Top Movies by Leuan

Top Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. Die Hard 4.0/4 3.3/4
2. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 4.0/4 2.9/4
3. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
4. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
5. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
6. Mishima: A Life in Four Chapters 4.0/4 2.9/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
8. The Thin Red Line 4.0/4 2.9/4
9. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
10. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
11. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
12. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
13. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
14. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
15. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 2.5/4 3.2/4
16. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
17. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
18. Great Expectations (1947) 4.0/4 3.0/4
19. The Elephant Man N/A 3.2/4
20. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
21. Nobody Knows ( Dare mo shiranai ) 4.0/4 3.0/4
22. Wall-E 4.0/4 3.2/4
23. The Life Aquatic with Steve Zissou 3.5/4 2.8/4
24. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
25. Amadeus 4.0/4 3.2/4
26. The Italian Job (1969) 3.5/4 2.8/4
27. Postmen in the Mountains ( Nashan naren nagou ) 3.5/4 2.4/4
28. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
29. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
30. Chungking Express ( Chung hing sam lam ) 3.5/4 3.0/4
31. Yi Yi 3.5/4 3.0/4
32. Underground (1996) 3.5/4 3.0/4
33. Vanilla Sky N/A 2.4/4
34. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 4.0/4 3.1/4
35. My Sassy Girl ( Yeopgijeogin geunyeo ) 3.5/4 2.9/4
36. Road, The ( strada, La ) 3.0/4 3.1/4
37. The Road (2009) 3.5/4 2.8/4
38. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
39. Dead Man 3.0/4 2.9/4
40. Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom ) 4.0/4 3.0/4
41. Solyaris ( Solaris ) 3.5/4 3.0/4
42. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
43. From Here to Eternity 3.5/4 3.0/4
44. Casino 4.0/4 3.2/4
45. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
46. Ikiru N/A 3.3/4
47. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.0/4 3.1/4
48. Hate ( haine, La ) 3.5/4 3.1/4
49. The Kid (1921) 3.5/4 3.1/4
50. Dark City (1998) 3.5/4 3.0/4
51. Barry Lyndon 3.0/4 3.2/4
52. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.5/4 3.1/4
53. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 3.5/4 3.2/4
54. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
55. Prisoner of the Mountains ( Kavkazskiy plennik ) 3.5/4 2.5/4
56. The Wicker Man (1975) 3.0/4 2.9/4
57. Fantastic Planet ( planète sauvage, La ) 3.5/4 2.9/4
58. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
59. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
60. The Treasure of the Sierra Madre 3.5/4 3.2/4
61. Fallen Angels ( Duo luo tian shi ) 3.5/4 2.9/4
62. The Pursuit of Happyness 4.0/4 3.0/4
63. Jeremiah Johnson 3.0/4 2.9/4
64. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
65. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
66. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
67. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
68. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
69. Heaven's Gate 3.0/4 2.2/4
70. The Bridge on the River Kwai 3.0/4 3.2/4
71. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
72. When Harry Met Sally... 3.0/4 2.9/4
73. Platoon 4.0/4 3.2/4
74. Wyatt Earp N/A 2.6/4
75. Au revoir les enfants N/A 3.1/4
76. In Bruges 3.5/4 3.1/4
77. Burmese Harp, The ( Biruma no tategoto ) 3.5/4 2.8/4
78. Cross of Iron 3.5/4 3.1/4
79. Children of Men 3.5/4 3.1/4
80. The Matrix 4.0/4 3.2/4
81. Paths of Glory 3.5/4 3.3/4
82. Closely Watched Trains ( Ostre sledované vlaky ) 3.0/4 2.7/4
83. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
