Kyle's Favorite Movies Of All Time
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | An Officer and a Gentleman | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Fatal Attraction | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Airplane! | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Police Academy | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Friday the 13th (1980) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Terms of Endearment | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Misery | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Trip to Bountiful | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Child's Play (1988) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | The Stepfather (1987) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | The Verdict (1982) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Speed (1994) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Deadly Friend | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | The Amityville Horror (1979) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Seven Pounds | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Mystic River | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | The Fog (1980) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Terror Train | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 24. | Prom Night (1980) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 25. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 26. | Shutter Island | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Dirty Dancing | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Footloose (1984) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Grease | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 31. | The Notebook (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Insidious | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Hell Night | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 34. | Gran Torino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 35. | Vertical Limit | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 36. | Rambo: First Blood | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 38. | Cujo | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 39. | Scream (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 40. | Deep Blue Sea (1999) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 41. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 42. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 43. | Close Encounters of the Third Kind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 44. | The Blair Witch Project | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 45. | Phantasm | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 46. | Escape from Alcatraz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 47. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 48. | The Funhouse | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 49. | Sophie's Choice | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 50. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 51. | Silver Bullet (1985) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 52. | Pet Sematary (1989) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 53. | Field of Dreams | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 54. | The Natural | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 55. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 56. | Dear John | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 57. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 58. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 59. | The Evil Dead (1983) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 60. | An American Crime | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 61. | Joy Ride (2001) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 62. | American Gothic | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 63. | When a Stranger Calls (1979) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 64. | Guess Who's Coming to Dinner | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 65. | Who's Afraid of Virginia Woolf? | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 66. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 67. | The Entity (1983) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 68. | Being There | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 69. | All of Me (1984) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 70. | Top Secret! | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 71. | The Naked Gun: From the Files of Police Squad! | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 72. | Trick 'r Treat | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 73. | To Sir, With Love | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 74. | Beyond a Reasonable Doubt (2009) | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 75. | My Bloody Valentine | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 76. | The Car | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 77. | Duel (1971) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 78. | Squanto: A Warrior's Tale | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 79. | Children of the Corn (1984) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 80. | Squirm | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 81. | Porky's | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 82. | Bull Durham | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 83. | Play Misty for Me | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 84. | Philadelphia | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 85. | Big | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 86. | He Knows You're Alone | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 87. | The Lovely Bones | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 88. | Carrie (1976) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 89. | The Bad Seed (1956) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 90. | Rebel Without a Cause | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 91. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 92. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 93. | Kiss the Girls | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 94. | Identity | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 95. | The Living Daylights | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 96. | Dante's Peak | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 97. | Cliffhanger (1993) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 98. | Cop Land | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 99. | Apt Pupil | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 100. | This Boy's Life | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 101. | Scary Movie (2000) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 102. | Urban Legend | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 103. | Clownhouse | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 104. | Final Exam | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 105. | Graduation Day | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 106. | Happy Birthday to Me | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 107. | The Prowler (1981) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 108. | Evil Dead 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 109. | Friday the 13th Part VI: Jason Lives | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 110. | Halloween II (1981) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 111. | Madman | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 112. | The Burning (1981) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 113. | Alligator | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 114. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 115. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 116. | The Running Man (1987) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 117. | Death Ship | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 118. | Silent Night, Deadly Night (1984) | 4.0/4 | 1.9/4 | |
| 119. | Silent Night, Bloody Night | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 120. | Snakes on a Plane | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 121. | Bloody Birthday | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 122. | Friday the 13th Part 2 | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 123. | Friday the 13th Part III | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 124. | Friday the 13th Part IV: The Final Chapter | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 125. | Hatchet | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 126. | Sleepaway Camp | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 127. | Of Unknown Origin | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 128. | Man Without a Face (1993) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 129. | Trilogy of Terror | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 130. | The People Under the Stairs | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 131. | A Walk to Remember | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 132. | A Walk in the Clouds | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 133. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 134. | Strange Behavior aka Dead Kids | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 135. | Sole Survivor | 4.0/4 | 3.6/4 | |
