Movies seen in 2012 by LeeAnn M.

Movies seen in 2012

# Movie Title Rating Overall Add
1. 13 (2010) 2.5/4 2.5/4
2. Alabama Moon 2.0/4 2.2/4
3. Almost Famous 3.0/4 3.1/4
4. The Amazing Spider-Man 2.0/4 2.8/4
5. Another Year 1.5/4 2.9/4
6. Arthur (2011) 1.5/4 2.2/4
7. Arthur Christmas 3.0/4 2.9/4
8. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
9. Bad Teacher 2.0/4 2.3/4
10. Beginners 2.5/4 2.9/4
11. Bernie (2012) 2.0/4 2.8/4
12. Big Miracle 2.5/4 2.6/4
13. The Big Year 3.0/4 2.7/4
14. Blackthorn 2.5/4 2.6/4
15. Brave (2012) 4.0/4 2.9/4
16. The Cabin in the Woods 3.0/4 2.9/4
17. Case 39 0.5/4 2.6/4
18. Casino Jack 2.5/4 2.6/4
19. Catfish 0.5/4 2.8/4
20. Charlie St. Cloud 0.5/4 2.6/4
21. Chocolate (2008) 3.0/4 2.7/4
22. Colombiana 2.0/4 2.7/4
23. The Conspirator (2011) 3.0/4 2.6/4
24. Contraband (2012) 1.0/4 2.7/4
25. Crazy on the Outside 0.5/4 1.7/4
26. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.4/4
27. Dark Shadows 2.5/4 2.4/4
28. The Descendants (2011) 2.5/4 3.0/4
29. Desert Flower 2.5/4 2.9/4
30. The Dilemma 1.0/4 2.1/4
31. Dinner for Schmucks 1.0/4 2.3/4
32. Down with Love 1.0/4 2.4/4
33. Dream House 3.0/4 2.1/4
34. Drive (2011) 3.0/4 3.1/4
35. The Eagle (2011) 3.0/4 2.4/4
36. Extremely Loud and Incredibly Close 3.0/4 2.6/4
37. Father of Invention 2.0/4 2.1/4
38. Fright Night (2011) 2.5/4 2.6/4
39. From Prada to Nada 2.5/4 2.2/4
40. Get the Gringo 4.0/4 2.7/4
41. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 4.0/4 3.0/4
42. Going the Distance 1.5/4 2.6/4
43. Good Deeds 2.0/4 2.9/4
44. The Good Doctor 1.5/4 2.3/4
45. Goon 2.5/4 2.6/4
46. The Grey 2.5/4 2.7/4
47. The Guard (2011) 3.0/4 2.8/4
48. The Hangover Part II 2.0/4 2.4/4
49. Happy Feet Two 2.0/4 2.3/4
50. Haywire (2012) 2.5/4 2.4/4
51. Hesher 2.0/4 2.7/4
52. Horrible Bosses 2.0/4 2.8/4
53. Hot Coffee 4.0/4 3.0/4
54. Hugo 2.5/4 3.0/4
55. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
56. The Ides of March 2.0/4 2.8/4
57. I Hate Valentine's Day 1.0/4 1.7/4
58. Incendies 3.0/4 3.2/4
59. The Iron Lady 2.5/4 2.5/4
60. Jesus Henry Christ 2.0/4 2.3/4
61. John Carter 1.5/4 2.6/4
62. Journey 2: The Mysterious Island 2.5/4 2.5/4
63. Killer Elite (2011) 3.0/4 2.7/4
64. Killing Bono 2.5/4 2.6/4
65. The Last Exorcism 1.5/4 2.2/4
66. The Last Godfather 2.0/4 1.9/4
67. Life (1999) 2.0/4 2.6/4
68. Life as We Know It 1.5/4 2.8/4
69. The Lookout (2007) 2.0/4 2.8/4
70. Dr. Seuss' The Lorax 3.0/4 2.6/4
71. Love and Other Drugs 2.0/4 2.5/4
72. Madagascar 3: Europe's Most Wanted 2.0/4 2.8/4
