E's Blu-Ray Collection by Slice Of Evan

E's Blu-Ray Collection

# Movie Title Rating Overall Add
1. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
2. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
3. Cloverfield 3.5/4 2.6/4
4. Coraline 3.5/4 3.0/4
5. District 9 4.0/4 3.0/4
6. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
7. The Fall (2008) 4.0/4 3.0/4
8. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
9. Gattaca 3.5/4 2.9/4
10. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 3.0/4 2.6/4
11. Host, The ( Gwoemul ) 3.0/4 2.9/4
12. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
13. I, Robot 3.0/4 2.7/4
14. Outlander 3.0/4 2.2/4
15. Serenity (2005) 3.5/4 3.0/4
16. Short Circuit 3.0/4 2.6/4
17. Star Trek 3.5/4 3.1/4
18. Starship Troopers 2.5/4 2.7/4
19. Southland Tales 2.5/4 2.1/4
20. Sunshine (2007) 3.5/4 2.9/4
21. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
22. Wall-E 3.5/4 3.2/4
23. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
24. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
25. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
26. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
27. King Arthur 3.0/4 2.5/4
28. Kingdom of Heaven 4.0/4 2.7/4
29. Master and Commander: The Far Side of the World 3.0/4 2.7/4
30. The Patriot (2000) 3.0/4 2.8/4
31. Tears of the Sun 3.5/4 2.6/4
32. Troy 3.0/4 2.7/4
33. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
34. Afrosamurai 3.5/4 2.7/4
35. Air Force One 3.0/4 2.7/4
36. Apocalypto 3.5/4 2.9/4
37. Behind Enemy Lines 3.0/4 2.5/4
38. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
39. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
40. Con Air 3.0/4 2.8/4
41. Crank 2.5/4 2.7/4
42. Die Hard 4.0/4 3.3/4
43. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
44. Die Hard: With a Vengeance 2.5/4 2.9/4
45. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
46. Domino (2005) 3.0/4 2.3/4
47. Doomsday 2.5/4 2.5/4
48. Jet Li's: Fearless ( Huo Yuan Jia ) 3.5/4 2.9/4
49. Gone in 60 Seconds (2000) 2.5/4 2.5/4
50. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 3.0/4 2.9/4
51. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.0/4 2.4/4
52. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
53. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
54. Kung Fu Hustle 4.0/4 3.0/4
55. Man on Fire (2004) 4.0/4 2.9/4
56. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
57. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
58. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5/4 2.8/4
59. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.5/4 2.7/4
60. Rambo: First Blood 3.0/4 3.0/4
61. Rambo: First Blood Part 2 2.5/4 2.6/4
62. Rambo III N/A 2.3/4
63. Rambo 3.5/4 2.7/4
64. Reign of Fire 2.5/4 2.4/4
65. Replacement Killers 3.0/4 2.2/4
66. Resident Evil: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
67. The Rock 3.5/4 2.8/4
68. Shoot 'Em Up 2.5/4 2.6/4
69. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
70. The Transporter 2.5/4 2.7/4
71. Twister (1996) 2.5/4 2.5/4
72. Underworld: Rise of the Lycans 2.5/4 2.7/4
73. Universal Soldier: Regeneration 3.0/4 2.4/4
74. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
75. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
76. 28 Weeks Later 3.5/4 2.7/4
77. 30 Days of Night 3.0/4 2.6/4
78. The Descent (2006) 3.5/4 2.9/4
79. Deja Vu (2006) 3.5/4 2.7/4
80. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
81. Fight Club 4.0/4 3.3/4
82. Identity 3.0/4 2.8/4
83. Memento 4.0/4 3.2/4
84. The Mist 3.5/4 2.7/4
85. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
86. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
87. Signs 3.5/4 2.7/4
88. Stir of Echoes 3.0/4 2.7/4
89. (500) Days of Summer 4.0/4 3.0/4
90. Burn After Reading 3.0/4 2.7/4
91. The 40 Year-Old Virgin 3.5/4 2.9/4
92. Forgetting Sarah Marshall 3.5/4 2.8/4
93. Knocked Up 3.0/4 2.8/4
94. Observe and Report 3.0/4 2.4/4
95. Pineapple Express 3.5/4 2.8/4
96. The Simpsons Movie 2.5/4 2.7/4
97. Semi-Pro 2.5/4 2.1/4
98. Step Brothers 3.0/4 2.8/4
99. Superbad 3.0/4 2.9/4
100. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 3.5/4 2.6/4
101. Tropic Thunder 3.5/4 2.7/4
102. Zombieland 3.0/4 3.0/4
103. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
104. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
105. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
106. The Curious Case of Benjamin Button 4.0/4 2.9/4
107. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
108. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
109. Rescue Dawn 3.0/4 2.8/4
110. Rocky Balboa 3.5/4 2.6/4
111. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
112. American Gangster 3.0/4 3.0/4
113. Blow 3.0/4 2.9/4
114. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
115. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
116. Layer Cake 3.5/4 2.7/4
117. The Lookout (2007) N/A 2.8/4
118. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
119. Public Enemies 3.5/4 2.7/4
120. RocknRolla 3.5/4 2.7/4
121. True Romance 4.0/4 3.1/4
122. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
123. The Way of the Gun 3.0/4 2.5/4
124. Daredevil 2.5/4 2.2/4
125. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
126. Fantastic Four (2005) 2.0/4 2.1/4
127. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
128. Hulk 3.5/4 2.1/4
129. A History of Violence 3.0/4 3.0/4
130. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
131. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
132. Push 2.5/4 2.3/4
133. Sin City 4.0/4 3.0/4
134. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
135. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
136. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
137. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
138. Unbreakable 4.0/4 2.8/4
139. Wanted (2008) 3.0/4 2.7/4
140. Watchmen 4.0/4 2.8/4
141. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
142. Scott Pilgrim vs. The World 3.5/4 2.9/4
143. The Last of the Mohicans (1992) 3.5/4 3.0/4
144. The Expendables 3.5/4 2.6/4
145. Inception 4.0/4 3.3/4
146. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
147. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
148. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
149. The Passion of the Christ 4.0/4 2.7/4
150. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
151. The Town (2010) 2.5/4 3.0/4
152. Avatar 2.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name