Favorite Movies by Matthew Brady

Favorite Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. Mary and Max 4.0/4 3.2/4
2. Synecdoche, New York 4.0/4 2.9/4
3. Jaws 4.0/4 3.2/4
4. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
5. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
6. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
7. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
8. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
9. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
10. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
11. The Holy Mountain (1973) 4.0/4 2.9/4
12. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
13. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
14. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
15. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
16. American Beauty 4.0/4 3.1/4
17. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
18. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
19. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
20. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
21. All That Jazz 4.0/4 3.0/4
22. House ( Hausu ) 3.5/4 2.7/4
23. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
24. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
25. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
26. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
27. Rear Window 4.0/4 3.3/4
28. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
29. Evil Dead 2 4.0/4 3.1/4
30. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
31. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
32. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
33. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
34. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
35. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
36. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
37. The Departed 4.0/4 3.3/4
38. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
39. The Wolf of Wall Street 4.0/4 3.3/4
40. Silence (2016) 4.0/4 3.3/4
41. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 4.0/4 3.0/4
42. Se7en 4.0/4 3.3/4
43. Fight Club 4.0/4 3.3/4
44. Gone Girl 4.0/4 3.2/4
45. Phantom Thread 4.0/4 3.2/4
46. City Lights 4.0/4 3.3/4
47. The Godfather 4.0/4 3.5/4
48. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
49. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
50. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
51. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
52. The Searchers 4.0/4 3.1/4
53. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
54. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
55. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
56. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
57. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
58. Children of Men 4.0/4 3.1/4
59. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
60. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
61. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
62. Paris, Texas 4.0/4 3.1/4
63. Toy Story 4.0/4 3.3/4
64. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
65. Her 3.5/4 3.2/4
66. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
67. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
68. The Third Man 4.0/4 3.2/4
69. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
70. Chinatown 4.0/4 3.2/4
71. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
72. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
73. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
74. Die Hard 4.0/4 3.3/4
75. Drive (2011) 4.0/4 3.1/4
76. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
77. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
78. Stalker 4.0/4 3.2/4
79. Shame (2011) 4.0/4 3.0/4
80. The Revenant (2015) 4.0/4 3.3/4
81. Modern Times 4.0/4 3.3/4
82. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
83. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
84. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 4.0/4 3.1/4
85. Ivan's Childhood ( Ivanovo detstvo ) 4.0/4 3.0/4
86. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
87. Vampire's Kiss 4.0/4 2.1/4
88. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
89. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
90. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
91. Being John Malkovich 4.0/4 2.9/4
92. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
93. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
94. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
95. Bowling for Columbine 4.0/4 2.9/4
96. Elephant (2003) 4.0/4 2.9/4
97. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
98. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 4.0/4 3.2/4
99. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
100. Adaptation 4.0/4 2.9/4
101. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
102. Primer 4.0/4 2.8/4
103. Caché 4.0/4 2.9/4
104. Sin City 4.0/4 3.0/4
105. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
106. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
107. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 4.0/4 3.1/4
108. Wall-E 4.0/4 3.2/4
109. Doubt 4.0/4 3.1/4
110. Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father 4.0/4 3.2/4
111. Moon 4.0/4 3.1/4
112. White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) 4.0/4 2.8/4
113. A Serious Man 4.0/4 2.9/4
114. Anomalisa 4.0/4 3.3/4
115. Mad Max: Fury Road 4.0/4 3.2/4
116. I'm Thinking of Ending Things 4.0/4 2.9/4
117. Shadow of a Doubt (1943) 4.0/4 3.1/4
118. Mona Lisa 4.0/4 3.0/4
119. The Night of the Hunter 4.0/4 3.3/4
120. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name