73. The Magic of Belle Isle 2.5/4 2.4/4
74. Margin Call 3.0/4 2.8/4
75. Mars Needs Moms! 1.5/4 2.4/4
76. Mary and Max 3.0/4 3.2/4
77. Meet Monica Velour 2.0/4 1.9/4
78. Midnight in Paris (2011) 2.0/4 3.0/4
79. Mirror Mirror 2.0/4 2.1/4
80. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.5/4 3.0/4
81. Moneyball 3.0/4 3.1/4
82. Moonrise Kingdom 3.0/4 3.2/4
83. Motorcycle Diaries, The ( Diarios de motocicleta ) 3.0/4 2.9/4
84. The Muppets 2.5/4 2.8/4
85. The Pirates! Band of Misfits 2.0/4 2.6/4
86. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2.5/4 2.7/4
87. The Pixar Story 3.0/4 3.0/4
88. Puss in Boots (2011) 2.0/4 2.6/4
89. Real Steel 3.0/4 2.9/4
90. Red Tails 3.0/4 2.4/4
91. Repo Men (2010) 2.0/4 2.4/4
92. The Rite (2011) 2.5/4 2.4/4
93. Roadie (2012) 3.0/4 2.6/4
94. Safe House (2012) 3.5/4 2.7/4
95. Salmon Fishing in the Yemen 3.0/4 2.6/4
96. Sanctum 2.5/4 2.3/4
97. Seeking a Friend for the End of the World 3.0/4 2.6/4
98. Seven Days in Utopia 2.0/4 2.4/4
99. Something from Nothing: The Art of Rap 3.0/4 2.8/4
100. The Smurfs (2011) 0.5/4 2.0/4
101. Something Borrowed 1.5/4 2.1/4
102. Somewhere (2010) 1.5/4 2.6/4
103. Take This Waltz 1.5/4 2.2/4
104. Tinker Tailor Soldier Spy 3.0/4 2.7/4
105. Too Big to Fail 3.0/4 2.6/4
106. Tower Heist 2.0/4 2.5/4
107. Tucker & Dale vs Evil 3.0/4 3.0/4
108. Undertow ( Contracorriente ) 3.0/4 2.8/4
109. The Vow (2012) 2.0/4 2.8/4
110. War Horse 2.5/4 2.8/4
111. Warrior (2011) 3.5/4 3.2/4
112. Water for Elephants 3.5/4 2.7/4
113. We Bought a Zoo 2.0/4 2.8/4
114. Wanderlust 2.0/4 2.3/4
115. The Way Back (2011) 2.5/4 2.8/4
116. Winnie the Pooh 2.5/4 3.0/4
117. The Winning Season 1.5/4 2.5/4
118. Wrecked 2.0/4 2.0/4
119. Wreck-It Ralph 4.0/4 3.1/4
120. You Don't Know Jack 3.0/4 2.9/4
121. Young Adult 3.0/4 2.5/4
122. Taking Chance (2009) 3.5/4 2.7/4
123. The Best Exotic Marigold Hotel 2.0/4 2.8/4
124. Girl in Progress 2.0/4 2.3/4
125. Flowers of War, The ( Jin líng shí san chai ) 2.0/4 3.0/4
126. Man on a Ledge 3.0/4 2.7/4
127. The Cup (2011) 0.5/4 2.3/4
128. Bringing Up Bobby 1.0/4 2.3/4
129. Butter (2012) 3.0/4 2.4/4
130. Pina 2.0/4 2.2/4
131. Hope Springs (2012) 2.0/4 2.6/4
132. Rise of the Guardians 2.5/4 2.9/4
133. The Bridge on the River Kwai 3.0/4 3.2/4
134. Friends with Kids 1.5/4 2.4/4
135. A Little Bit of Heaven (2012) 2.0/4 2.4/4
136. Deadfall (2012) 1.0/4 2.3/4
137. Rock of Ages 3.0/4 2.4/4
138. The Bourne Legacy 2.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name