Movies I have seen by E.H.

Movies I have seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Inception 4.0/4 3.3/4
2. TRON: Legacy 4.0/4 2.7/4
3. The Social Network 3.0/4 3.1/4
4. The Last Song 2.5/4 2.5/4
5. The Karate Kid (2010) 3.0/4 2.7/4
6. 300 3.5/4 2.9/4
7. Invictus 1.5/4 2.9/4
8. Robin Hood (2010) 1.5/4 2.5/4
9. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
10. Did You Hear About the Morgons? 3.0/4 2.1/4
11. Salt (2010) 2.5/4 2.7/4
12. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
13. Star Trek 4.0/4 3.1/4
14. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
15. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.5/4 2.5/4
16. Troy 3.5/4 2.7/4
17. Angels & Demons 3.0/4 2.6/4
18. When in Rome (2010) 3.0/4 2.1/4
19. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
20. The Gods Must Be Crazy 3.0/4 2.7/4
21. Red (2010) 2.0/4 2.9/4
22. Dear John 3.0/4 2.7/4
23. Alice in Wonderland (2010) 2.0/4 2.6/4
24. 2012 1.5/4 2.5/4
25. Training Day 3.0/4 3.0/4
26. True Grit (2010) 3.0/4 3.1/4
27. The Italian Job (2003) 3.5/4 2.8/4
28. Julie & Julia 3.5/4 2.8/4
29. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
30. Transformers: Dark of the Moon 2.0/4 2.5/4
31. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
32. Moneyball 4.0/4 3.1/4
33. Cars 2 3.5/4 2.4/4
34. Super 8 3.0/4 2.8/4
35. The Muppets 4.0/4 2.8/4
36. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
37. Easy A 3.0/4 2.9/4
38. Despicable Me 2.0/4 3.1/4
39. Where the Heart Is (2000) 2.5/4 2.4/4
40. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
41. Stuart Little 2.5/4 2.2/4
42. Mission: Impossible - Ghost Protocol 4.0/4 3.0/4
43. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
44. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
45. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
46. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2.5/4 2.8/4
47. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
48. What to Expect When You're Expecting 3.5/4 2.6/4
49. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
50. Scott Pilgrim vs. The World 3.0/4 2.9/4
51. Eat Pray Love 3.0/4 2.3/4
52. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
53. The Twilight Saga: Eclipse 3.0/4 2.4/4
54. Charlie St. Cloud 2.5/4 2.6/4
55. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
56. The Other Guys 2.5/4 2.6/4
57. The Sorcerer's Apprentice 2.5/4 2.5/4
58. Brave (2012) 3.5/4 2.9/4
59. We Bought a Zoo 3.5/4 2.8/4
60. Shrek Forever After 2.0/4 2.6/4
61. Cats & Dogs 3.0/4 1.8/4
62. Knight and Day 2.0/4 2.5/4
63. Dinner for Schmucks 2.5/4 2.3/4
64. A Christmas Carol (2009) 2.0/4 2.7/4
65. Little Fockers 2.0/4 2.3/4
66. Flipped 3.5/4 2.9/4
67. The A-Team 1.5/4 2.6/4
68. Taken 2 2.0/4 2.4/4
69. From Prada to Nada 2.5/4 2.2/4
70. Skyfall 4.0/4 3.1/4
71. Takers 2.0/4 2.6/4
72. Country Strong 2.5/4 2.3/4
73. Secretariat 3.0/4 2.8/4
74. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 3.0/4 2.3/4
75. Nanny McPhee Returns ( Nanny McPhee and the Big Bang ) 3.0/4 2.6/4
76. National Treasure 3.0/4 2.7/4
77. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
78. The Way Back (2011) 3.0/4 2.8/4
79. Alpha and Omega 2.5/4 2.2/4
80. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 3.0/4 2.4/4
81. Warm Bodies 3.5/4 2.8/4
82. You Again 3.0/4 2.2/4
83. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
84. Mean Girls (2004) 3.5/4 2.7/4
85. He's Just Not That Into You 2.5/4 2.4/4
86. Star Trek Into Darkness 4.0/4 3.0/4
87. Waiting for 'Superman' 2.5/4 2.8/4
88. Megamind 3.0/4 2.9/4
89. Get Low 4.0/4 2.5/4
90. 42 4.0/4 3.0/4
91. Mud 3.5/4 3.0/4
92. Gnomeo and Juliet 2.5/4 2.5/4
93. Like Dandelion Dust 4.0/4 2.6/4
94. Cloudy with a Chance of Meatballs 2.5/4 2.7/4
95. Quantum of Solace 3.5/4 2.6/4
96. Life as We Know It 3.0/4 2.8/4
97. Unknown (2011) 3.0/4 2.6/4
98. I Am Number Four 3.5/4 2.5/4
99. The Last Lions 3.5/4 2.6/4
100. Prom (2011) 2.5/4 2.4/4
101. Green Lantern 2.0/4 2.2/4
102. The Best Years of Our Lives 2.5/4 3.1/4
103. The Hunger Games: Catching Fire 4.0/4 3.0/4
104. Burlesque 2.0/4 2.6/4
105. The Adjustment Bureau 2.5/4 2.7/4
106. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
107. The Next Three Days 3.0/4 2.7/4
108. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
109. Race to Witch Mountain 2.5/4 2.1/4
110. Morning Glory (2010) 3.0/4 2.6/4
111. All is Lost 3.5/4 2.8/4
112. Captain Phillips 4.0/4 3.1/4
113. Unstoppable (2010) 2.0/4 2.8/4
114. The Tourist (2010) 2.5/4 2.5/4
115. The Switch (2010) 3.0/4 2.4/4
116. G.I. Joe: The Rise of Cobra 1.5/4 2.2/4
117. Rango (2011) 2.0/4 2.8/4
118. 12 Years a Slave 4.0/4 3.3/4
119. Captain America: The Winter Soldier 3.5/4 3.1/4
120. Maleficent 4.0/4 2.8/4
121. The Lego Movie 3.0/4 3.1/4
122. Frozen (2013) 3.5/4 3.0/4
123. Ender's Game 3.0/4 2.6/4
124. The Book Thief 3.5/4 3.0/4
125. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
126. Guardians of the Galaxy 4.0/4 3.2/4
127. Island of Lemurs: Madagascar 4.0/4 3.1/4
128. Fury (2014) 1.0/4 3.0/4
129. St. Vincent 3.5/4 3.0/4
130. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
131. West Side Story (1961) 3.0/4 3.0/4
132. Big Hero 6 3.5/4 3.2/4
133. The Hunger Games: Mockingjay Part 1 3.5/4 2.7/4
134. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
135. The Man in the Moon (1991) 3.0/4 2.8/4
136. Antitrust 3.0/4 2.3/4
137. Wild Hearts Can't Be Broken 4.0/4 2.5/4
138. Paul Blart: Mall Cop 2.5/4 2.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name