Top Movie List by Alexandros

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Avatar 4.0/4 3.0/4
2. Eragon 3.0/4 1.8/4
3. Monte Carlo (2011) N/A 2.4/4
4. Shrek Forever After 2.5/4 2.6/4
5. Ice Age: Continental Drift 3.5/4 2.6/4
6. Titanic (1997) N/A 3.0/4
7. The Water Horse: Legend of the Deep 3.0/4 2.5/4
8. Fight Club 2.0/4 3.3/4
9. The Shawshank Redemption 2.5/4 3.5/4
10. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
11. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
12. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
13. The Matrix 3.5/4 3.2/4
14. Raiders of the Lost Ark 2.5/4 3.3/4
15. Perfume: The Story of a Murderer 4.0/4 2.9/4
16. The Spiderwick Chronicles 3.0/4 2.6/4
17. King Arthur 4.0/4 2.5/4
18. Rango (2011) 3.0/4 2.8/4
19. The Adventures of Tintin 3.5/4 2.8/4
20. John Carter 3.0/4 2.6/4
21. Dark Shadows 3.5/4 2.4/4
22. Men in Black 3 2.5/4 2.7/4
23. 2012 3.0/4 2.5/4
24. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
25. Inception 3.0/4 3.3/4
26. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
27. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
28. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
29. The Social Network 3.5/4 3.1/4
30. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
31. Black Swan (2010) 3.5/4 3.0/4
32. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
33. 50/50 3.0/4 3.1/4
34. Hugo 3.0/4 3.0/4
35. Ted 3.0/4 2.8/4
36. The Dark Knight Rises 2.5/4 3.2/4
37. Rise of the Planet of the Apes 3.0/4 3.0/4
38. X-Men: First Class 3.5/4 3.1/4
39. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
40. Fast Five 3.0/4 2.9/4
41. Bridesmaids (2011) 3.5/4 2.9/4
42. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
43. Thor 3.0/4 2.9/4
44. Source Code 3.0/4 2.9/4
45. Easy A 3.5/4 2.9/4
46. Megamind 3.0/4 2.9/4
47. Winnie the Pooh 3.0/4 3.0/4
48. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.5/4 2.7/4
49. The Muppets 3.0/4 2.8/4
50. Soul Surfer 3.5/4 2.9/4
51. We Bought a Zoo 3.5/4 2.8/4
52. Crazy, Stupid, Love. 3.5/4 2.9/4
53. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
54. Kung Fu Panda 2 3.0/4 2.9/4
55. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 3.0/4 2.8/4
56. TRON: Legacy 3.0/4 2.7/4
57. Chronicle (2012) 3.0/4 2.7/4
58. Water for Elephants 3.0/4 2.7/4
59. The Karate Kid (2010) 2.5/4 2.7/4
60. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 2.5/4 2.7/4
61. Paul 3.0/4 2.7/4
62. In Time 3.0/4 2.6/4
63. Friends with Benefits 2.5/4 2.7/4
64. Unstoppable (2010) 3.0/4 2.8/4
65. Snow White and the Huntsman 2.5/4 2.6/4
66. Rio (2011) 3.0/4 2.7/4
67. Alice in Wonderland (2010) 3.0/4 2.6/4
68. Prince of Persia: The Sands of Time 3.0/4 2.6/4
69. Transformers: Dark of the Moon 3.0/4 2.5/4
70. Journey 2: The Mysterious Island 2.0/4 2.5/4
71. I Am Number Four 3.0/4 2.5/4
72. Cars 2 3.5/4 2.4/4
73. Charlie St. Cloud 2.0/4 2.6/4
74. Gnomeo and Juliet 2.5/4 2.5/4
75. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
76. The Hangover 3.0/4 3.0/4
77. Zombieland 3.0/4 3.0/4
78. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
79. Coraline 2.5/4 3.0/4
80. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
81. The Princess and the Frog 3.0/4 2.8/4
82. Hachi: A Dog's Tale ( Hachiko: A Dog's Story ) 4.0/4 3.1/4
83. X-Men Origins: Wolverine 3.0/4 2.7/4
84. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 3.0/4 2.7/4
85. Cloudy with a Chance of Meatballs 2.5/4 2.7/4
86. Underworld: Rise of the Lycans 2.5/4 2.7/4
87. Monsters vs. Aliens 2.5/4 2.6/4
88. Fast & Furious (2009) 2.5/4 2.7/4
89. A Christmas Carol (2009) 2.5/4 2.7/4
90. 17 Again 2.5/4 2.5/4
91. Planet 51 2.5/4 2.4/4
92. Tinker Bell and the Lost Treasure 2.0/4 2.6/4
93. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 2.5/4 2.4/4
94. Transformers: Revenge of the Fallen 2.5/4 2.2/4
95. Back to the Future 2.5/4 3.3/4
96. Indiana Jones and the Last Crusade 2.5/4 3.2/4
97. Lord of the Rings: The Two Towers 2.5/4 3.3/4
98. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2.5/4 3.1/4
99. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 2.5/4 3.4/4
100. Star Wars: Episode IV - A New Hope 2.5/4 3.3/4
101. American Reunion 2.5/4 2.6/4
102. Margaret 2.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name