2007-2010 Movies Seen by LeeAnn M.

2007-2010 Movies Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Facing Ali 3.0/4 2.4/4
2. Funny People 0.5/4 2.5/4
3. Gamer (2009) 0.5/4 2.3/4
4. Gimme Shelter (1970) 2.0/4 2.9/4
5. The Good Heart 2.5/4 2.3/4
6. Good Morning Vietnam 2.5/4 2.9/4
7. Hachi: A Dog's Tale ( Hachiko: A Dog's Story ) 3.0/4 3.1/4
8. Hard Candy 3.0/4 2.9/4
9. How to Train Your Dragon (2010) 3.0/4 3.2/4
10. The Hurt Locker 4.0/4 3.1/4
11. I Love You Phillip Morris 2.0/4 2.5/4
12. The Informant! (2009) 2.0/4 2.5/4
13. The Invention of Lying 1.5/4 2.4/4
14. Invictus 3.0/4 2.9/4
15. Iron Man 2 2.0/4 2.8/4
16. It's Complicated 2.5/4 2.7/4
17. Leap Year (2010) 1.0/4 2.1/4
18. Love Happens 1.0/4 2.0/4
19. The Lovely Bones 2.0/4 2.5/4
20. The Machinist 2.5/4 2.9/4
21. Management 2.5/4 2.3/4
22. The Men Who Stare at Goats 3.0/4 2.5/4
23. My Sister's Keeper 1.5/4 2.8/4
24. Northfork 3.0/4 2.7/4
25. Nothing Like the Holidays 2.0/4 2.2/4
26. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2.0/4 2.4/4
27. Pirate Radio ( Boat That Rocked, The ) 3.0/4 2.7/4
28. Pressure Cooker 2.5/4 2.0/4
29. The Princess and the Frog 3.0/4 2.8/4
30. Robin Hood (2010) 3.0/4 2.5/4
31. 9 4.0/4 2.8/4
32. 2012 3.0/4 2.5/4
33. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
34. 17 Again 2.0/4 2.5/4
35. 88 Minutes 1.5/4 1.8/4
36. The Accidental Husband 1.5/4 2.6/4
37. Adam Resurrected 2.0/4 1.9/4
38. Adventureland 2.5/4 2.6/4
39. Alice in Wonderland (2010) 4.0/4 2.6/4
40. Alien Trespass 2.0/4 2.2/4
41. Aliens in the Attic 2.0/4 1.9/4
42. Alvin and the Chipmunks 3.0/4 2.2/4
43. Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel 2.0/4 2.1/4
44. Amelia 3.0/4 2.4/4
45. Arlen Faber ( Answer Man, The ) 3.0/4 2.1/4
46. Away We Go 3.0/4 2.7/4
47. Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 3.0/4 2.6/4
48. Baraka 4.0/4 3.1/4
49. Battle for Terra 1.0/4 2.9/4
50. Be Kind Rewind 1.0/4 2.4/4
51. Bedtime Stories 2.5/4 2.5/4
52. Beverly Hills Chihuahua 2.0/4 1.5/4
53. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
54. The Blind Side 4.0/4 3.0/4
55. Body of Lies 3.0/4 2.6/4
56. Bolt 4.0/4 2.7/4
57. The Book of Eli 4.0/4 2.8/4
58. The Bounty Hunter (2010) 1.5/4 2.1/4
59. Bride Wars 2.0/4 2.1/4
60. The Brothers Bloom 2.5/4 2.6/4
61. Calendar Girls (2003) 3.0/4 2.6/4
62. Centurion 3.5/4 2.4/4
63. Charlie Wilson's War 2.5/4 2.7/4
64. Chicken Run 4.0/4 2.6/4
65. Chocolat (2000) 4.0/4 2.9/4
66. A Christmas Carol (2009) 3.5/4 2.7/4
67. CJ7 3.0/4 2.5/4
68. Cleaner (2007) 3.0/4 2.3/4
69. Cloudy with a Chance of Meatballs 1.0/4 2.7/4
70. Confessions of a Shopaholic 1.0/4 2.0/4
71. Cop Out 2.5/4 2.2/4
72. Coraline 3.0/4 3.0/4
73. Crazy Heart 3.5/4 2.8/4
74. Crossing Over 2.0/4 2.4/4
75. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
76. The Day the Earth Stood Still (2008) 0.5/4 2.1/4
77. Daybreakers 2.0/4 2.7/4
78. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
79. Defendor 3.5/4 2.5/4
80. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
