Top Movie List by Rmsoon

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
2. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
3. Forrest Gump 2.5/4 3.3/4
4. I Love You, Man 3.5/4 2.9/4
5. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
6. Miss Congeniality 4.0/4 2.5/4
7. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
8. The Holiday (2006) 3.5/4 2.7/4
9. The Proposal (2009) 4.0/4 2.7/4
10. Speed (1994) 3.5/4 2.9/4
11. Spread 2.0/4 1.9/4
12. This Means War 3.5/4 2.5/4
13. Crazy, Stupid, Love. 2.5/4 2.9/4
14. Daredevil 2.5/4 2.2/4
15. Deja Vu (2006) 4.0/4 2.7/4
16. Hulk 2.5/4 2.1/4
17. If Only 3.0/4 2.9/4
18. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
19. New Year's Eve 3.0/4 2.0/4
20. The Phantom of the Opera (2004) 3.0/4 2.6/4
21. Rat Race (2001) 2.0/4 2.3/4
22. Stranger Than Fiction 3.5/4 2.8/4
23. What Happens in Vegas 3.0/4 2.5/4
24. In Time 3.0/4 2.6/4
25. Just Go With It 3.5/4 2.6/4
26. Just Married 3.5/4 2.0/4
27. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
28. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
29. Spider-Man 3 3.0/4 2.5/4
30. Avatar 4.0/4 3.0/4
31. Killers (2010) 2.5/4 2.2/4
32. No Strings Attached 1.5/4 2.4/4
33. The Dilemma 1.0/4 2.1/4
34. Men in Black 3 3.5/4 2.7/4
35. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
36. The Incredible Hulk 3.5/4 2.7/4
37. Inception 4.0/4 3.3/4
38. Dan in Real Life 3.0/4 2.7/4
39. Love Actually 4.0/4 2.9/4
40. Kick-Ass 2.5/4 3.0/4
41. Hitch 4.0/4 2.5/4
42. Fight Club 2.5/4 3.3/4
43. Rain Man 2.5/4 3.1/4
44. Sleepless in Seattle 3.5/4 2.7/4
45. Source Code 3.0/4 2.9/4
46. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
47. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
48. Troy 3.0/4 2.7/4
49. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
50. You've Got Mail 4.0/4 2.5/4
51. The Amazing Spider-Man 3.5/4 2.8/4
52. The Artist 3.5/4 3.2/4
53. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
54. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
55. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
56. Bedazzled (2000) 3.5/4 2.1/4
57. Blades of Glory 3.0/4 2.4/4
58. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
59. The Count of Monte Cristo (2002) 3.0/4 2.9/4
60. The Devil Wears Prada 3.5/4 2.7/4
61. Forgetting Sarah Marshall 3.0/4 2.8/4
62. The Bounty Hunter (2010) 3.0/4 2.1/4
63. Music and Lyrics 1.0/4 2.5/4
64. A Lot Like Love 1.5/4 2.4/4
65. The Wedding Date 3.5/4 2.3/4
66. Just Friends (2005) 2.0/4 2.5/4
67. Ghost Town (2009) 1.5/4 1.4/4
68. 21 Jump Street 3.5/4 2.9/4
69. Going the Distance (2005) 2.0/4 1.9/4
70. 100 Girls 2.0/4 2.1/4
71. Hugo 1.5/4 3.0/4
72. Not Another Teen Movie 2.0/4 2.0/4
73. Snow White and the Huntsman 4.0/4 2.6/4
74. Mirror Mirror 0.5/4 2.1/4
75. The Perfect Man (2005) 3.5/4 2.3/4
76. Rock of Ages 0.5/4 2.4/4
77. Dark Shadows 0.5/4 2.4/4
78. The Five-Year Engagement 1.0/4 2.4/4
79. City of Angels 3.0/4 2.4/4
80. Kate and Leopold 3.0/4 2.3/4
81. What to Expect When You're Expecting 3.5/4 2.6/4
82. Think Like a Man 4.0/4 2.8/4
83. The Back-Up Plan 3.0/4 2.3/4
84. New York Minute 3.0/4 1.7/4
85. The Vow (2012) 2.5/4 2.8/4
86. It's a Boy Girl Thing 4.0/4 2.5/4
87. Freaky Friday (2003) 4.0/4 2.4/4
88. Just Like Heaven 4.0/4 2.5/4
89. Never Been Kissed 4.0/4 2.5/4
90. Maid in Manhattan 4.0/4 2.2/4
91. She's the Man 4.0/4 2.6/4
92. Win a Date with Tad Hamilton! 4.0/4 2.1/4
93. Leap Year (2010) 2.0/4 2.1/4
94. John Tucker Must Die 2.5/4 2.2/4
95. How to Lose a Guy in 10 Days 4.0/4 2.5/4
96. Good Luck Chuck 3.0/4 2.1/4
97. 10 Things I Hate About You 3.5/4 2.8/4
98. The Ugly Truth 4.0/4 2.5/4
99. Just My Luck (2006) 3.0/4 2.1/4
100. 50 First Dates 3.5/4 2.6/4
101. While You Were Sleeping 4.0/4 2.6/4
102. Mean Girls (2004) 1.0/4 2.7/4
103. Confessions of a Teenage Drama Queen 2.0/4 1.8/4
104. Another Cinderella Story 1.5/4 2.4/4
105. Monte Carlo (2011) 1.5/4 2.4/4
106. Twilight (2008) 2.5/4 2.2/4
