Top Movie List by Baby Jane

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
2. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
3. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
4. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
5. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
6. Hollywood Dreams 4.0/4 2.8/4
7. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
8. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
9. Irene in Time 4.0/4 2.6/4
10. All About Eve 4.0/4 3.3/4
11. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
12. The Godfather 4.0/4 3.5/4
13. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
14. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
15. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
16. Mean Streets 3.5/4 3.0/4
17. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
18. Eating 4.0/4 2.8/4
19. Analyze This 3.5/4 2.6/4
20. The Last Summer in the Hamptons 4.0/4 2.7/4
21. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
22. Tracks (1977) 4.0/4 2.8/4
23. Wag the Dog 3.0/4 2.8/4
24. Serpico 3.5/4 3.0/4
25. Going Shopping 4.0/4 2.7/4
26. Someone to Love (1987) 4.0/4 2.9/4
27. Who is Henry Jaglom? 4.0/4 2.8/4
28. New Year's Day (1989) 4.0/4 2.7/4
29. Escape from New York 3.5/4 2.8/4
30. A Safe Place 4.0/4 2.6/4
31. Sitting Ducks 4.0/4 2.9/4
32. Festival in Cannes 4.0/4 2.6/4
33. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
34. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
35. Can She Bake a Cherry Pie? 4.0/4 2.9/4
36. Always (1985) 4.0/4 2.6/4
37. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
38. Malcolm X (1992) 4.0/4 3.1/4
39. United 93 3.0/4 2.9/4
40. Beverly Hills Cop II 3.0/4 2.6/4
41. Michael Clayton 3.5/4 2.9/4
42. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
43. Akeelah and the Bee 4.0/4 2.9/4
44. Crash (2005) 3.0/4 2.9/4
45. Good Night, and Good Luck 3.5/4 3.0/4
46. Capote 3.0/4 2.9/4
47. Coach Carter 3.5/4 2.7/4
48. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
49. Super Size Me 3.0/4 2.8/4
50. Collateral 4.0/4 2.9/4
51. The Manchurian Candidate (2004) 4.0/4 2.7/4
52. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
53. Strangers on a Train 3.0/4 3.2/4
54. Rear Window 4.0/4 3.3/4
55. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
56. Rope 4.0/4 3.1/4
57. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
58. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
59. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
60. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
61. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
62. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
63. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
64. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
65. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
66. Die Hard 3.5/4 3.3/4
67. The Matrix 4.0/4 3.2/4
68. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
69. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
70. King Kong (2005) 3.0/4 2.7/4
71. Minority Report 4.0/4 2.9/4
72. Back to the Future Part II 3.5/4 3.0/4
73. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
74. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
75. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
76. Star Trek III: The Search for Spock 3.5/4 2.7/4
77. The Manchurian Candidate (1962) 4.0/4 3.1/4
78. Nashville 4.0/4 3.1/4
79. 8 Mile 4.0/4 2.6/4
80. Jumpin' Jack Flash 3.5/4 2.5/4
81. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
82. Runaway Train 4.0/4 2.9/4
83. Sorry, Wrong Number 4.0/4 2.9/4
84. Executive Suite 4.0/4 2.7/4
85. Titanic (1953) 3.5/4 2.8/4
86. Up in the Air (2009) 3.0/4 2.9/4
87. Boyz n the Hood 3.5/4 3.1/4
88. Julie & Julia 4.0/4 2.8/4
89. Frost/Nixon 3.5/4 3.0/4
90. Serial Mom 3.5/4 2.6/4
91. On Golden Pond 4.0/4 3.0/4
92. Kramer vs. Kramer 3.5/4 3.1/4
93. Fight Club 3.0/4 3.3/4
94. Pink Flamingos 4.0/4 2.3/4
95. Hairspray (1988) 4.0/4 2.7/4
96. The Client 3.5/4 2.7/4
97. Zodiac (2007) 3.0/4 2.9/4
98. Shattered Glass 4.0/4 2.9/4
99. Grease 3.5/4 2.9/4
100. Hair 3.5/4 2.7/4
101. Hairspray (2007) 4.0/4 2.6/4
102. Mamma Mia! 4.0/4 2.6/4
103. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
104. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
105. Doubt 3.0/4 3.1/4
106. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
107. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
108. The Time Traveler's Wife 4.0/4 2.7/4
109. Michael Jackson's This is It 3.0/4 2.8/4
110. Blazing Saddles 3.0/4 3.1/4
111. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
112. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
113. The Simpsons Movie 3.5/4 2.7/4
114. Tootsie 3.0/4 2.8/4
115. Avatar 3.5/4 3.0/4
116. Man on Fire (2004) 4.0/4 2.9/4
117. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
118. Star Trek 3.5/4 3.1/4
119. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
120. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
121. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
122. The Magnificent Seven (1960) 3.5/4 3.2/4
123. Speed (1994) 4.0/4 2.9/4
124. Birdman of Alcatraz 4.0/4 2.9/4
125. Escape from Alcatraz 4.0/4 3.0/4
126. Con Air 4.0/4 2.8/4
127. Sister Act 4.0/4 2.5/4
128. What Ever Happened to Baby Jane? 4.0/4 3.1/4
129. The Big Chill 4.0/4 2.9/4
130. Air Force One 4.0/4 2.7/4
131. Hostage (2005) 4.0/4 2.6/4
132. The Devil Wears Prada 4.0/4 2.7/4
133. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
134. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
135. The Godfather: Part III 4.0/4 2.8/4
136. American Gangster 4.0/4 3.0/4
137. Outbreak 4.0/4 2.7/4
138. Mission: Impossible 4.0/4 2.8/4
139. Menace II Society 4.0/4 3.0/4
140. Executive Decision 4.0/4 2.6/4
141. Guess Who's Coming to Dinner 4.0/4 3.0/4
142. Airport '77 3.0/4 2.6/4
143. The Day the Earth Stood Still (2008) 4.0/4 2.1/4
144. Black Sunday (1977) 3.5/4 2.9/4
145. Liberty Heights 4.0/4 3.0/4
146. Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 4.0/4 2.9/4
147. Barfly 3.5/4 2.9/4
148. White Fang (1991) 3.0/4 2.8/4
149. Ron White: You Can't Fix Stupid 4.0/4 2.8/4
150. The Andromeda Strain 3.5/4 2.9/4
151. My Dinner With Andre 4.0/4 2.8/4
152. It's Complicated 3.5/4 2.7/4
153. Dreamgirls 3.5/4 2.6/4
154. Ray 3.5/4 3.0/4
155. Airport 4.0/4 2.6/4
156. K-19: The Widowmaker 4.0/4 2.6/4
157. The Pelican Brief 4.0/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name