Best movies of the 2010s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Jim & Andy: The Great Beyond - With a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Mother! (2017) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Logan (2017) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Black Swan (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Arrival (2016) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Tree of Life | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Anomalisa | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Guardians of the Galaxy | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Shutter Island | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Hacksaw Ridge | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Colossal | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Get Out (2017) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | A Ghost Story (2017) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Cloud Atlas | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Won't You Be My Neighbor? | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 17. | The Revenant (2015) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Whiplash (2014) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | The Disaster Artist | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Annihilation | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Interstellar | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Scott Pilgrim vs. The World | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Guardians of the Galaxy Vol. 2 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Deadpool | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 26. | Spotlight | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Drive (2011) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Baby Driver | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | The Adjustment Bureau | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Mr. Nobody | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 31. | Avengers: Infinity War | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 32. | Ex Machina | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 33. | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 34. | Blade Runner 2049 | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 35. | The Walk (2015) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 36. | Moonrise Kingdom | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 37. | Kick-Ass | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 38. | Super 8 | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 39. | Source Code | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 40. | Edge of Tomorrow | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 41. | 127 Hours | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 42. | Gone Girl | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Her | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 44. | The Lego Movie | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 45. | Under the Skin (2014) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Exit Through the Gift Shop | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 47. | Okja | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 48. | Blue Valentine | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 49. | Nightcrawler | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 50. | Looper | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 51. | The Master (2012) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 52. | Upgrade | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 53. | 2:22 (2017) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 54. | Toy Story 3 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 55. | The Social Network | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 56. | Django Unchained | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 57. | Life of Pi | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 58. | Doctor Strange (2016) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 59. | Valerian and the City of a Thousand Planets | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 60. | Inside Out (2015) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 61. | The Book of Eli | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 62. | The Lego Batman Movie | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 63. | 50/50 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 64. | Thor: Ragnarok | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 65. | X-Men: Days of Future Past | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 66. | The Dark Knight Rises | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 67. | Rise of the Guardians | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 68. | Midnight in Paris (2011) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 69. | How to Train Your Dragon (2010) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 70. | Boyhood | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 71. | Gravity | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 72. | Argo | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 73. | Captain America: Civil War | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 74. | The King's Speech | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 75. | Limitless | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 76. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 77. | The Fighter (2010) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 78. | Let Me In | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 79. | Gifted | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 80. | The Big Short | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 81. | True Grit (2010) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 82. | The Martian | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 83. | Split (2017) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 84. | John Wick: Chapter Two | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 85. | Beauty and the Beast (2017) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 86. | Frozen (2013) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 87. | Prometheus (2012) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 88. | La La Land | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 89. | The Town (2010) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 90. | X-Men: First Class | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 91. | Mad Max: Fury Road | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 92. | Ant-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 93. | Deadpool 2 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 94. | Thoroughbreds (2018) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 95. | The Avengers (2012) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 96. | Inside Job (2010) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 97. | How to Train Your Dragon 2 (2014) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 98. | Rise of the Planet of the Apes | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 99. | War for the Planet of the Apes | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 100. | Captain America: The First Avenger | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 101. | The Avengers: Age of Ultron | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 102. | You Don't Know Jack | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 103. | John Wick | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 104. | Iron Man 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 105. | Thor | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 106. | Star Wars: The Force Awakens | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 107. | Five Feet Apart | 3.5/4 | 2.6/4 |



