Top Movie List by Orange

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. Miss Representation 4.0/4 3.1/4
3. Dinosaur 13 3.5/4 2.9/4
4. Everyday Sunshine: The Story of Fishbone 4.0/4 2.4/4
5. The Godfather 4.0/4 3.5/4
6. Fight Club 4.0/4 3.3/4
7. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
8. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
9. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
10. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
11. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
12. The Matrix 4.0/4 3.2/4
13. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
14. The Grand Budapest Hotel 3.5/4 3.3/4
15. 12 Years a Slave 4.0/4 3.3/4
16. Gravity 4.0/4 3.1/4
17. Star Trek Into Darkness 3.5/4 3.0/4
18. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
19. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
20. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
21. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
22. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
23. Inception 4.0/4 3.3/4
24. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
25. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
26. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
27. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
28. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
29. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
30. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
31. The Departed N/A 3.3/4
32. Memento 4.0/4 3.2/4
33. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
34. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
35. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
36. Wall-E 4.0/4 3.2/4
37. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
38. Avatar 3.5/4 3.0/4
39. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
40. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
41. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
42. The Pianist 4.0/4 3.2/4
43. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
44. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
45. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
46. Star Trek 4.0/4 3.1/4
47. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
48. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
49. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
50. Snatch 3.0/4 3.1/4
51. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
52. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
53. Shrek 4.0/4 3.1/4
54. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
55. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
56. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
57. The Hangover 4.0/4 3.0/4
58. 300 3.5/4 2.9/4
59. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
60. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
61. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
62. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
63. Children of Men 4.0/4 3.1/4
64. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
65. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
66. Sin City 3.5/4 3.0/4
67. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
68. Harry Potter and the Half-Blood Prince 4.0/4 3.0/4
69. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
70. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
71. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
72. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
73. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
74. Big Fish (2003) 4.0/4 3.0/4
75. District 9 4.0/4 3.0/4
76. Superbad 3.5/4 2.9/4
77. The Hurt Locker 4.0/4 3.1/4
78. Hotel Rwanda 4.0/4 3.1/4
79. Mulholland Drive 3.5/4 3.0/4
80. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
81. American Psycho 4.0/4 3.0/4
82. Training Day 4.0/4 3.0/4
83. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
84. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
85. X2 - X-Men United 4.0/4 2.9/4
86. (500) Days of Summer 4.0/4 3.0/4
87. 3:10 to Yuma (2007) 4.0/4 3.0/4
88. X-Men 4.0/4 2.9/4
89. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
90. Spider-Man 4.0/4 2.9/4
91. O Brother Where Art Thou 4.0/4 3.0/4
92. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
93. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
94. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
95. Black Hawk Down 3.5/4 3.0/4
96. The Pursuit of Happyness 4.0/4 3.0/4
97. High Fidelity 4.0/4 3.0/4
98. Hachi: A Dog's Tale ( Hachiko: A Dog's Story ) 3.5/4 3.1/4
99. Blow 3.5/4 2.9/4
100. Traffic (2000) 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name