Top Movie List by Lee

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
2. The Departed 4.0/4 3.3/4
3. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
4. Four Brothers 4.0/4 2.7/4
5. Tombstone 4.0/4 3.1/4
6. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
7. Casino 4.0/4 3.2/4
8. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
9. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
10. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
11. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
12. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
13. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
14. We Were Soldiers 4.0/4 2.8/4
15. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
16. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
17. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
18. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
19. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
20. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
21. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
22. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
23. Fight Club 4.0/4 3.3/4
24. American Graffiti 4.0/4 3.0/4
25. The Godfather 4.0/4 3.5/4
26. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
27. The Godfather: Part III 4.0/4 2.8/4
28. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
29. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
30. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
31. Contraband (2012) 4.0/4 2.7/4
32. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
33. American History X 4.0/4 3.2/4
34. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
35. Toy Story 4.0/4 3.3/4
36. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
37. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
38. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
39. Avatar 4.0/4 3.0/4
40. Chronicle (2012) 4.0/4 2.7/4
41. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
42. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
43. The Devil's Rejects 4.0/4 2.8/4
44. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
45. Platoon 4.0/4 3.2/4
46. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
47. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
48. The Last of the Mohicans (1992) 4.0/4 3.0/4
49. Clerks II 4.0/4 2.6/4
50. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
51. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
52. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
53. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
54. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
55. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
56. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
57. Mystic River 4.0/4 3.1/4
58. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
59. Rise of the Planet of the Apes 4.0/4 3.0/4
60. Glory (1989) 4.0/4 3.1/4
61. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
62. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
63. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
64. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
65. Boyz n the Hood 4.0/4 3.1/4
66. Dazed and Confused 4.0/4 3.0/4
67. What's Eating Gilbert Grape 4.0/4 3.1/4
68. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
69. Magnolia 4.0/4 3.1/4
70. Star Trek II: The Wrath of Khan 4.0/4 3.0/4
71. True Romance 4.0/4 3.1/4
72. Training Day 4.0/4 3.0/4
73. Blow 4.0/4 2.9/4
74. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
75. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
76. Glengarry Glen Ross 4.0/4 3.0/4
77. As Good as it Gets 4.0/4 2.9/4
78. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
79. JFK 4.0/4 3.0/4
80. In the Name of the Father (1993) 4.0/4 3.0/4
81. Escape from Alcatraz 4.0/4 3.0/4
82. Knocked Up 4.0/4 2.8/4
83. Terms of Endearment 4.0/4 3.0/4
84. The Warriors (1979) 4.0/4 2.9/4
85. RoboCop (1987) 4.0/4 2.9/4
86. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 4.0/4 2.9/4
87. Rounders (1998) 4.0/4 2.9/4
88. A Bug's Life 4.0/4 2.9/4
89. Girl, Interrupted 4.0/4 2.8/4
90. Sleepers (1996) 4.0/4 2.9/4
91. Dead Man Walking 4.0/4 3.0/4
92. The Basketball Diaries 4.0/4 2.8/4
93. From Dusk Till Dawn 4.0/4 2.8/4
94. Monster (2003) 4.0/4 2.9/4
95. The Fox and the Hound 4.0/4 2.9/4
96. On Golden Pond 4.0/4 3.0/4
97. King of New York 4.0/4 2.8/4
98. Enemy at the Gates 4.0/4 2.8/4
99. Charlotte's Web (1973) 4.0/4 2.9/4
100. Creepshow 4.0/4 2.8/4
101. Return of the Living Dead 4.0/4 2.7/4
102. Sid and Nancy 4.0/4 2.9/4
103. The Hills Have Eyes (2006) 4.0/4 2.6/4
104. Pet Sematary (1989) 4.0/4 2.6/4
105. The Exorcism of Emily Rose 4.0/4 2.6/4
106. Paranormal Activity 4.0/4 2.5/4
107. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 4.0/4 2.6/4
108. The Howling (1981) 4.0/4 2.6/4
109. I Spit on Your Grave (2010) 4.0/4 2.5/4
110. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 4.0/4 2.5/4
111. The Amityville Horror (2005) 4.0/4 2.5/4
112. The Blair Witch Project 4.0/4 2.3/4
113. Hostel 4.0/4 2.3/4
114. Wrong Turn (2003) 4.0/4 2.6/4
115. The Entity (1983) 4.0/4 2.7/4
116. Piranha 3D 4.0/4 2.4/4
117. Shooter (2007) 4.0/4 2.8/4
118. Face/Off 4.0/4 2.7/4
119. Backdraft 4.0/4 2.7/4
120. Crank 4.0/4 2.7/4
121. Superman II 4.0/4 2.7/4
122. Smokey and the Bandit 4.0/4 2.8/4
123. Starship Troopers 4.0/4 2.7/4
124. Machete 4.0/4 2.6/4
125. The Fast and the Furious (2001) 4.0/4 2.5/4
126. The Lords of Dogtown 4.0/4 2.7/4
127. Alive (1993) 4.0/4 2.7/4
128. Road House (1989) 4.0/4 2.6/4
129. Running Scared (2006) 4.0/4 2.7/4
130. Cop Land 4.0/4 2.7/4
131. Lethal Weapon 4 4.0/4 2.4/4
132. The Gauntlet 4.0/4 2.6/4
133. Urban Cowboy 4.0/4 2.5/4
134. Endless Love (1981) 4.0/4 2.3/4
135. Death Wish II 4.0/4 2.5/4
136. Amityville II: The Possession 4.0/4 2.3/4
137. Firefox 4.0/4 2.3/4
138. Hotel Rwanda 4.0/4 3.1/4
139. Out for Justice 3.5/4 2.1/4

Recent Comments

Daniel Corleone
Daniel Corleone
Movie God

Daniel Corleone - wrote on 09/17/12 at 08:41 AM CT

Top Movie List comment

Nice to see Godfather III with an impressive rating. I guess when you watch all 3 together it makes such an enigmatic piece of film-making.

Daniel Corleone
Daniel Corleone
Movie God

Daniel Corleone - wrote on 08/11/12 at 07:18 AM CT

Top Movie List comment

Cool list.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name