81. Did You Hear About the Morgons? 2.0/4 2.1/4
82. Diggers (2007) 4.0/4 2.6/4
83. The Dish (2001) 2.0/4 2.8/4
84. District 9 4.0/4 3.0/4
85. Drag Me to Hell 0.5/4 2.7/4
86. Eagle Eye 2.0/4 2.5/4
87. Earth (2009) 3.5/4 3.0/4
88. Eat Pray Love 2.0/4 2.3/4
89. Edge of Darkness (2010) 2.5/4 2.6/4
90. Elf 3.0/4 2.7/4
91. Erin Brockovich 3.0/4 2.7/4
92. The Extra Man 2.5/4 1.9/4
93. Fantasia 4.0/4 3.0/4
94. The Fighter (2010) 3.5/4 3.1/4
95. Firewall 2.0/4 2.4/4
96. Flawless (2007) 3.0/4 2.2/4
97. Freakonomics 1.0/4 2.4/4
98. G.I. Joe: The Rise of Cobra 1.0/4 2.2/4
99. Get Smart 2.0/4 2.5/4
100. G-Force 1.5/4 1.8/4
101. Ghost Town (2008) 2.5/4 2.6/4
102. The Ghost Writer 2.5/4 2.7/4
103. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
104. Good Night, and Good Luck 3.0/4 3.0/4
105. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
106. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
107. The Great Buck Howard 2.5/4 2.6/4
108. Griffin & Phoenix (2006) 1.0/4 2.0/4
109. A Guide to Recognizing Your Saints 2.5/4 2.6/4
110. Hancock 3.0/4 2.6/4
111. The Hangover 4.0/4 3.0/4
112. Hannah Montana: The Movie 2.0/4 1.7/4
113. Happy-Go-Lucky 2.0/4 2.8/4
114. Henry Poole is Here 2.0/4 2.4/4
115. He's Just Not That Into You 2.0/4 2.4/4
116. Holes (2003) 3.0/4 2.7/4
117. The Horsemen (2009) 1.5/4 2.6/4
118. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 1.0/4 2.7/4
119. Hot Tub Time Machine 3.0/4 2.6/4
120. Hotel for Dogs 2.5/4 1.9/4
121. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 2.0/4 2.7/4
122. Imagine That 0.5/4 1.8/4
123. In Bruges 3.5/4 3.1/4
124. Inception 2.5/4 3.3/4
125. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
126. Inkheart 1.0/4 2.2/4
127. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
128. Is Anybody There? 2.0/4 2.6/4
129. James and the Giant Peach 2.0/4 2.7/4
130. The Joneses 1.0/4 2.2/4
131. Journey to the Center of the Earth (2008) 1.5/4 2.3/4
132. Julie & Julia 2.0/4 2.8/4
133. Juno 3.0/4 2.9/4
134. The Karate Kid (2010) 1.5/4 2.7/4
135. Kit Kittredge: An American Girl 2.0/4 2.8/4
136. Knocked Up 1.0/4 2.8/4
137. Knowing 0.5/4 2.4/4
138. Kung Fu Panda 4.0/4 3.0/4
139. Land of the Lost 0.5/4 2.0/4
140. Last Chance Harvey 3.0/4 2.4/4
141. Law Abiding Citizen 1.0/4 2.8/4
142. The Maiden Heist 2.0/4 2.2/4
143. Marmaduke (2010) 0.5/4 1.9/4
144. Letters to Juliet 2.0/4 2.6/4
145. The Longshots (2008) 2.5/4 2.3/4
146. The Lucky Ones (2008) 3.0/4 2.4/4
147. Made of Honor 1.0/4 2.1/4
148. Marley and Me 2.0/4 2.6/4
149. Married Life 2.0/4 2.6/4
150. Meet Dave 1.0/4 2.0/4
151. The Merry Gentleman 2.0/4 2.7/4
152. Miss Pettigrew Lives for a Day 2.0/4 2.7/4
153. Miss Potter 2.0/4 2.7/4
154. Monsters vs. Aliens 0.5/4 2.6/4
155. Motherhood 2.0/4 1.9/4
156. Multiple Sarcasms 2.0/4 2.3/4
157. My Life in Ruins 1.5/4 2.1/4
158. My One and Only 2.0/4 2.3/4
159. Mystery, Alaska 3.0/4 2.6/4
160. New in Town 1.0/4 2.0/4
161. Night at the Museum 3.0/4 2.5/4
162. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 3.0/4 2.4/4
163. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
164. Oceans 2.5/4 2.5/4
165. Old Dogs (2009) 0.5/4 1.7/4
166. The Oxford Murders 2.0/4 2.0/4
167. Paper Man 2.0/4 2.3/4
168. Passengers (2008) 0.5/4 2.4/4
169. Paul Blart: Mall Cop 1.0/4 2.1/4
170. The Pink Panther (2006) 2.5/4 2.0/4
171. Pink Panther 2 2.0/4 2.2/4
172. Predators (2010) 1.0/4 2.6/4
173. Premonition (2007) 0.5/4 2.4/4
174. Priceless ( Hors de prix ) 3.0/4 2.6/4
175. Pride and Glory 0.5/4 2.2/4
176. Pride and Prejudice (2005) 2.5/4 2.9/4
177. The Princess Diaries 2.5/4 2.6/4
178. The Proposal (2009) 2.0/4 2.7/4
179. Public Enemies 3.5/4 2.7/4
180. The Queen (2006) 3.0/4 2.9/4
181. Race to Witch Mountain 2.0/4 2.1/4
182. Red (2010) 3.5/4 2.9/4
183. Righteous Kill 1.0/4 2.4/4
184. Role Models 2.5/4 2.9/4
185. The Rookie (2002) 3.0/4 2.6/4
186. Serious Moonlight 1.0/4 2.2/4
187. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
188. Shine a Light 2.5/4 2.7/4
189. Shorts 1.0/4 2.3/4
190. Shrek Forever After 3.0/4 2.6/4
191. Shrink 1.0/4 2.4/4
192. Shutter Island 2.5/4 3.1/4
193. Solitary Man 3.0/4 2.7/4
194. The Soloist 2.0/4 2.6/4
195. Son of Rambow 2.5/4 2.8/4
196. The Sorcerer's Apprentice 2.0/4 2.5/4
197. Space Chimps 1.0/4 2.0/4
198. Spanglish 3.0/4 2.3/4
199. The Spy Next Door 1.5/4 1.8/4
200. Star Trek 4.0/4 3.1/4
201. State of Play 3.0/4 2.6/4
202. Stranger Than Fiction 3.0/4 2.8/4
203. Sunshine Cleaning 3.0/4 2.8/4
204. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
205. Swing Vote 1.5/4 2.2/4
206. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
207. Temple Grandin 3.0/4 3.0/4
208. Terminator Salvation 3.0/4 2.6/4
209. Thank You for Smoking 2.5/4 2.8/4
210. Then She Found Me 2.0/4 2.7/4
211. The Time Traveler's Wife 2.5/4 2.7/4
212. Tooth Fairy (2010) 2.5/4 2.1/4
213. The Town (2010) 4.0/4 3.0/4
214. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
215. Traitor (2008) 4.0/4 2.6/4
216. The Transformers (2007) 2.5/4 2.8/4
217. Transformers: Revenge of the Fallen 1.0/4 2.2/4
218. Tropic Thunder 3.0/4 2.7/4
219. Untraceable 2.0/4 2.3/4
220. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
221. Up in the Air (2009) 3.5/4 2.9/4
222. The Upside of Anger 3.0/4 2.4/4
223. Vicky Cristina Barcelona 2.5/4 2.7/4
224. The Visitor (2008) 3.0/4 2.9/4
225. Waking Ned Devine 3.0/4 2.8/4
226. Wall Street 3.0/4 2.9/4
227. Wall Street: Money Never Sleeps 2.0/4 2.5/4
228. Wall-E 3.5/4 3.2/4
229. Wanted (2008) 3.0/4 2.7/4
230. Watchmen 2.5/4 2.8/4
231. What Just Happened? 1.0/4 2.2/4
232. Whatever Works 2.5/4 2.6/4
233. When in Rome (2010) 1.0/4 2.1/4
234. Where the Money Is 4.0/4 2.5/4
235. Where the Wild Things Are 2.0/4 2.6/4
236. While You Were Sleeping 3.0/4 2.6/4
237. Whip It! 3.0/4 2.8/4
238. Wild Child (2009) 0.5/4 2.4/4
239. Wonderful World 1.5/4 2.0/4
240. X-Men Origins: Wolverine 2.5/4 2.7/4
241. Yes Man 1.5/4 2.6/4
242. Young at Heart (2008) 3.0/4 3.0/4
243. Zombieland 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name