Top Documentary Movie List by Chris Kavan

Top Documentary

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Beatles: Get Back 4.0/4 3.0/4
2. Hillsborough 4.0/4 3.5/4
3. King of Kong: A Fistful of Quarters 4.0/4 3.1/4
4. Cave of Forgotten Dreams 3.5/4 2.8/4
5. Gimme Shelter (1970) 3.5/4 2.9/4
6. An Inconvenient Truth 3.5/4 2.6/4
7. Moonage Daydream 3.5/4 2.7/4
8. Going Clear: Scientology and the Prison of Belief 3.5/4 3.1/4
9. Hoop Dreams 3.5/4 3.0/4
10. Athlete A 3.5/4 3.2/4
11. The Cove 3.5/4 3.2/4
12. The Remarkable Life of Ibelin 3.5/4 3.3/4
13. Birth of the Living Dead 3.5/4 3.1/4
14. Best Worst Movie 3.5/4 2.8/4
15. GLOW: The Story of the Gorgeous Ladies of Wrestling 3.5/4 2.8/4
16. Woodstock 3.5/4 3.0/4
17. The Contestant 3.5/4 3.2/4
18. Freefall: A Reckoning for Boeing 3.5/4 2.8/4
19. Downfall: The Case Against Boeing 3.5/4 3.3/4
20. Sicko 3.5/4 2.9/4
21. O.J.: Made in America 3.5/4 3.5/4
22. Survive and Advance 3.5/4 3.0/4
23. Grizzly Man 3.0/4 3.1/4
24. Buck 3.0/4 2.8/4
25. Man on Wire 3.0/4 3.0/4
26. Super Size Me 1.0/4 2.8/4
27. The Invisible War 3.0/4 2.9/4
28. Kingdom of Dreams and Madness, The ( Yume to kyôki no ôkoku ) 3.0/4 2.9/4
29. Restrepo 3.0/4 2.9/4
30. Food, Inc. 3.0/4 3.0/4
31. Catching Hell 3.0/4 2.5/4
32. 1 3.0/4 2.7/4
33. You've Been Trumped 3.0/4 2.7/4
34. Indie Game: The Movie 3.0/4 2.6/4
35. Exit Through the Gift Shop 3.0/4 3.0/4
36. Winnebago Man 3.0/4 2.8/4
37. The Two Escobars 3.0/4 2.6/4
38. Forks Over Knives 3.0/4 3.1/4
39. Waiting for 'Superman' 3.0/4 2.8/4
40. The Best That Never Was 3.0/4 2.4/4
41. Blackfish 3.0/4 3.2/4
42. Fahrenheit 9/11 3.0/4 2.6/4
43. Citizenfour 3.0/4 3.1/4
44. Mister Organ 3.0/4 3.0/4
45. Playing for the Mob 3.0/4 2.3/4
46. King Corn 3.0/4 2.5/4
47. Life in a Day 3.0/4 2.7/4
48. Youngstown Boys 3.0/4 2.5/4
49. Bowling for Columbine 3.0/4 2.9/4
50. American Pain 3.0/4 2.5/4
51. The Four Falls of Buffalo 3.0/4 3.0/4
52. Into the Wind 3.0/4 2.6/4
53. Side by Side (2012) 3.0/4 3.0/4
54. Unguarded 3.0/4 2.3/4
55. Ghosts of Ole Miss 3.0/4 2.7/4
56. Slaying the Badger 3.0/4 2.7/4
57. The Other Dream Team 3.0/4 2.6/4
58. The Price of Gold 3.0/4 3.0/4
59. Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau 3.0/4 3.0/4
60. I Hate Christian Laettner 3.0/4 3.0/4
61. The Day the Series Stopped 3.0/4 2.3/4
62. Pony Excess 3.0/4 2.6/4
63. The U 3.0/4 2.8/4
64. Doc of the Dead 3.0/4 2.7/4
65. Catfish 3.0/4 2.8/4
66. Roger & Me 3.0/4 2.8/4
67. Benji (2012) 3.0/4 3.0/4
68. The Marinovich Project 3.0/4 2.4/4
69. Heavy Metal in Baghdad 3.0/4 2.6/4
70. Tickled 3.0/4 3.2/4
71. Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story 3.0/4 3.0/4
72. Nightmares in Red, White and Blue 3.0/4 2.6/4
73. Big Shot (2013) 3.0/4 3.0/4
74. No Más 3.0/4 2.7/4
75. The Real Rocky 3.0/4 2.1/4
76. This is What They Want 3.0/4 3.0/4
77. Four Days in October 3.0/4 2.9/4
78. This Film is Not Yet Rated 2.5/4 2.9/4
79. Without Bias 2.5/4 1.9/4
80. Senna 2.5/4 3.1/4
81. Brian and the Boz 2.5/4 2.5/4
82. Room 237 2.5/4 2.8/4
83. Atari: Game Over 2.5/4 2.5/4
84. The Institute (2013) 2.5/4 2.8/4
85. Hot Coffee 2.5/4 3.0/4
86. Video Games: The Movie 2.5/4 2.8/4
87. Elway to Marino 2.5/4 2.8/4
88. The Band That Wouldn't Die 2.5/4 2.3/4
89. Small Potatoes: Who Killed the USFL? 2.5/4 2.4/4
90. Rand University 2.5/4 2.8/4
91. Religulous 2.5/4 2.7/4
92. 40 Minutes of Hell 2.5/4 1.9/4
93. Kings Ransom (2009) 2.5/4 1.9/4
94. There's No Place Like Home 2.5/4 2.8/4
95. The Legend of Jimmy the Greek 2.5/4 2.5/4
96. Cleanflix 2.5/4 2.5/4
97. Cropsey 2.5/4 2.4/4
98. Second Skin (2008) 2.5/4 2.7/4
99. Requiem for the Big East 2.0/4 1.8/4
100. June 17, 1994 2.0/4 2.3/4
101. Marion Jones: Press Pause 2.0/4 2.0/4
102. The 16th Man 2.0/4 2.0/4

Recent Comments

CJP
CJP
Producer

CJP - wrote on 10/10/08 at 03:16 PM CT

Top Documentary List comment

I have to mention to everyone who loves documentaries to watch King of Kong: a Fistful of Quarters. Phenomenal! Great list!

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name