84. Pier, The ( jetée, La ) 3.5/4 2.9/4
85. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
86. The Apartment 2.5/4 3.2/4
87. Coraline N/A 3.0/4
88. Chaser, The ( Chugyeogja ) 3.5/4 3.1/4
89. Fantastic Mr. Fox N/A 3.0/4
90. Malcolm X (1992) 3.5/4 3.1/4
91. Three Colors: White ( Trzy kolory: Bialy ) 3.5/4 3.0/4
92. Au hasard Balthazar 3.0/4 3.1/4
93. Breakfast at Tiffany's N/A 3.1/4
94. Click N/A 2.3/4
95. Paris, Texas N/A 3.1/4
96. Rififi ( Rififi chez les hommes, Du ) 3.5/4 3.0/4
97. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
98. Aliens 4.0/4 3.3/4
99. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
100. Winter Light ( Nattvardsgästerna ) 3.5/4 3.1/4
101. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
102. Moon N/A 3.1/4
103. (500) Days of Summer N/A 3.0/4
104. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 3.5/4 3.1/4
105. Great Silence, The ( grande silenzio, Il ) 3.0/4 2.7/4
106. dolce vita, La 3.0/4 3.1/4
107. The Matador (2005) 3.5/4 2.5/4
108. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
109. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
110. Sunset Boulevard 3.5/4 3.3/4
111. The Outlaw Josey Wales 3.0/4 3.1/4
112. On the Waterfront 3.0/4 3.3/4
113. Harry Brown 3.5/4 2.8/4
114. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.5/4 3.2/4
115. Mary Poppins 3.5/4 3.0/4
116. JCVD N/A 2.8/4
117. Up in the Air (2009) N/A 2.9/4
118. The Girl Next Door (2004) 3.5/4 2.5/4
119. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
120. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
121. Fight Club 4.0/4 3.3/4
122. An American Tail: Fievel Goes West 3.5/4 2.5/4
123. Modern Times 3.0/4 3.3/4
124. All Quiet on the Western Front (1930) 3.0/4 3.0/4
125. Patton 3.5/4 3.1/4
126. Trading Places 3.0/4 2.9/4
127. South Park: Bigger, Longer & Uncut 4.0/4 2.9/4
128. Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) N/A 3.0/4
129. The Curious Case of Benjamin Button 3.0/4 2.9/4
130. Immortal Beloved 3.0/4 2.8/4
131. The 39 Steps (1935) 3.0/4 3.1/4
132. Rear Window 3.0/4 3.3/4
133. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
134. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
135. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.5/4 3.2/4
136. Sword of Doom, The ( Dai-bosatsu tôge ) 3.0/4 3.0/4
137. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
138. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
139. 21 Grams N/A 2.9/4
140. Dances with Wolves 3.5/4 3.1/4
141. Se7en 3.5/4 3.3/4
142. Constantine 3.0/4 2.6/4
143. Scent of a Woman (1992) 3.5/4 2.9/4
144. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
145. Memories of Murder ( Salinui chueok ) 3.0/4 3.2/4
146. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
147. Into the Wild N/A 3.1/4
148. National Lampoon's Van Wilder N/A 2.3/4
149. Diabolique ( diaboliques, Les ) N/A 3.0/4
150. Black Narcissus N/A 3.0/4
151. I Am a Fugitive from a Chain Gang 3.0/4 3.0/4
152. Inception N/A 3.3/4
153. The King's Speech N/A 3.2/4
154. Grand Illusion ( grande illusion, La ) 3.0/4 3.0/4
155. The Life and Death of Colonel Blimp 3.5/4 2.9/4
156. A Moment to Remember 3.0/4 2.7/4
157. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
158. Come and See ( Idi i smotri ) N/A 3.0/4
159. Failan N/A 2.5/4
160. To Live ( Huozhe ) 3.5/4 3.1/4
161. Orpheus ( Orphée ) 3.0/4 2.9/4
162. Nibelungen: Siegfried, Die 3.0/4 2.8/4
163. Night and the City (1950) 3.5/4 3.0/4
164. Harakiri ( Seppuku ) N/A 3.3/4
165. Miller's Crossing N/A 3.0/4
166. Metropolis ( Metoroporisu ) N/A 2.8/4
167. The Tree of Life N/A 2.9/4
168. Papillon (1973) N/A 3.1/4
169. Young and the Damned , The aka Forgotten Ones ( olvidados, Los ) N/A 2.9/4
170. Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) N/A 3.2/4

Recent Comments

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 08/04/08 at 06:42 PM CT

Top Movies comment

That is a great list.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name