Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | X-Men | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Ratatouille | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Closer | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 8. | The Godfather | N/A | 3.5/4 | |
| 9. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 15. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 17. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 23. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 26. | The Shining (1980) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 28. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 30. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 31. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 32. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 33. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 34. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 35. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 36. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 37. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 38. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 39. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 40. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 41. | The Sixth Sense | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 42. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 44. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 45. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 46. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 47. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 48. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 49. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 50. | Dog Day Afternoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 51. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 52. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 53. | The Birds (1963) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 54. | Dial M for Murder | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 55. | The Bourne Ultimatum | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 56. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 57. | Strangers on a Train | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 58. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 59. | American Psycho | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 60. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 61. | Primal Fear | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 62. | The Night of the Hunter | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 63. | Collateral | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 64. | The Game (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 65. | Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 66. | Shadow of a Doubt (1943) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 67. | Michael Clayton | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 68. | Das Boot | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 69. | Moon | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 70. | Amores Perros ( Love's a Bitch ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 71. | Witness (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 72. | Poltergeist (1982) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 73. | I Am Legend | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 74. | Identity | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 75. | Frailty | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 76. | Jacob's Ladder (1990) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 77. | Devil's Advocate (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 78. | The Hunt for Red October | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 79. | Signs | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 80. | Fatal Attraction | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 81. | Unbreakable | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 82. | Lucky Number Slevin | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 83. | Blade (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 84. | Ghost (1990) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 85. | The Mist | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 86. | The Day of the Jackal | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 87. | The Bank Job | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 88. | Straw Dogs (1971) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 89. | In the Line of Fire | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 90. | Mission: Impossible | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 91. | The Crying Game | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 92. | Stir of Echoes | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 93. | Bad Education ( mala educación, La ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 94. | Die Hard 2: Die Harder | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 95. | The Haunting (1963) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 96. | A Place in the Sun | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 97. | Outbreak | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 98. | The Towering Inferno | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 99. | The Firm (1993) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 100. | Unknown (2011) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 101. | Flatliners (1990) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 102. | Clear and Present Danger | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 103. | Assault on Precinct 13 (1976) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 104. | 1408 | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 105. | Never Let Me Go (2010) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 106. | The Accused (1988) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 107. | The Client | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 108. | Dead Ringers (1988) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 109. | Fracture (2007) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 110. | Runaway Jury | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 111. | Basic Instinct | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 112. | Panic Room | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 113. | Ronin | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 114. | Arlington Road | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 115. | The War of the Roses | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 116. | Phone Booth | 3.5/4 | 2.6/4 |



