All Movies I've Seen by Fizzybubblespop

All Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Orphanage, The ( orfanato, El ) 4.0/4 2.9/4
2. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
3. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
4. I Love You Phillip Morris 3.5/4 2.5/4
5. Boy A 3.5/4 2.8/4
6. Dare (2009) 3.5/4 2.1/4
7. May 3.5/4 2.9/4
8. Ondine 3.5/4 2.6/4
9. Hard Candy 3.5/4 2.9/4
10. The Woodsman 3.5/4 2.7/4
11. Exit Through the Gift Shop 3.5/4 3.0/4
12. Son of Rambow 4.0/4 2.8/4
13. Children of Invention 3.5/4 2.6/4
14. Phoebe in Wonderland 3.5/4 2.8/4
15. The Tracey Fragments 3.0/4 2.1/4
16. Cowboys and Angels 3.0/4 2.8/4
17. Love Me If You Dare ( Jeux d'enfants ) 1.0/4 2.7/4
18. The Kids Are All Right 2.5/4 2.7/4
19. Delicatessen 3.5/4 2.9/4
20. (500) Days of Summer 3.5/4 3.0/4
21. Science of Sleep, The ( Science des rêves, La ) 0.5/4 2.6/4
22. Mystery Team 3.5/4 2.6/4
23. Cold Souls 3.0/4 2.5/4
24. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
25. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
26. Little Miss Sunshine 1.0/4 3.1/4
27. Holes (2003) 3.5/4 2.7/4
28. Fried Green Tomatoes 4.0/4 3.0/4
29. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 2.0/4 3.1/4
30. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
31. Matilda (1996) 3.5/4 2.7/4
32. Being John Malkovich 0.5/4 2.9/4
33. The Boy in the Striped Pyjamas 3.0/4 3.0/4
34. A Clockwork Orange 1.5/4 3.1/4
35. Maid, The ( nana, La ) 2.0/4 2.7/4
36. Beautiful Thing 2.5/4 3.0/4
37. Bewitched (2005) 3.0/4 1.9/4
38. An Education 3.5/4 2.9/4
39. Juno 1.0/4 2.9/4
40. Elf 3.0/4 2.7/4
41. Just Like Heaven 2.0/4 2.5/4
42. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
43. Transformers: Revenge of the Fallen 0.5/4 2.2/4
44. His Girl Friday 3.0/4 3.0/4
45. The General (1927) 0.5/4 3.1/4
46. The Graduate 0.5/4 3.2/4
47. The Curiosity of Chance 3.0/4 3.0/4
48. Memoirs of a Geisha 3.5/4 2.8/4
49. Little Crumb ( Kruimeltje ) 2.5/4 2.8/4
50. Rocket Science 3.5/4 2.8/4
51. Penelope (2008) 3.5/4 2.7/4
52. Everything is Illuminated 4.0/4 2.8/4
53. Lovely, Still 3.5/4 2.3/4
54. Very Long Engagement, A ( long dimanche de fiançailles, Un ) 3.5/4 2.9/4
55. Happythankyoumoreplease 3.5/4 2.4/4
56. Driving Lessons 3.0/4 2.6/4
57. While You Were Sleeping 2.5/4 2.6/4
58. Psycho (1960) N/A 3.3/4
59. The Shining (1980) N/A 3.3/4
60. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
61. Rosemary's Baby N/A 3.0/4
62. Poltergeist (1982) N/A 3.0/4
63. The Descent (2006) N/A 2.9/4
64. The Ring (2002) N/A 2.7/4
65. The Others (2001) N/A 2.8/4
66. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) N/A 3.0/4
67. The Haunting (1963) N/A 3.0/4
68. Ringu N/A 2.8/4
69. Trick 'r Treat N/A 2.9/4
70. The Amityville Horror (1979) N/A 2.7/4
71. Orphan N/A 2.8/4
72. Paranormal Activity N/A 2.5/4
73. The Legend of Hell House N/A 2.6/4
74. Repo! The Genetic Opera! N/A 2.7/4
75. Ju-On: The Grudge N/A 2.8/4
76. The Innocents (1961) N/A 3.1/4