| 136. | Final Terror | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 137. | The Towering Inferno | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 138. | The Bodyguard (1992) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 139. | Come Back to the 5 & Dime Jimmy Dean, Jimmy Dean | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 140. | What Ever Happened to Baby Jane? | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 141. | Passenger 57 | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 142. | Seven Alone | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 143. | Boys Don't Cry | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 144. | A Return to Salem's Lot | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 145. | Kingdom of the Spiders | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 146. | Turbulence | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 147. | Escape from New York | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 148. | Split Image | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 149. | Six Degrees of Separation | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 150. | Superman (1978) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 151. | Superman II | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 152. | The Mothman Prophecies | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 153. | Deliverance (1972) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 154. | Roots (1977) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 155. | The Miracle Worker (1962) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 156. | Mommie Dearest | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 157. | Red (2008) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 158. | Clash of the Titans (1981) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 159. | Hide and Seek (2005) | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 160. | The Howling (1981) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 161. | Girls Nite Out | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 162. | Paranormal Activity 3 | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 163. | Murder by Numbers | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 164. | Terminator 3: Rise of the Machines | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 165. | Untraceable | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 166. | Phone Booth | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 167. | Eye for an Eye | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 168. | Panic Room | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 169. | The Accused (1988) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 170. | Butcher, Baker, Nightmare Maker ( Night Warning ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 171. | Passengers (2008) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 172. | Double Jeopardy | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 173. | Sorry, Wrong Number | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 174. | On Golden Pond | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 175. | Event Horizon | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 176. | Hard Target | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 177. | Independence Day (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 178. | The Day After Tomorrow | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 179. | The Basketball Diaries | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 180. | To All a Goodnight | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 181. | 'night, Mother | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 182. | Sweet Dreams (1985) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 183. | Explorers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 184. | Dead Man Walking | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 185. | Breakdown (1997) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 186. | Sybil | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 187. | Running on Empty | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 188. | Copycat | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 189. | Presumed Innocent | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 190. | Death and the Maiden | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 191. | Valley of the Dolls | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 192. | Brokeback Mountain | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 193. | The Flock | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 194. | The Horsemen (2009) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 195. | A Perfect Murder (1998) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 196. | The Town That Dreaded Sundown (1976) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 197. | Frances | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 198. | Still of the Night | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 199. | Pacific Heights | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 200. | Frailty | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 201. | A Simple Plan | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 202. | Sling Blade | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 203. | Cellular | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 204. | The Murders in the Rue Morgue (1986) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 205. | JFK | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 206. | Thirteen Days | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 207. | Mortal Thoughts | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 208. | The Medusa Touch | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 209. | True Believer | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 210. | Escape from Sobibor | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 211. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 212. | The Beguiled (1971) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 213. | You'll Like My Mother | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 214. | National Lampoon's Christmas Vacation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 215. | Boyz n the Hood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 216. | Predator (1987) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 217. | Shallow Grave | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 218. | Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 219. | The Stone Boy | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 220. | The Long, Hot Summer | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 221. | Guilty by Suspicion | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 222. | The Hand (1981) | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 223. | Rain Man | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 224. | Dead Silence | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 225. | Imagine: John Lennon | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 226. | Christine (1983) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 227. | Dolores Claiborne | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 228. | Forever Young (1992) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 229. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 230. | Airplane II: The Sequel | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 231. | Gone Baby Gone | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 232. | The Killer Inside Me (2010) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 233. | Of Mice and Men (1992) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 234. | 28 Days | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 235. | The New Kids | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 236. | Suspect (1987) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 237. | Crimes of the Heart | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 238. | Summer Camp Nightmare | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 239. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 240. | Something Wicked This Way Comes | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 241. | Halloween 3: Season of the Witch | 4.0/4 | 1.9/4 | |
| 242. | Halloween 4: The Return of Michael Myers | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 243. | High Crimes | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 244. | Prophecy (1979) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 245. | Nuts (1987) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 246. | Prince of Darkness | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 247. | The Prince of Tides | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 248. | Beaches (1988) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 249. | Outrageous Fortune | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 250. | Agnes of God | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 251. | One Dark Night (1983) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 252. | The Dead Pool | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 253. | The Number 23 | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 254. | Silkwood | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 255. | Falling in Love | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 256. | Sleepers (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 257. | The Wrestler (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 258. | The Blue Lagoon (1980) | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 259. | Jaws 2 | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 260. | Jaws 3-D | 3.5/4 | 1.7/4 | |
