Top Horror Movie List by morningdarkness

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
2. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
3. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
4. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
5. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
6. Alien 3.5/4 3.3/4
7. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
8. A Nightmare on Elm Street (1984) 4.0/4 3.0/4
9. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
10. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
11. Dawn of the Dead (1979) 3.5/4 3.1/4
12. Jaws 3.0/4 3.2/4
13. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
14. Rosemary's Baby 2.5/4 3.0/4
15. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
16. Evil Dead 2 4.0/4 3.1/4
17. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.0/4 2.9/4
18. Frankenstein (1931) 3.5/4 3.2/4
19. Dawn of the Dead (2004) N/A 2.8/4
20. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
21. Zombieland 4.0/4 3.0/4
22. Misery 3.5/4 3.1/4
23. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 2.5/4 3.1/4
24. Carrie (1976) 2.5/4 3.0/4
25. Poltergeist (1982) 3.5/4 3.0/4
26. Interview with the Vampire 3.5/4 3.0/4
27. The Descent (2006) 3.5/4 2.9/4
28. An American Werewolf in London 4.0/4 2.9/4
29. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
30. Saw 3.5/4 2.9/4
31. Army of Darkness 4.0/4 3.0/4
32. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.5/4 3.0/4
33. Bride of Frankenstein 2.5/4 3.1/4
34. 28 Weeks Later 3.5/4 2.7/4
35. Audition ( Ôdishon ) 3.0/4 2.9/4
36. Dracula (1931) 4.0/4 2.9/4
37. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
38. Dead Alive ( Braindead ) 4.0/4 2.8/4
39. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
40. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
41. Gremlins (1984) 3.5/4 2.9/4
42. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
43. Friday the 13th (1980) 3.5/4 2.8/4
44. Grindhouse 3.5/4 2.8/4
45. The Rocky Horror Picture Show 2.5/4 2.8/4
46. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
47. Frailty 3.5/4 2.9/4
48. Hellraiser (1987) 3.0/4 2.8/4
49. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
50. Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) 3.0/4 2.9/4
51. Pitch Black 3.5/4 2.8/4
52. Drag Me to Hell 3.5/4 2.7/4
53. The Mist 3.5/4 2.7/4
54. From Dusk Till Dawn 3.5/4 2.8/4
55. Day of the Dead (1985) 2.5/4 2.8/4
56. Devil's Advocate (1997) 4.0/4 2.8/4
57. Fright Night (1985) 3.0/4 2.8/4
58. The Devil's Rejects 3.5/4 2.8/4
59. Last House on the Left (1972) 4.0/4 2.8/4
60. Trick 'r Treat 3.0/4 2.9/4
61. Planet Terror 3.5/4 2.6/4
62. 30 Days of Night 3.0/4 2.6/4
63. Stir of Echoes 3.0/4 2.7/4
64. From Hell 3.0/4 2.6/4
65. Cube 2.5/4 2.8/4
66. Re-Animator 2.0/4 2.8/4
67. The Phantom of the Opera (1925) 2.0/4 3.0/4
68. House on Haunted Hill (1959) 2.0/4 2.8/4
69. The Amityville Horror (1979) 2.0/4 2.7/4
70. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
71. Paranormal Activity 2.5/4 2.5/4
72. Tremors 3.5/4 2.7/4
73. The Last House on the Left (2009) 3.5/4 2.7/4
74. Stephen King's It 3.5/4 2.8/4
75. The Exorcism of Emily Rose 2.5/4 2.6/4
76. Monster Squad 1.5/4 2.7/4
77. Creepshow 3.0/4 2.8/4
78. High Tension ( Haute tension ) 2.5/4 2.8/4
79. Event Horizon 4.0/4 2.7/4
80. 1408 2.0/4 2.6/4
81. Final Destination (2000) 3.5/4 2.6/4
82. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
83. The Hills Have Eyes (2006) 3.0/4 2.6/4
84. Arachnophobia 2.5/4 2.6/4
85. Near Dark 3.0/4 2.8/4
86. Daybreakers 3.0/4 2.7/4
87. Ginger Snaps 2.5/4 2.8/4
88. Firestarter (1984) 2.5/4 2.6/4
89. Creature from the Black Lagoon 2.5/4 2.7/4
90. The People Under the Stairs 3.0/4 2.6/4
91. Halloween (2007) 3.5/4 2.4/4
92. Frankenstein Meets the Wolf Man 2.5/4 2.6/4
93. Pet Sematary (1989) 4.0/4 2.6/4
94. Splinter 3.0/4 2.8/4
95. Fido 2.5/4 2.6/4
96. Scanners 2.5/4 2.6/4
97. Resident Evil: Extinction 2.5/4 2.6/4
98. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 4.0/4 2.6/4
99. Return of the Living Dead 2.5/4 2.7/4
100. Predators (2010) 3.5/4 2.6/4
101. Cujo 2.5/4 2.6/4
102. Children of the Corn (1984) 2.5/4 2.5/4
103. Wes Craven's New Nightmare 4.0/4 2.7/4
104. [ Rec ] 2.0/4 2.9/4
105. House (1986) 2.5/4 2.6/4
106. Saw VI 3.0/4 2.6/4
107. Piranha 3D 3.0/4 2.4/4
108. Halloween II (1981) 3.5/4 2.6/4
109. The Howling (1981) 3.5/4 2.6/4
110. Christine (1983) 3.0/4 2.6/4
111. Needful Things 3.5/4 2.5/4
112. Candyman (1992) 3.0/4 2.5/4
113. The Wolfman (2010) 2.5/4 2.4/4
114. The Prophecy (1995) 3.5/4 2.7/4
115. Ju-On: The Grudge 3.0/4 2.8/4
116. Slither (2006) 3.0/4 2.5/4
117. The Little Shop of Horrors (1960) 2.5/4 2.5/4
118. Hostel 4.0/4 2.3/4
119. The Blair Witch Project 2.5/4 2.3/4
120. Friday the 13th Part 2 4.0/4 2.5/4
121. My Name is Bruce 4.0/4 2.4/4
122. Devil 3.0/4 2.5/4
123. House of Wax (1953) 2.5/4 2.8/4
124. The Amityville Horror (2005) 2.5/4 2.5/4
125. Saw II 3.5/4 2.5/4
126. The Ninth Gate 2.5/4 2.5/4
127. Pandorum 3.5/4 2.5/4
128. Resident Evil: Apocalypse 3.0/4 2.5/4
129. Silent Hill 4.0/4 2.5/4
130. Twilight (2008) 3.0/4 2.2/4
131. House of 1,000 Corpses 3.5/4 2.5/4
132. Mary Shelley's Frankenstein 3.5/4 2.4/4
133. Jaws 2 2.0/4 2.4/4
134. Wolf (1994) 2.5/4 2.4/4
135. The Mothman Prophecies 2.5/4 2.5/4
136. Scary Movie (2000) 3.5/4 2.4/4
137. The Strangers (2008) 3.5/4 2.5/4
138. The Hills Have Eyes (1977) 2.5/4 2.5/4
139. Buffy the Vampire Slayer 3.5/4 2.3/4
140. My Bloody Valentine 3-D 3.5/4 2.4/4
141. Final Destination 2 3.5/4 2.5/4
142. Pumpkinhead 3.0/4 2.5/4
143. Dracula: Dead and Loving It 3.0/4 2.4/4
144. Night of the Living Dead (1990) 3.0/4 2.6/4
145. The Gravedancers 2.5/4 2.4/4
146. Lord of Illusions 3.0/4 2.4/4
147. Altered States 3.0/4 2.6/4
148. The Blob (1958) 3.0/4 2.5/4
149. Return of the Living Dead Part II 2.5/4 2.6/4
150. Wrong Turn (2003) 3.0/4 2.6/4
151. Ravenous (1999) 3.0/4 2.7/4
152. Cabin Fever (2003) 3.0/4 2.5/4
153. Hellraiser II: Hellbound 3.0/4 2.5/4
154. Saw III 3.5/4 2.4/4
155. The Faculty 3.0/4 2.4/4
156. Mary Reilly 3.0/4 2.4/4
157. Quarantine 3.0/4 2.4/4
158. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 3.0/4 2.5/4
159. Alien: Resurrection 2.5/4 2.3/4
160. My Bloody Valentine 3.0/4 2.6/4
161. Phantom of the Opera (1943) 3.0/4 2.4/4
162. Tales from the Crypt 3.0/4 2.6/4
163. Scream 2 3.5/4 2.5/4
164. Halloween II (2009) 3.5/4 2.1/4
165. House on Haunted Hill (1999) 3.0/4 2.3/4
166. Midnight Meat Train 3.5/4 2.5/4
167. Halloween 4: The Return of Michael Myers 2.5/4 2.5/4
168. Thir13en Ghosts 3.5/4 2.3/4
169. Halloween H20: 20 Years Later 3.0/4 2.3/4
170. Dead Silence 2.5/4 2.5/4
171. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master 4.0/4 2.4/4
172. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge 4.0/4 2.3/4
173. Hostel: Part II 3.5/4 2.3/4
174. John Carpenter's Vampires 3.5/4 2.4/4
175. The Messengers (2007) 3.0/4 2.3/4
176. Tales from the Crypt: Demon Knight 3.5/4 2.7/4
177. Toolbox Murders (2003) 2.5/4 2.6/4
178. Dead Snow ( Død snø ) 2.5/4 2.6/4
179. Friday the 13th (2009) 3.5/4 2.1/4
180. Repo! The Genetic Opera! 3.5/4 2.7/4
181. Gremlins 2: The New Batch 2.5/4 2.4/4
182. Thinner 3.5/4 2.3/4
183. Freddy vs. Jason 2.5/4 2.3/4
184. Queen of the Damned 3.5/4 2.5/4
185. Once Bitten 3.0/4 2.2/4
186. Idle Hands 4.0/4 2.3/4
187. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.5/4 2.2/4
188. Dreamcatcher (2003) 3.0/4 2.0/4
189. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter 3.0/4 2.4/4
190. The Gate 4.0/4 2.4/4
191. Rose Red 2.5/4 2.8/4
192. Gothika 2.5/4 2.4/4
193. Friday the 13th Part III 2.5/4 2.3/4
194. The Grudge (2004) 2.5/4 2.2/4
195. The Hitcher (2007) 2.5/4 2.1/4
196. Scream 3 2.5/4 2.2/4
197. Saw V 4.0/4 2.3/4
198. The Forgotten (2004) 3.0/4 2.2/4
199. Cube 2: Hypercube 2.5/4 2.5/4
200. Sorority Row 2.5/4 2.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name