77. The Ninth Gate N/A 2.5/4
78. The Blair Witch Project N/A 2.3/4
79. The Strangers (2008) N/A 2.5/4
80. The Changeling (1980) N/A 2.7/4
81. The Skeleton Key N/A 2.5/4
82. The House of the Devil (2009) N/A 2.7/4
83. Children of the Corn: The Gathering N/A 2.1/4
84. Flowers in the Attic N/A 2.6/4
85. Session 9 N/A 2.6/4
86. The Uninvited (2009) N/A 2.4/4
87. Eden Lake N/A 2.7/4
88. Splice N/A 2.3/4
89. Them ( Ils ) N/A 2.4/4
90. The Grudge (2004) N/A 2.2/4
91. The Haunting (1999) N/A 2.1/4
92. The Forgotten (2004) N/A 2.2/4
93. To Kill a Mockingbird N/A 3.3/4
94. Citizen Kane N/A 3.3/4
95. Good Will Hunting N/A 3.2/4
96. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
97. Slumdog Millionaire N/A 3.1/4
98. The King's Speech N/A 3.2/4
99. The Sixth Sense N/A 3.2/4
100. The Pianist N/A 3.2/4
101. Edward Scissorhands N/A 3.1/4
102. Mysterious Skin N/A 3.0/4
103. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
104. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
105. 5 Centimeters per Second ( Byôsoku 5 senchimêtoru ) N/A 3.0/4
106. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) N/A 3.1/4
107. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) N/A 3.2/4
108. Big Fish (2003) N/A 3.0/4
109. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
110. Freaks (1932) N/A 3.1/4
111. Wait Until Dark N/A 3.0/4
112. Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) N/A 3.2/4
113. Finding Neverland N/A 2.9/4
114. Milk N/A 3.0/4
115. Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) N/A 3.0/4
116. Ghost World N/A 2.9/4
117. The Queen (2006) N/A 2.9/4
118. Akeelah and the Bee N/A 2.9/4
119. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
120. Sense and Sensibility (1995) N/A 2.9/4
121. Heathers N/A 2.9/4
122. Gattaca N/A 2.9/4
123. Inception N/A 3.3/4
124. Arsenic and Old Lace N/A 3.1/4
125. Frailty N/A 2.9/4
126. The Butterfly Effect (2004) N/A 2.7/4
127. The Da Vinci Code N/A 2.4/4
128. The Village (2004) N/A 2.4/4
129. What Lies Beneath N/A 2.4/4
130. Eternal Sunshine of the Spotless Mind N/A 3.1/4
131. Dark Water ( Honogurai mizu no soko kara ) N/A 2.3/4
132. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
133. Never Let Me Go (2010) N/A 2.9/4
134. Vanilla Sky N/A 2.4/4
135. Lady in the Water N/A 2.1/4
136. Toy Story N/A 3.3/4
137. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
138. Finding Nemo N/A 3.2/4
139. The Incredibles N/A 3.1/4
140. Wall-E N/A 3.2/4
141. Monsters, Inc. N/A 3.2/4
142. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
143. Shrek N/A 3.1/4
144. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
145. Up (2009) N/A 3.3/4
146. Ratatouille N/A 3.1/4
147. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
148. Toy Story 3 N/A 3.3/4
149. Toy Story 2 N/A 3.1/4
150. How to Train Your Dragon (2010) N/A 3.2/4
151. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
152. Snow White and the Seven Dwarfs N/A 3.0/4
153. Fantasia N/A 3.0/4
154. Coraline N/A 3.0/4