| 261. | Shattered (1991) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 262. | Nobody's Fool (1994) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 263. | Cloverfield | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 264. | The Mean Season | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 265. | The Color Purple (1985) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 266. | Pit and the Pendulum (1961) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 267. | The Client | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 268. | Scent of a Woman (1992) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 269. | Network (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 270. | Red Eye | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 271. | Jagged Edge | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 272. | Monkey Shines | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 273. | Malice | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 274. | Falling Down | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 275. | Open Water 2: Adrift | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 276. | Open Water | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 277. | Audrey Rose | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 278. | Desperate Hours (1990) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 279. | Raising Arizona | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 280. | A View to a Kill | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 281. | Fried Green Tomatoes | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 282. | Steel Magnolias | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 283. | Sleeping with the Enemy | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 284. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 285. | Zodiac (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 286. | The Magic of Lassie | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 287. | Miracle on 34th Street (1947) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 288. | One Magic Christmas | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 289. | The Killing Time (1987) | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 290. | Coming to America | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 291. | Punchline | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 292. | The Three Faces of Eve | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 293. | Somewhere in Time | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 294. | Ordinary People (1980) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 295. | Saturn 3 | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 296. | The Rapture (1991) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 297. | Nixon | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 298. | Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 299. | The Diary of Anne Frank | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 300. | Anne of Green Gables (1986) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 301. | The Wolf Man (1941) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 302. | The Wolfman (2010) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 303. | The Langoliers | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 304. | Devil | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 305. | Alone in the Dark (1982) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 306. | Surviving the Game | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 307. | Dominique | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 308. | Dolls (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 309. | House of Wax (1953) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 310. | Peggy Sue Got Married | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 311. | Kramer vs. Kramer | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 312. | All the President's Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 313. | When Michael Calls ( Shattered Silence ) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 314. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 315. | The Initiation (1984) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 316. | The Omega Man | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 317. | Crash (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 318. | New Jack City | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 319. | Mikey | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 320. | Cape Fear (1991) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 321. | The General's Daughter | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 322. | Rules of Engagement | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 323. | No Escape (1994) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 324. | While You Were Sleeping | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 325. | A Beautiful Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 326. | Vacancy | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 327. | Wrong Turn (2003) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 328. | Clean and Sober | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 329. | Eddie Murphy Delirious | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 330. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 331. | Lost World: Jurassic Park | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 332. | Virtuosity | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 333. | The Believers (1987) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 334. | The Little Girl Who Lives Down the Lane | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 335. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 336. | Lean on Me | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 337. | Stand and Deliver | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 338. | On the Waterfront | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 339. | Apocalypse Now | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 340. | East of Eden (1955) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 341. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 342. | Serial Mom | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 343. | Wyatt Earp | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 344. | Tombstone | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 345. | Executive Decision | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 346. | Unforgettable (1996) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 347. | The Ice Harvest | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 348. | The Good Son | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 349. | The Hearse | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 350. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 351. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 352. | Contact (1997) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 353. | The Invisible Man (1933) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 354. | And Then There Were None (1945) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 355. | Monty Python and the Holy Grail | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 356. | Monty Python's Life of Brian | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 357. | Monty Python's The Meaning of Life | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 358. | In the Custody of Strangers | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 359. | Interview with the Vampire | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 360. | Jennifer Eight | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 361. | Halloween: 25 Years of Terror | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 362. | Radio Flyer | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 363. | The Passion of the Christ | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 364. | The Last Temptation of Christ | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 365. | The Machinist | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 366. | 21 Grams | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 367. | Good Morning Vietnam | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 368. | Wall Street | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 369. | Criminal Law | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 370. | The Woodsman | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 371. | Home Movie (2008) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 372. | Wedlock ( Deadlock ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 373. | His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 374. | The Life Before Her Eyes | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 375. | Timeline | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 376. | Peter Pan (1953) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 377. | Heidi (1968) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 378. | Bambi | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 379. | Postcards from the Edge | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 380. | The African Queen | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 381. | The Legend of Hell House | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 382. | A Map of the World | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 383. | The Incredible Shrinking Woman | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 384. | Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales | 3.5/4 | 2.9/4 |
Recent Comments
Kyle(The Rebel) - wrote on 08/24/12 at 05:23 AM CT
Kyle's Favorite Movies Of All Time comment
I have eclectic tastes in movies, I know.



