/4 2.9/4
95. Lucky Number Slevin 2.5/4 2.8/4
96. Law Abiding Citizen 2.5/4 2.8/4
97. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 2.5/4 2.6/4
98. The Bank Job 2.5/4 2.8/4
99. Valkyrie 3.0/4 2.7/4
100. Inside Man (2006) N/A 2.9/4
101. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
102. Jaws N/A 3.2/4
103. Philadelphia 2.5/4 3.0/4
104. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 3.0/4 3.2/4
105. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
106. Invictus 2.5/4 2.9/4
107. Public Enemies 3.0/4 2.7/4
108. Frost/Nixon 2.5/4 3.0/4
109. Man on Wire 2.5/4 3.0/4
110. The Curious Case of Benjamin Button 2.5/4 2.9/4
111. Defiance (2008) 3.0/4 2.9/4
112. Hotel Rwanda 3.0/4 3.1/4
113. Amistad 2.5/4 2.9/4
114. The Great Debaters 2.5/4 2.9/4
115. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
116. Crash (2005) 2.5/4 2.9/4
117. The People vs. Larry Flynt 2.5/4 2.8/4
118. Enemy at the Gates 3.0/4 2.8/4
119. Exam 2.5/4 2.6/4
120. Malcolm X (1992) 3.0/4 3.1/4
121. Milk 2.5/4 3.0/4
122. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
123. 127 Hours 3.0/4 3.0/4
124. True Grit (2010) 2.5/4 3.1/4
125. Ip Man 2 ( Yip Man 2: Chung si chuen kei ) 2.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name