Four-Star Films (in no particular order) by Jase

Four-Star Films (in no particular order)

# Movie Title Rating Overall Add
1. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
2. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
3. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
4. The Reader 4.0/4 2.9/4
5. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
6. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
7. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
8. All About Eve 4.0/4 3.3/4
9. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
10. Ugetsu Monogatari 4.0/4 3.2/4
11. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
12. A Star is Born (1954) 4.0/4 2.9/4
13. The Last Emperor 4.0/4 3.0/4
14. Beautiful Thing 4.0/4 3.0/4
15. Empire of the Sun 4.0/4 3.0/4
16. Children of Men 4.0/4 3.1/4
17. The Color Purple (1985) 4.0/4 3.0/4
18. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4
19. Gandhi 4.0/4 3.1/4
20. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
21. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
22. Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) 4.0/4 3.2/4
23. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
24. Hedwig and the Angry Inch 4.0/4 2.8/4
25. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
26. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
27. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
28. Fiddler on the Roof 4.0/4 3.0/4
29. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
30. Billy Elliot 4.0/4 2.9/4
31. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
32. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
33. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
34. High and Low ( Tengoku to jigoku ) 4.0/4 3.2/4
35. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
36. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
37. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
38. The Omen (1976) 4.0/4 2.9/4
39. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
40. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
41. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
42. Contact (1997) 4.0/4 2.7/4
43. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
44. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
45. Iron Jawed Angels 4.0/4 3.1/4
46. Inherit the Wind (1960) 4.0/4 3.0/4
47. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
48. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
49. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
50. Red Cliff ( Chi bi ) 4.0/4 3.0/4
51. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
52. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
53. Barry Lyndon 4.0/4 3.2/4
54. Sayonara 4.0/4 2.8/4
55. Boy A 4.0/4 2.8/4
56. The Matrix 4.0/4 3.2/4
57. Matilda (1996) 4.0/4 2.7/4
58. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
59. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
60. The Mists of Avalon 4.0/4 2.7/4
61. If These Walls Could Talk 2 4.0/4 2.7/4
62. This Film is Not Yet Rated 4.0/4 2.9/4
63. Star Trek II: The Wrath of Khan 4.0/4 3.0/4
64. City of Men ( Cidade dos Homens ) 4.0/4 2.9/4
65. Star Trek 4.0/4 3.1/4
66. Star Trek: Generations 4.0/4 2.7/4
67. P.S., I Love You 4.0/4 2.5/4
68. Cradle Will Rock 4.0/4 2.2/4
69. Gummo 4.0/4 2.4/4
70. Malcolm X (1992) 4.0/4 3.1/4
71. The Road (2009) 4.0/4 2.8/4
72. Rabbit Hole 4.0/4 2.8/4
73. Eat Pray Love 4.0/4 2.3/4
74. Brokeback Mountain 4.0/4 2.9/4
75. Meet Joe Black 4.0/4 2.6/4
76. L.I.E. 4.0/4 2.5/4
77. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
78. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
79. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
80. Saved! 4.0/4 2.5/4
81. American History X 4.0/4 3.2/4
82. American Beauty 4.0/4 3.1/4
83. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
84. Se7en 4.0/4 3.3/4
85. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
86. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
87. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 4.0/4 2.9/4
88. Harold and Maude 4.0/4 3.1/4
89. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
90. The Grapes of Wrath 4.0/4 3.2/4
91. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
92. Love Actually 4.0/4 2.9/4
93. Moon 4.0/4 3.1/4
94. Revolutionary Road 4.0/4 2.8/4
95. Steel Magnolias 4.0/4 2.9/4
96. Girl, Interrupted 4.0/4 2.8/4
97. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) 4.0/4 3.0/4
98. Boys Don't Cry 4.0/4 2.9/4
99. As Good as it Gets 4.0/4 2.9/4
100. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
101. Searching for Bobby Fischer 4.0/4 2.9/4
102. Jerry Maguire 4.0/4 2.8/4
103. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
104. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
105. Defending Your Life 4.0/4 2.8/4
106. The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers 4.0/4 2.6/4
107. Page One: A Year Inside the New York Times 4.0/4 2.6/4
108. Trekkies 4.0/4 2.8/4
109. An Unreasonable Man 4.0/4 2.8/4
110. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
111. Cry-Baby 4.0/4 2.5/4
112. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
113. Drop Dead Gorgeous 4.0/4 2.6/4
114. Natural Born Killers 4.0/4 2.8/4
115. Elizabeth 4.0/4 3.0/4
116. Labyrinth (1986) 4.0/4 2.9/4
117. Clueless 4.0/4 2.7/4
118. Small Town Gay Bar 4.0/4 2.4/4
119. In the Good Old Summertime 4.0/4 2.6/4
120. Hello, Dolly! 4.0/4 2.6/4
121. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
122. The Ninth Gate 4.0/4 2.5/4
123. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
124. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
125. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
126. The Rocky Horror Picture Show 4.0/4 2.8/4
127. Inception 4.0/4 3.3/4
128. Stanley Kubrick: A Life in Pictures 4.0/4 2.9/4
129. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
130. The Man from Earth 4.0/4 2.8/4
131. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
132. Meet Me in St. Louis 4.0/4 3.0/4
133. Star Trek IV: The Voyage Home 4.0/4 2.8/4
134. Summer Stock 4.0/4 2.9/4
135. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
136. Serenity (2005) 4.0/4 3.0/4
137. Fantastic Planet ( planète sauvage, La ) 4.0/4 2.9/4
138. Star Trek: First Contact 4.0/4 2.8/4
139. The Help 4.0/4 3.2/4
140. Paradise Lost 3: Purgatory 4.0/4 3.1/4
141. The Godfather 4.0/4 3.5/4
142. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
143. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
144. Amadeus 4.0/4 3.2/4
145. Brazil (1985) 4.0/4 3.0/4
146. Star Trek VI: The Undiscovered Country 4.0/4 2.7/4
147. But I'm a Cheerleader 4.0/4 2.9/4
148. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
149. A Legacy of Filmmakers: The Early Years of American Zoetrope 4.0/4 3.0/4
150. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
151. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
152. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
153. Empire Records 4.0/4 2.8/4
154. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
155. Bridget Jones's Diary 4.0/4 2.6/4
156. Never Let Me Go (2010) 4.0/4 2.9/4
157. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
158. topo, El 4.0/4 2.8/4
159. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
160. The War Room (1993) 4.0/4 2.7/4
161. The Holy Mountain (1973) 4.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name