Movies I Own by Tino

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 300 N/A 2.9/4
2. The 300 Spartans N/A 2.8/4
3. 1941 N/A 1.9/4
4. Airheads N/A 2.3/4
5. Almost Famous N/A 3.1/4
6. American History X 3.5/4 3.2/4
7. National Lampoon's Animal House N/A 3.0/4
8. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
9. The Aristocrats N/A 2.4/4
10. A.I. Artificial Intelligence N/A 2.7/4
11. Austin Powers: International Man of Mystery N/A 2.8/4
12. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me N/A 2.5/4
13. Austin Powers in Goldmember N/A 2.3/4
14. Basic Instinct N/A 2.6/4
15. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
16. Before the Devil Knows You're Dead N/A 2.9/4
17. Being John Malkovich N/A 2.9/4
18. Bill & Ted's Excellent Adventure N/A 2.7/4
19. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
20. Boogie Nights N/A 3.1/4
21. Chasing Amy N/A 2.7/4
22. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
23. Clerks N/A 3.0/4
24. Clerks II N/A 2.6/4
25. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
26. Clue N/A 2.9/4
27. Coffee and Cigarettes N/A 2.8/4
28. Collateral N/A 2.9/4
29. Dances with Wolves N/A 3.1/4
30. Dazed and Confused N/A 3.0/4
31. Death Proof N/A 2.7/4
32. The Deer Hunter N/A 3.2/4
33. Die Another Day N/A 2.3/4
34. Dirty Harry N/A 3.1/4
35. The Doors (1991) N/A 2.7/4
36. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
37. Easy Rider N/A 2.9/4
38. Face/Off N/A 2.7/4
39. Fast Times at Ridgemont High N/A 2.9/4
40. Farce of the Penguins N/A 2.1/4
41. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
42. Fight Club 4.0/4 3.3/4
43. Four Rooms N/A 2.6/4
44. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
45. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
46. Ghostbusters 2 N/A 2.5/4
47. The Godfather 4.0/4 3.5/4
48. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
49. The Godfather: Part III N/A 2.8/4
50. Goldeneye N/A 2.8/4
51. Goldfinger N/A 3.1/4
52. The Graduate N/A 3.2/4
53. Planet Terror N/A 2.6/4
54. Harold & Kumar Go to White Castle N/A 2.7/4
55. Hellboy (2004) N/A 2.7/4
56. Hook (1991) N/A 2.5/4
57. Idiocracy N/A 2.4/4
58. Jerry Maguire N/A 2.8/4
59. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
60. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
61. King Kong (1933) N/A 3.0/4
62. Kiss Kiss, Bang Bang N/A 2.9/4
63. Knocked Up N/A 2.8/4
64. The Last Samurai N/A 2.8/4
65. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
66. The League of Extraordinary Gentlemen N/A 2.0/4
67. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events N/A 2.5/4
68. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
69. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
70. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
71. Mars Attacks! N/A 2.3/4
72. The Matrix Reloaded N/A 2.6/4
73. Memento 3.5/4 3.2/4
74. Million Dollar Baby (2004) N/A 3.1/4
75. MirrorMask N/A 2.8/4
76. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
77. Monty Python's Life of Brian N/A 3.1/4
78. My Cousin Vinny N/A 2.9/4
79. Narc (2002) N/A 2.7/4
80. O Brother Where Art Thou N/A 3.0/4
81. Office Space 3.5/4 3.1/4
82. Old School N/A 2.8/4
83. Once Upon a Time in the West N/A 3.2/4
84. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
85. Platoon N/A 3.2/4
86. The Protector (1985) N/A 2.4/4
87. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
88. Red Dragon (2002) N/A 2.7/4
89. Richard Pryor Live on Sunset Strip N/A 2.8/4
90. Robin Hood: Men in Tights N/A 2.6/4
91. Say It Isn't So N/A 1.9/4
92. Scarface (1983) N/A 3.2/4
93. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
94. Serpico N/A 3.0/4
95. Se7en 4.0/4 3.3/4
96. Shattered Glass N/A 2.9/4
97. Sicko N/A 2.9/4
98. The Simpsons Movie N/A 2.7/4
99. Sin City N/A 3.0/4
100. South Park: Bigger, Longer & Uncut N/A 2.9/4
101. Sphere N/A 2.4/4
102. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
103. Super Troopers N/A 2.8/4
104. Swingers N/A 2.8/4
105. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
106. Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) N/A 2.5/4
107. Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze N/A 2.2/4
108. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
109. Thank You for Smoking 4.0/4 2.8/4
110. THX 1138 N/A 2.7/4
111. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
112. Tommy Boy N/A 2.8/4
113. Traffic (2000) N/A 3.0/4
114. Troy N/A 2.7/4
115. Unbreakable N/A 2.8/4
116. The Untouchables (1987) N/A 3.1/4
117. The Warriors (1979) N/A 2.9/4
118. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones N/A 2.4/4
119. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
120. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
121. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
122. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
123. Boxcar Bertha N/A 2.4/4
124. New York, New York N/A 2.3/4
125. The Last Waltz (1978) N/A 3.0/4
126. Ocean's Eleven (2001) N/A 3.0/4
127. Ocean's Twelve N/A 2.5/4
128. Ocean's Thirteen N/A 2.7/4
129. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
130. Manhunter (1986) N/A 2.8/4
131. Hannibal (2001) N/A 2.5/4
132. mariachi, El N/A 2.7/4
133. Desperado (1995) N/A 2.8/4
134. Once Upon a Time in Mexico N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name