Top Movie List by tony857

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
2. The Thin Man 4.0/4 2.9/4
3. Top Hat 3.0/4 3.0/4
4. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
5. My Man Godfrey (1936) 3.0/4 3.0/4
6. Mr. Deeds Goes to Town 3.0/4 2.9/4
7. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
8. The Awful Truth 3.0/4 2.9/4
9. Captains Courageous 3.0/4 2.8/4
10. Bringing Up Baby 3.5/4 3.1/4
11. The Adventures of Robin Hood 3.0/4 3.1/4
12. Boys Town 3.0/4 2.8/4
13. Jezebel 3.0/4 2.9/4
14. The Godfather 4.0/4 3.5/4
15. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
16. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
17. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
18. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
19. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
20. The Matrix 4.0/4 3.2/4
21. Inception 4.0/4 3.3/4
22. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
23. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
24. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
25. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
26. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
27. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
28. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
29. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
30. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
31. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
32. Se7en 4.0/4 3.3/4
33. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
34. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
35. The Departed 4.0/4 3.3/4
36. Die Hard 4.0/4 3.3/4
37. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
38. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
39. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
40. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
41. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
42. Toy Story 4.0/4 3.3/4
43. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
44. Alien 4.0/4 3.3/4
45. American History X 3.0/4 3.2/4
46. Memento 4.0/4 3.2/4
47. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
48. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
49. Casablanca 4.0/4 3.3/4
50. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
51. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
52. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
53. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
54. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
55. Rear Window 4.0/4 3.3/4
56. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
57. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
58. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
59. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
60. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
61. Wall-E 4.0/4 3.2/4
62. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
63. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
64. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
65. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
66. Avatar 4.0/4 3.0/4
67. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
68. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
69. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
70. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
71. Aliens 4.0/4 3.3/4
72. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
73. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
74. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
75. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
76. Jaws 4.0/4 3.2/4
77. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
78. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.0/4 3.2/4
79. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
80. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
81. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
82. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
83. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
84. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
85. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
86. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
87. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
88. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
89. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
90. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
91. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
92. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
93. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
94. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
95. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
96. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
97. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
98. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
99. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
100. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
101. Star Trek 3.0/4 3.1/4
102. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
103. Platoon 4.0/4 3.2/4
104. Of Human Bondage (1934) 3.0/4 2.8/4
105. The Gay Divorcee 3.0/4 2.6/4
106. Bride of Frankenstein 3.0/4 3.1/4
107. Mutiny on the Bounty (1935) 3.0/4 2.9/4
108. David Copperfield (1935) 3.0/4 2.9/4
109. Mr. Smith Goes to Washington 4.0/4 3.2/4
110. Stagecoach (1939) 4.0/4 3.1/4
111. Wuthering Heights (1939) 4.0/4 2.9/4
112. Only Angels Have Wings 3.0/4 2.9/4
113. Destry Rides Again (1939) 3.0/4 2.9/4
114. The Little Princess (1939) 3.0/4 3.0/4
115. Gunga Din 3.0/4 2.8/4
116. Gulliver's Travels (1939) 3.0/4 2.6/4
117. Dark Victory 2.5/4 2.8/4
118. Another Thin Man 3.0/4 2.8/4
119. The Grapes of Wrath 4.0/4 3.2/4
120. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
121. Fantasia 3.0/4 3.0/4
122. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
123. His Girl Friday 4.0/4 3.0/4
124. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
125. The Lady Eve 3.0/4 3.0/4
126. Sergeant York 4.0/4 2.9/4
127. How Green Was My Valley 3.0/4 3.0/4
128. Sullivan's Travels 3.0/4 3.0/4
129. Suspicion (1941) 3.0/4 2.8/4
130. Meet John Doe 4.0/4 2.9/4
131. High Sierra 3.0/4 2.8/4
132. Bambi 3.0/4 2.9/4
133. Now, Voyager 3.0/4 3.0/4
134. The Pride of the Yankees 3.0/4 2.9/4
135. Woman of the Year 3.0/4 2.8/4
136. Holiday Inn 3.0/4 2.9/4
137. Mrs. Miniver 3.0/4 2.8/4
138. Johnny Eager 3.0/4 2.7/4
139. Road to Morocco 2.5/4 2.5/4
140. Stormy Weather (1943) 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name