Top Movie List by The Film Rebel

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
2. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
3. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
4. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
5. Memento 4.0/4 3.2/4
6. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
7. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
8. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
9. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
10. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
11. Fight Club 4.0/4 3.3/4
12. The Godfather 4.0/4 3.5/4
13. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
14. Jaws 4.0/4 3.2/4
15. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
16. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
17. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
18. Inception 4.0/4 3.3/4
19. Se7en 4.0/4 3.3/4
20. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
21. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
22. Batman (1989) 4.0/4 2.9/4
23. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
24. Toy Story 4.0/4 3.3/4
25. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
26. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
27. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
28. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
29. Signs 4.0/4 2.7/4
30. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
31. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
32. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
33. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
34. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
35. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
36. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
37. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
38. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
39. Rambo: First Blood 4.0/4 3.0/4
40. Dogma 4.0/4 2.8/4
41. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
42. Big 4.0/4 3.0/4
43. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
44. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
45. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
46. Quadrophenia 4.0/4 2.8/4
47. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
48. Misery 4.0/4 3.1/4
49. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
50. Wayne's World 4.0/4 2.8/4
51. The Goonies 4.0/4 3.1/4
52. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
53. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
54. Alien 4.0/4 3.3/4
55. A Nightmare on Elm Street (1984) 4.0/4 3.0/4
56. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
57. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
58. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
59. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
60. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
61. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
62. Sin City 4.0/4 3.0/4
63. Casino 4.0/4 3.2/4
64. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
65. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
66. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
67. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
68. American Psycho 4.0/4 3.0/4
69. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
70. Bill & Ted's Excellent Adventure 4.0/4 2.7/4
71. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
72. Juno 4.0/4 2.9/4
73. Insomnia (2002) 4.0/4 2.7/4
74. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
75. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
76. Milk 4.0/4 3.0/4
77. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
78. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
79. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
80. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
81. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
82. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
83. Clerks 4.0/4 3.0/4
84. Clerks II 4.0/4 2.6/4
85. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
86. Sideways 4.0/4 2.9/4
87. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
88. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
89. The Terminator 4.0/4 3.1/4
90. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 4.0/4 2.7/4
91. Fast Times at Ridgemont High 4.0/4 2.9/4
92. The Departed 4.0/4 3.3/4
93. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
94. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
95. Dracula (1931) 4.0/4 2.9/4
96. From Dusk Till Dawn 4.0/4 2.8/4
97. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
98. Of Mice and Men (1992) 4.0/4 2.9/4
99. Breaking Away 4.0/4 3.0/4
100. Pinocchio (1940) 4.0/4 3.0/4
101. The Karate Kid (1984) 4.0/4 2.9/4
102. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
103. A Hard Day's Night 4.0/4 3.0/4
104. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
105. Mystic River 4.0/4 3.1/4

Recent Comments

Patrik
Patrik
Director

Patrik - wrote on 08/30/10 at 04:02 AM CT

Top Movie List comment

Must say that your list is pretty great to.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name