Movies I Own by DB

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Ace Ventura: Pet Detective 3.0/4 2.6/4
2. Ace Ventura: When Nature Calls 2.5/4 2.2/4
3. All the President's Men 3.5/4 3.1/4
4. Along Came a Spider 3.0/4 2.4/4
5. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
6. Apollo 13 4.0/4 3.1/4
7. Armageddon 3.5/4 2.6/4
8. Austin Powers in Goldmember 2.5/4 2.3/4
9. Austin Powers: International Man of Mystery 3.5/4 2.8/4
10. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 3.0/4 2.5/4
11. The Aviator (2004) N/A 3.0/4
12. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
13. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
14. Back to the Future Part III 3.5/4 2.8/4
15. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
16. Big N/A 3.0/4
17. Black Sheep (1996) 3.0/4 2.4/4
18. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
19. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
20. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
21. Bull Durham 3.0/4 2.8/4
22. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
23. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
24. The Chronicles of Riddick 2.5/4 2.5/4
25. Contact (1997) 2.5/4 2.7/4
26. The Count of Monte Cristo (2002) 3.5/4 2.9/4
27. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
28. The Day After Tomorrow 3.0/4 2.6/4
29. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
30. Dumb and Dumber 4.0/4 2.8/4
31. Event Horizon 3.0/4 2.7/4
32. Explorers 2.5/4 2.7/4
33. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
34. Field of Dreams 3.0/4 2.9/4
35. Fight Club 4.0/4 3.3/4
36. Final Fantasy: The Spirits Within 1.5/4 2.4/4
37. Final Fantasy VII - Advent Children 2.5/4 2.7/4
38. For Love of the Game 3.0/4 2.7/4
39. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
40. The Fountain (2006) 2.5/4 2.7/4
41. Galaxy Quest 3.5/4 2.6/4
42. Good Night, and Good Luck 3.0/4 3.0/4
43. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
44. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
45. Hoosiers 4.0/4 2.9/4
46. The Illusionist (2006) 3.0/4 2.9/4
47. Independence Day (1996) 3.5/4 2.8/4
48. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 3.5/4 2.4/4
49. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
50. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
51. The Invisible Man (1933) N/A 3.0/4
52. The Jackal (1997) 2.5/4 2.4/4
53. Jerry Maguire 3.0/4 2.8/4
54. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
55. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
56. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
57. A League of Their Own 3.0/4 2.9/4
58. The Legend of Bagger Vance 2.5/4 2.4/4
59. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
60. Lethal Weapon 2 N/A 2.8/4
61. Lethal Weapon 3 2.5/4 2.7/4
62. Lethal Weapon 4 N/A 2.4/4
63. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
64. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
65. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
66. Mars Attacks! 2.5/4 2.3/4
67. The Matrix Reloaded 4.0/4 2.6/4
68. The Matrix Revolutions 3.0/4 2.5/4
69. The Matrix 4.0/4 3.2/4
70. Memento 3.5/4 3.2/4
71. Minority Report 3.5/4 2.9/4
72. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
73. National Lampoon's Van Wilder 3.0/4 2.3/4
74. National Treasure 3.5/4 2.7/4
75. The Negotiator (1998) 3.5/4 2.7/4
76. Ocean's Eleven (1960) N/A 2.5/4
77. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
78. Ocean's Twelve 2.5/4 2.5/4
79. Ocean's Thirteen 4.0/4 2.7/4
80. Office Space 4.0/4 3.1/4
81. Old School 4.0/4 2.8/4
82. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
83. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5/4 2.7/4
84. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
85. Pitch Black 2.5/4 2.8/4
86. Planet of the Apes (2001) 3.0/4 2.2/4
87. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
88. The Pride of the Yankees N/A 2.9/4
89. Primer N/A 2.8/4
90. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
91. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
92. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
93. Road Trip 3.5/4 2.4/4
94. Rocky IV 3.5/4 2.6/4
95. Rudy 4.0/4 2.8/4
96. Serenity (2005) 4.0/4 3.0/4
97. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
98. The Shining (1980) 2.5/4 3.3/4
99. Signs 2.5/4 2.7/4
100. Sky Captain and the World of Tomorrow 2.0/4 2.4/4
101. Solaris 3.0/4 2.4/4
102. Speed (1994) 3.5/4 2.9/4
103. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
104. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
105. Spider-Man 3 3.0/4 2.5/4
106. Star Trek II: The Wrath of Khan 4.0/4 3.0/4
107. Star Trek III: The Search for Spock 2.5/4 2.7/4
108. Star Trek IV: The Voyage Home 3.5/4 2.8/4
109. Star Trek V: The Final Frontier 2.0/4 2.3/4
110. Star Trek VI: The Undiscovered Country 3.5/4 2.7/4
111. Star Trek: First Contact 3.5/4 2.8/4
112. Star Trek: Generations 3.0/4 2.7/4
113. Star Trek: Insurrection 2.5/4 2.5/4
114. Star Trek: Nemesis 3.5/4 2.5/4
115. Star Trek: The Motion Picture 3.0/4 2.6/4
116. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.5/4 2.4/4
117. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
118. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
119. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
120. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
121. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
122. Stir of Echoes 3.0/4 2.7/4
123. The Sum of All Fears 2.5/4 2.4/4
124. Super Size Me 3.5/4 2.8/4
125. Super Troopers 3.5/4 2.8/4
126. Superman Returns 3.5/4 2.5/4
127. Swordfish 3.0/4 2.4/4
128. The Terminal (2004) 3.0/4 2.7/4
129. 300 3.5/4 2.9/4
130. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
131. Terminator 3: Rise of the Machines 2.5/4 2.4/4
132. The Time Machine (2002) 2.5/4 2.3/4
133. Tin Cup 3.0/4 2.5/4
134. Tommy Boy 4.0/4 2.8/4
135. Tremors 3.5/4 2.7/4
136. Unbreakable 3.0/4 2.8/4
137. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
138. Van Helsing 3.0/4 2.3/4
139. The War of the Worlds (2005) 3.5/4 2.6/4
140. We Are Marshall 3.5/4 2.6/4
141. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
142. The Whole Nine Yards 3.0/4 2.5/4
143. The Whole Ten Yards N/A 1.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name