107. The Twilight Saga: Eclipse 1.5/4 2.4/4
108. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 1.0/4 2.3/4
109. The Lizzie McGuire Movie 1.5/4 1.8/4
110. When in Rome (2010) 2.5/4 2.1/4
111. A Cinderella Story 2.0/4 2.3/4
112. High School Musical 2.0/4 2.0/4
113. High School Musical 2 1.5/4 1.9/4
114. Prom (2011) 2.0/4 2.4/4
115. Bratz (2007) 1.5/4 1.6/4
116. A Walk to Remember 1.5/4 2.6/4
117. Remember Me (2010) 0.5/4 2.5/4
118. What a Girl Wants 2.0/4 2.2/4
119. The Princess Diaries 4.0/4 2.6/4
120. Pretty in Pink 0.5/4 2.8/4
121. Sleepover (2004) 0.5/4 2.0/4
122. Clueless 3.5/4 2.7/4
123. I Think I Love My Wife 1.5/4 1.9/4
124. Ella Enchanted 3.0/4 2.3/4
125. Enchanted 3.5/4 2.8/4
126. Finding Neverland 3.0/4 2.9/4
127. I Am Number Four 3.5/4 2.5/4
128. Employee of the Month (2006) 2.5/4 2.2/4
129. The Accidental Husband 2.5/4 2.6/4
130. The School of Rock 2.5/4 2.7/4
131. Save the Last Dance 3.0/4 2.5/4
132. Made of Honor 2.5/4 2.1/4
133. The Karate Kid (2010) 2.5/4 2.7/4
134. The Pursuit of Happiness (2003) 2.5/4 2.6/4
135. The Polar Express 4.0/4 2.7/4
136. 21 3.5/4 2.7/4
137. Bridge to Terabithia 3.0/4 2.8/4
138. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
139. Alice in Wonderland (2010) 4.0/4 2.6/4
140. Charlie and the Chocolate Factory 1.5/4 2.6/4
141. The Golden Compass 1.0/4 2.3/4
142. Date Movie 1.5/4 1.1/4
143. Date Night 3.5/4 2.6/4
144. Up (2009) 0.5/4 3.3/4
145. 3 Idiots 2.0/4 3.1/4
146. 13 Going On 30 4.0/4 2.4/4
147. 17 Again 2.5/4 2.5/4
148. A Bug's Life 2.5/4 2.9/4
149. Shrek 4.0/4 3.1/4
150. Shrek 2 3.5/4 2.8/4
151. Shrek Forever After 4.0/4 2.6/4
152. Shrek the Third 3.5/4 2.4/4
153. Shrek the Halls 3.5/4 2.2/4
154. How the Grinch Stole Christmas (2000) 4.0/4 2.3/4
155. The Abdication 0.5/4 1.9/4
156. Accepted 2.5/4 2.5/4
157. Mr. Bean's Holiday 2.5/4 2.4/4
158. Monsters vs. Aliens 2.5/4 2.6/4
159. Fantastic Four (2005) 4.0/4 2.1/4
160. Journey to the Center of the Earth (2008) 2.5/4 2.3/4
161. Race to Witch Mountain 1.0/4 2.1/4
162. Hancock 3.5/4 2.5/4
163. Prince of Persia: The Sands of Time 4.0/4 2.6/4
164. Definitely, Maybe 3.5/4 2.8/4
165. Click 2.0/4 2.3/4
166. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
167. Anastasia (1997) 4.0/4 2.8/4
168. The Mirror Has Two Faces (1996) 3.5/4 2.5/4
169. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
170. Animal (2005) 1.0/4 2.2/4
171. Dinner for Schmucks 2.0/4 2.3/4
172. Gnomeo and Juliet 1.5/4 2.5/4
173. Robots (2005) 3.0/4 2.5/4
174. Mars Needs Moms! 2.5/4 2.4/4
175. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
176. Matilda (1996) 2.5/4 2.7/4
177. Bee Movie 2.5/4 2.4/4
178. Nanny McPhee 1.5/4 2.7/4
179. Brother Bear 3.0/4 2.7/4
180. Flubber 3.5/4 2.0/4
181. Zookeeper (2011) 3.5/4 2.2/4
182. George of the Jungle 3.5/4 2.2/4
183. Stuck on You (2003) 2.5/4 2.1/4
184. Meet Dave 3.0/4 2.0/4
185. Casper 4.0/4 2.4/4
186. Father of the Bride (1991) 3.0/4 2.6/4
187. Father of the Bride Part II 3.0/4 2.4/4
188. The Parent Trap (1998) 3.0/4 2.5/4
189. Wizards of Waverly Place: The Movie 2.5/4 1.7/4
190. Dear John 0.5/4 2.7/4
191. Material Girls 2.5/4 1.7/4
192. Letters to Juliet 3.0/4 2.6/4
193. Charlie St. Cloud 0.5/4 2.6/4
194. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
195. Hannah Montana: The Movie 1.0/4 1.7/4
196. Ice Princess 3.5/4 2.3/4
197. Grease 2.5/4 2.9/4
198. Look Who's Talking 3.5/4 2.3/4
199. Antz 2.0/4 2.5/4
200. Aquamarine 1.5/4 2.3/4
201. Beauty Shop 2.0/4 2.4/4
202. Bend it Like Beckham 3.5/4 2.7/4
203. Unfaithfully Yours (1984) 2.5/4 1.8/4
204. Bruce Almighty 2.0/4 2.6/4
205. Cast Away (2000) 0.5/4 3.0/4
206. Oscar (1991) 4.0/4 2.3/4
207. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.0/4 2.7/4
208. The Others (2001) 1.5/4 2.8/4
209. Wanted (2008) 3.0/4 2.7/4
210. Honey (2003) 3.5/4 1.9/4
211. I Hate Valentine's Day 2.5/4 1.7/4
212. The Rebound (2010) 1.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name