Movies I Own by TheManWithNoName

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 300 3.0/4 2.9/4
2. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
3. Airplane! 4.0/4 3.0/4
4. Alien 4.0/4 3.3/4
5. Aliens 4.0/4 3.3/4
6. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
7. Avatar 4.0/4 3.0/4
8. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
9. Batman: Gotham Knight 3.0/4 2.6/4
10. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
11. The Book of Eli N/A 2.8/4
12. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
13. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
14. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
15. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
16. Casablanca 4.0/4 3.3/4
17. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
18. Chinatown 4.0/4 3.2/4
19. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
20. Collateral 3.5/4 2.9/4
21. The Crow (1994) 3.5/4 3.0/4
22. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
23. A Day at the Races 3.5/4 2.9/4
24. The Departed 4.0/4 3.3/4
25. Die Hard 4.0/4 3.3/4
26. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
27. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
28. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
29. District 9 4.0/4 3.0/4
30. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
31. Edge of Darkness (2010) N/A 2.6/4
32. Fargo (1996) N/A 3.2/4
33. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 4.0/4 3.1/4
34. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
35. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
36. The Godfather 4.0/4 3.5/4
37. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
38. Goldeneye 3.5/4 2.8/4
39. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
40. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
41. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
42. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
43. Hard Boiled ( Lat sau san taam ) 4.0/4 2.9/4
44. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
45. High Plains Drifter 4.0/4 3.0/4
46. The Hurt Locker 4.0/4 3.1/4
47. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
48. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
49. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
50. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
51. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
52. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.5/4 2.4/4
53. Insomnia (2002) 3.5/4 2.7/4
54. The Insider 4.0/4 3.0/4
55. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
56. Iron Man 2 N/A 2.8/4
57. Jaws 4.0/4 3.2/4
58. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
59. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
60. The Last of the Mohicans (1992) 3.5/4 3.0/4
61. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
62. Letters from Iwo Jima 4.0/4 3.1/4
63. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
64. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
65. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
66. Manhunter (1986) 3.5/4 2.8/4
67. M*A*S*H 4.0/4 2.9/4
68. Memento 4.0/4 3.2/4
69. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
70. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
71. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
72. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
73. Ocean's Twelve 2.5/4 2.5/4
74. Ocean's Thirteen 3.0/4 2.7/4
75. The Outlaw Josey Wales 4.0/4 3.1/4
76. Platoon 4.0/4 3.2/4
77. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
78. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
79. Public Enemies 3.5/4 2.7/4
80. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
81. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
82. RoboCop (1987) 4.0/4 2.9/4
83. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
84. Se7en 4.0/4 3.3/4
85. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
86. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
87. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
88. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
89. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.5/4 2.4/4
90. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
91. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
92. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
93. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
94. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
95. Superman Returns 2.5/4 2.5/4
96. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
97. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 3.0/4 2.6/4
98. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
99. The Terminator 3.5/4 3.1/4
100. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
101. Thunderball 3.5/4 2.8/4
102. Tombstone 3.5/4 3.1/4
103. Traffic (2000) 4.0/4 3.0/4
104. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
105. The Transformers: The Movie 3.5/4 2.8/4
106. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
107. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
108. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name