Top Movie List by Paul

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Saw 3.0/4 2.9/4
2. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
3. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
4. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
5. The Matrix 3.5/4 3.2/4
6. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
8. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
9. Inception 2.5/4 3.3/4
10. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
11. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
12. The Departed 3.0/4 3.3/4
13. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
14. Toy Story 3.5/4 3.3/4
15. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
16. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
17. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
18. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
19. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
20. Toy Story 3 3.5/4 3.3/4
21. Wall-E 3.0/4 3.2/4
22. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
23. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
24. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
25. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
26. Avatar 3.0/4 3.0/4
27. Finding Nemo 2.5/4 3.2/4
28. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
29. Gran Torino 2.5/4 3.2/4
30. Ferris Bueller's Day Off 2.5/4 3.1/4
31. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
32. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
33. Office Space 3.5/4 3.1/4
34. Good Will Hunting 3.5/4 3.2/4
35. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
36. Shrek 3.5/4 3.1/4
37. The Hangover 3.5/4 3.0/4
38. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
39. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
40. 300 3.0/4 2.9/4
41. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
42. The Social Network 2.5/4 3.1/4
43. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
44. 21 Jump Street 3.5/4 2.9/4
45. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
46. The Vow (2012) 3.0/4 2.8/4
47. The Grey 3.0/4 2.7/4
48. The Lucky One (2012) 2.5/4 2.6/4
49. Friends with Kids 2.0/4 2.4/4
50. 50/50 3.0/4 3.1/4
51. Rise of the Planet of the Apes 4.0/4 3.0/4
52. Real Steel 2.5/4 2.9/4
53. Moneyball 2.5/4 3.1/4
54. Thor 2.0/4 2.9/4
55. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
56. Bridesmaids (2011) 2.0/4 2.9/4
57. Limitless 2.5/4 2.8/4
58. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
59. Crazy, Stupid, Love. 2.5/4 2.9/4
60. We Bought a Zoo 3.5/4 2.8/4
61. Horrible Bosses 3.0/4 2.8/4
62. The Lincoln Lawyer 2.5/4 2.9/4
63. Friends with Benefits 3.0/4 2.7/4
64. War Horse 3.5/4 2.8/4
65. The Ides of March 2.0/4 2.8/4
66. Dolphin Tale 3.5/4 2.9/4
67. Just Go With It 2.5/4 2.6/4
68. Tower Heist 3.0/4 2.5/4
69. Mr. Popper's Penguins 3.0/4 2.4/4
70. The Hangover Part II 3.0/4 2.4/4
71. The Change-Up 2.5/4 2.4/4
72. Extremely Loud and Incredibly Close 2.0/4 2.6/4
73. Zookeeper (2011) 3.0/4 2.2/4
74. Bad Teacher 2.0/4 2.3/4
75. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
76. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
77. The Fighter (2010) 1.5/4 3.1/4
78. The Town (2010) 3.0/4 3.0/4
79. Scott Pilgrim vs. The World 3.0/4 2.9/4
80. The Karate Kid (2010) 3.0/4 2.7/4
81. Waiting for 'Superman' 1.0/4 2.8/4
82. Dear John 3.0/4 2.7/4
83. Get Him to the Greek 2.0/4 2.7/4
84. The Expendables 3.0/4 2.6/4
85. The Other Guys 3.0/4 2.6/4
86. Date Night 3.0/4 2.6/4
87. Grown Ups 3.0/4 2.5/4
88. The Switch (2010) 3.0/4 2.4/4
89. I Love You Phillip Morris 2.0/4 2.5/4
90. The Last Song 3.0/4 2.5/4
91. Little Fockers 3.0/4 2.3/4
92. Dinner for Schmucks 3.0/4 2.3/4
93. Zombieland 3.5/4 3.0/4
94. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
95. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
96. The Blind Side 3.5/4 3.0/4
97. The Hurt Locker 1.0/4 3.1/4
98. Up in the Air (2009) 2.5/4 2.9/4
99. I Love You, Man 3.5/4 2.9/4
100. Watchmen 3.5/4 2.8/4
101. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 3.5/4 2.9/4
102. X-Men Origins: Wolverine 3.0/4 2.7/4
103. Invictus 3.5/4 2.9/4
104. The Proposal (2009) 3.0/4 2.7/4
105. My Sister's Keeper 3.0/4 2.8/4
106. Angels & Demons 2.5/4 2.6/4
107. Funny People 2.0/4 2.5/4
108. Saw VI 2.5/4 2.6/4
109. The Men Who Stare at Goats 3.0/4 2.5/4
110. The Invention of Lying 3.0/4 2.4/4
111. The Informant! (2009) 3.0/4 2.5/4
112. Knowing 2.5/4 2.4/4
113. He's Just Not That Into You 3.0/4 2.4/4
114. Tropic Thunder 2.5/4 2.7/4
115. The Incredible Hulk 2.5/4 2.7/4
116. Burn After Reading 2.5/4 2.7/4
117. Cloverfield 1.5/4 2.6/4
118. Definitely, Maybe 3.0/4 2.8/4
119. Bolt 3.0/4 2.7/4
120. Step Brothers 2.5/4 2.8/4
121. Zack and Miri Make a Porno 3.0/4 2.6/4
122. Yes Man 3.0/4 2.6/4
123. Juno 3.5/4 2.9/4
124. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
125. Superbad 3.0/4 2.9/4
126. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
127. Sicko 2.0/4 2.9/4
128. The Simpsons Movie 3.0/4 2.7/4
129. Salmon Fishing in the Yemen 2.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name