155. Pinocchio (1940) N/A 3.0/4
156. Cars N/A 2.8/4
157. Alice in Wonderland (1951) N/A 2.9/4
158. Tangled (2010) N/A 3.1/4
159. Dumbo (1941) N/A 2.9/4
160. Bambi N/A 2.9/4
161. A Bug's Life N/A 2.9/4
162. Shrek 2 N/A 2.8/4
163. Cinderella (1950) N/A 2.9/4
164. The Jungle Book (1967) N/A 2.9/4
165. Peter Pan (1953) N/A 2.9/4
166. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) N/A 3.0/4
167. The Land Before Time N/A 2.9/4
168. 101 Dalmatians (1961) N/A 2.9/4
169. The Secret of NIMH N/A 2.9/4
170. Sleeping Beauty (1959) N/A 2.9/4
171. Mulan (1998) N/A 2.9/4
172. Corpse Bride N/A 2.8/4
173. The Sword in the Stone N/A 2.9/4
174. An American Tail N/A 2.8/4
175. The Emperor's New Groove N/A 2.8/4
176. Persepolis N/A 3.0/4
177. The Prince of Egypt N/A 2.9/4
178. The Fox and the Hound N/A 2.9/4
179. The Many Adventures of Winnie the Pooh N/A 3.1/4
180. Fantasia 2000 N/A 2.8/4
181. Frosty the Snowman N/A 2.7/4
182. Chicken Run N/A 2.6/4
183. Tarzan (1999) N/A 2.8/4
184. Hercules (1997) N/A 2.7/4
185. The Hunchback of Notre Dame (1996) N/A 2.8/4
186. The Brave Little Toaster N/A 2.9/4
187. The Polar Express N/A 2.7/4
188. Antz N/A 2.5/4
189. Anastasia (1997) N/A 2.8/4
190. The Aristocats N/A 2.8/4
191. James and the Giant Peach N/A 2.7/4
192. An American Tail: Fievel Goes West N/A 2.5/4
193. The Last Unicorn N/A 2.8/4
194. The Lion King 1 1/2 N/A 2.6/4
195. Watership Down N/A 3.0/4
196. The Lion King II: Simba's Pride N/A 2.7/4
197. The Tigger Movie N/A 2.7/4
198. All Dogs Go to Heaven N/A 2.6/4
199. Sinbad: Legend of the Seven Seas N/A 2.6/4
200. FernGully: The Last Rainforest N/A 2.5/4
201. Mulan 2 N/A 2.4/4
202. The Swan Princess N/A 2.6/4
203. Thumbelina N/A 2.4/4
204. The Secret of Kells N/A 3.1/4
205. Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas N/A 2.3/4
206. Illusionist, The ( illusionniste, L' ) N/A 3.1/4
207. Quest for Camelot N/A 2.4/4
208. Pooh's Heffalump Movie N/A 2.2/4
209. The Powerpuff Girls N/A 2.3/4
210. Piglet's Big Movie N/A 2.6/4
211. The King and I (1999) N/A 2.1/4
212. The Princess and the Goblin N/A 2.4/4
213. Howl (2010) N/A 2.5/4
214. Bambi II N/A 2.6/4
215. A Troll in Central Park N/A 2.0/4
216. Princess and the Cobbler, The ( Thief and the Cobbler, The ) N/A 2.5/4
217. Once Upon a Forest (1993) N/A 2.2/4
218. Barbie in the Nutcracker N/A 2.7/4
219. The Wind in the Willows (1949) N/A 2.4/4
220. Kisses N/A 2.0/4
221. Somers Town N/A 2.8/4
222. Winter in Wartime ( Oorlogswinter ) N/A 2.6/4
223. Starter for 10 N/A 2.4/4
224. Win Win N/A 2.8/4
225. Run Fatboy Run N/A 2.3/4
226. Hot Fuzz N/A 3.0/4
227. V for Vendetta N/A 3.0/4
228. Pixel Perfect N/A 1.6/4
229. S1mØne (2002) N/A 1.9/4
230. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) N/A 3.1/4
231. Wristcutters: A Love Story N/A 2.7/4
232. City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) N/A 3.0/4
233. Micmacs ( Micmacs à tire-larigot ) N/A 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name