Movies I Own by mdtinney

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Air Force One 4.0/4 2.7/4
2. Aliens 4.0/4 3.3/4
3. American Beauty 4.0/4 3.1/4
4. The American President 4.0/4 2.7/4
5. Backdraft 4.0/4 2.7/4
6. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
7. Cape Fear (1991) 4.0/4 2.8/4
8. Casino 4.0/4 3.2/4
9. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
10. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
11. Devil's Advocate (1997) 4.0/4 2.8/4
12. Die Hard 4.0/4 3.3/4
13. Dolores Claiborne 4.0/4 2.8/4
14. Donnie Brasco 4.0/4 2.9/4
15. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
16. The Firm (1993) 4.0/4 2.7/4
17. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
18. The Fugitive (1993) 4.0/4 3.1/4
19. The Ghost and the Darkness 4.0/4 2.6/4
20. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
21. The Godfather 4.0/4 3.5/4
22. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
23. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
24. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
25. In the Line of Fire 4.0/4 2.9/4
26. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
27. JFK 4.0/4 3.0/4
28. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
29. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
30. Lethal Weapon 3 4.0/4 2.7/4
31. Matchstick Men 4.0/4 2.8/4
32. Meet Joe Black 4.0/4 2.6/4
33. Misery 4.0/4 3.1/4
34. Murder in the First 4.0/4 2.7/4
35. The Natural 4.0/4 2.9/4
36. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
37. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
38. Outbreak 4.0/4 2.7/4
39. Patriot Games 4.0/4 2.8/4
40. Primal Fear 4.0/4 3.1/4
41. The Pursuit of Happyness 4.0/4 3.0/4
42. Radio 4.0/4 2.6/4
43. Rain Man 4.0/4 3.1/4
44. Remember the Titans 4.0/4 3.1/4
45. Rudy 4.0/4 2.8/4
46. Scent of a Woman (1992) 4.0/4 2.9/4
47. Se7en 4.0/4 3.3/4
48. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
49. Signs 4.0/4 2.7/4
50. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
51. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
52. Sneakers 4.0/4 2.8/4
53. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
54. Tombstone 4.0/4 3.1/4
55. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
56. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
57. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
58. When Harry Met Sally... 4.0/4 2.9/4
59. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
60. Alien 3.5/4 3.3/4
61. Armageddon 3.0/4 2.6/4
62. As Good as it Gets 3.5/4 2.9/4
63. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
64. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
65. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
66. Behind Enemy Lines 3.5/4 2.5/4
67. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
68. Black Hawk Down 3.5/4 3.0/4
69. Born on the Fourth of July 3.5/4 2.8/4
70. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
71. Bull Durham 3.5/4 2.8/4
72. Cape Fear (1962) 3.5/4 3.0/4
73. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
74. City Hall 3.5/4 2.3/4
75. A Civil Action 3.5/4 2.5/4
76. Clear and Present Danger 3.5/4 2.8/4
77. Collateral 3.5/4 2.9/4
78. Crimson Tide 3.5/4 2.8/4
79. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
80. Disclosure 3.5/4 2.6/4
81. The Edge (1997) 3.5/4 2.6/4
82. Erin Brockovich 3.5/4 2.7/4
83. Fallen (1998) 3.5/4 2.7/4
84. Fatal Attraction 3.5/4 2.8/4
85. Fletch 3.5/4 2.6/4
86. Frequency 3.5/4 2.7/4
87. Good Morning Vietnam 3.5/4 2.9/4
88. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
89. The Hand That Rocks the Cradle (1992) 3.5/4 2.5/4
90. The Horse Whisperer 3.0/4 2.5/4
91. How to Lose a Guy in 10 Days 3.5/4 2.5/4
92. The Hunt for Red October 3.5/4 2.9/4
93. Identity 3.5/4 2.8/4
94. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
95. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
96. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
97. Inside Man (2006) 3.5/4 2.9/4
98. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
99. Jerry Maguire 3.5/4 2.8/4
100. John Q 3.5/4 2.7/4
101. Juno 3.5/4 2.9/4
102. Legends of the Fall 3.5/4 3.0/4
103. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
104. Lucky Number Slevin 3.5/4 2.8/4
105. Marley and Me 3.5/4 2.6/4
106. Maverick (1994) 3.5/4 2.6/4
107. Mickey Blue Eyes 3.5/4 2.1/4
108. Mona Lisa Smile 3.5/4 2.5/4
109. Mystic River 3.5/4 3.1/4
110. O Brother Where Art Thou 3.5/4 3.0/4
111. The Patriot (2000) 3.5/4 2.8/4
112. Philadelphia 3.5/4 3.0/4
113. The Polar Express 3.5/4 2.7/4
114. Presumed Innocent 3.5/4 2.8/4
115. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
116. Rambo: First Blood 3.5/4 3.0/4
117. Ransom (1996) 3.5/4 2.6/4
118. Regarding Henry 3.5/4 2.5/4
119. Seven Pounds 3.5/4 2.9/4
120. Sleepers (1996) 3.5/4 2.9/4
121. Sleepless in Seattle 3.5/4 2.7/4
122. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
123. Spider-Man 2 3.5/4 2.9/4
124. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
125. The Stand 3.5/4 2.7/4
126. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
127. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
128. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
129. Stephen King's It 3.5/4 2.8/4
130. Stepmom 3.5/4 2.6/4
131. Superman Returns 3.5/4 2.5/4
132. Sweet Home Alabama 3.5/4 2.6/4
133. Top Gun (1986) 3.5/4 2.7/4
134. The Transformers (2007) 3.5/4 2.8/4
135. Toy Story 3.5/4 3.3/4
136. Unbreakable 3.5/4 2.8/4
137. Varsity Blues 3.5/4 2.4/4
138. The Village (2004) 3.5/4 2.4/4
139. Wall Street 3.5/4 2.9/4
140. Wall-E 3.5/4 3.2/4
141. While You Were Sleeping 3.5/4 2.6/4
142. Witches of Eastwick 3.5/4 2.7/4
143. With Honors 3.5/4 2.6/4
144. You've Got Mail 3.5/4 2.5/4
145. 300 3.0/4 2.9/4
146. 50 First Dates 3.0/4 2.6/4
147. Absolute Power 3.0/4 2.6/4
148. Along Came a Spider 3.0/4 2.4/4
149. American Gangster 3.0/4 3.0/4
150. Arlington Road 3.0/4 2.6/4
151. Batman Forever 3.0/4 2.1/4
152. Batman Returns 3.0/4 2.7/4
153. The Beach (2000) 3.0/4 2.4/4
154. Bee Movie 3.0/4 2.4/4
155. Big 3.0/4 3.0/4
156. Big Momma's House 3.0/4 2.0/4
157. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
158. Bolt 3.0/4 2.7/4
159. The Bone Collector 3.0/4 2.6/4
160. Breach (2007) 3.0/4 2.8/4
161. Breakdown (1997) 3.0/4 2.6/4
162. Broken Arrow (1996) 3.0/4 2.2/4
163. Bruce Almighty 3.0/4 2.6/4
164. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
165. The Cider House Rules 3.0/4 2.7/4
166. City Slickers (1991) 3.0/4 2.6/4
167. Cocktail (1988) 3.0/4 2.3/4
168. Cliffhanger (1993) 3.0/4 2.6/4
169. Con Air 3.0/4 2.8/4
170. Conspiracy Theory 3.0/4 2.6/4
171. Cop Land 3.0/4 2.7/4
172. Corpse Bride 3.5/4 2.8/4
173. Courage Under Fire 3.0/4 2.7/4
174. Curly Sue 3.0/4 2.1/4
175. Dan in Real Life 3.0/4 2.7/4
176. Death Becomes Her 3.0/4 2.4/4
177. Deja Vu (2006) 3.0/4 2.7/4
178. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
179. Dirty Dancing 3.0/4 2.8/4
180. Disturbia 3.0/4 2.7/4
181. Don't Say a Word 3.0/4 2.4/4
182. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 3.0/4 2.7/4
183. Dumb and Dumber 3.0/4 2.8/4
184. End of Days 3.0/4 2.2/4
185. Enemy of the State 3.0/4 2.8/4
186. Executive Decision 3.0/4 2.6/4
187. Face/Off 3.0/4 2.7/4
188. Failure to Launch 3.0/4 2.0/4
189. The Family Stone 3.0/4 2.4/4
190. Fantastic Four (2005) 3.0/4 2.1/4
191. Father of the Bride (1991) 3.0/4 2.6/4
192. Father of the Bride Part II 3.0/4 2.4/4
193. Fear (1990) 3.0/4 2.4/4
194. Final Destination (2000) 3.0/4 2.6/4
195. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
196. Fireproof 3.0/4 2.4/4
197. Flight of the Phoenix (2004) 3.0/4 2.4/4
198. Flightplan 3.0/4 2.3/4
199. Flushed Away 3.0/4 2.6/4
200. Fracture (2007) 3.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name