Top War Movie List by Muzahidul

Top War

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
2. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
3. The Matrix 3.5/4 3.2/4
4. Inception 3.5/4 3.3/4
5. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
6. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
7. Die Hard 3.5/4 3.3/4
8. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.0/4 3.4/4
9. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.2/4
10. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
11. Memento 3.0/4 3.2/4
12. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
13. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
14. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
15. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
16. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
17. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
18. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
19. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
20. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
21. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
22. The Pianist 3.5/4 3.2/4
23. Donnie Darko N/A 3.0/4
24. The Terminator 3.0/4 3.1/4
25. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
26. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
27. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
28. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
29. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
30. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.5/4 3.2/4
31. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.0/4 3.2/4
32. The Bridge on the River Kwai 3.0/4 3.2/4
33. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
34. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
35. The Magnificent Seven (1960) 3.5/4 3.2/4
36. Sin City 3.5/4 3.0/4
37. Mystic River N/A 3.1/4
38. Ben-Hur (1959) 3.5/4 3.2/4
39. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
40. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
41. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
42. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
43. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
44. Once Upon a Time in America 3.0/4 3.2/4
45. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
46. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
47. The Manchurian Candidate (1962) 3.5/4 3.1/4
48. Spartacus 3.0/4 3.1/4
49. 3 Idiots 2.0/4 3.1/4
50. Letters from Iwo Jima 3.5/4 3.1/4
51. District 9 2.5/4 3.0/4
52. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
53. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
54. Skyfall N/A 3.1/4
55. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
56. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
57. Real Steel 2.5/4 2.9/4
58. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
59. I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) 3.0/4 3.0/4
60. Source Code 3.0/4 2.9/4
61. The Adventures of Tintin 3.5/4 2.8/4
62. Safe House (2012) 3.0/4 2.7/4
63. Act of Valor 3.0/4 2.7/4
64. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2.5/4 2.7/4
65. The Grey 3.0/4 2.7/4
66. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
67. Man on a Ledge 3.5/4 2.7/4
68. The Mechanic (2011) 3.0/4 2.7/4
69. Hanna (2011) 3.0/4 2.7/4
70. John Carter 3.0/4 2.6/4
71. Underworld Awakening 3.0/4 2.5/4
72. Transformers: Dark of the Moon 2.5/4 2.5/4
73. Colombiana 2.5/4 2.7/4
74. Lockout 3.0/4 2.3/4
75. Wrath of the Titans 3.0/4 2.4/4
76. Immortals (2011) 3.0/4 2.5/4
77. Resident Evil: Retribution 3.0/4 2.3/4
78. Batman: The Dark Knight Returns, Part 1 3.0/4 2.9/4
79. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
80. The Social Network 2.0/4 3.1/4
81. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
82. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
83. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
84. Secret in Their Eyes, The ( secreto de sus ojos, El ) 3.0/4 3.2/4
85. The Hurt Locker 2.5/4 3.1/4
86. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name