Top Movie List by Emily

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
2. Fight Club 4.0/4 3.3/4
3. Hard Candy 4.0/4 2.9/4
4. Inception 4.0/4 3.3/4
5. American Beauty 4.0/4 3.1/4
6. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
7. Se7en 4.0/4 3.3/4
8. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
9. American History X 4.0/4 3.2/4
10. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
11. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
12. Inglorious Bastards ( Quel maledetto treno blindato ) 3.5/4 2.6/4
13. Memento 4.0/4 3.2/4
14. Moon 4.0/4 3.1/4
15. Boys Don't Cry 4.0/4 2.9/4
16. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
17. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
18. Peacock (2010) 3.5/4 2.5/4
19. Monster (2003) 4.0/4 2.9/4
20. Being John Malkovich 4.0/4 2.9/4
21. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
22. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
23. Toy Story 3.5/4 3.3/4
24. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
25. X-Men: First Class N/A 3.1/4
26. X-Men N/A 2.9/4
27. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
28. Bronson N/A 2.9/4
29. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
30. vie en rose, La ( môme, La ) 3.5/4 2.9/4
31. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
32. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 3.5/4 3.0/4
33. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 3.5/4 3.0/4
34. Die Hard 3.5/4 3.3/4
35. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
36. The Reader 3.5/4 2.9/4
37. Snow White (1916) 3.5/4 2.8/4
38. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.0/4 3.2/4
39. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
40. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
41. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 3.5/4 2.9/4
42. Monster's Ball 3.5/4 2.7/4
43. 127 Hours 3.5/4 3.0/4
44. Castaway (1987) 3.5/4 2.5/4
45. Juno 3.5/4 2.9/4
46. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
47. Persepolis 3.5/4 3.0/4
48. Zombieland 3.5/4 3.0/4
49. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
50. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
51. The Terminator 3.0/4 3.1/4
52. Ghost World 3.0/4 2.9/4
53. Girl, Interrupted 3.0/4 2.8/4
54. This is England 3.5/4 3.0/4
55. Snow White and the Huntsman 3.0/4 2.6/4
56. Cloverfield 3.0/4 2.6/4
57. [ Rec ] 3.0/4 2.9/4
58. Transamerica 3.0/4 2.8/4
59. Sunshine Cleaning 3.0/4 2.8/4
60. Memoirs of a Geisha 3.0/4 2.8/4
61. Lars and the Real Girl 3.0/4 2.8/4
62. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
63. Lucky Number Slevin 3.0/4 2.8/4
64. Erin Brockovich N/A 2.7/4
65. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
66. Girlfight 3.0/4 2.7/4
67. Flags of Our Fathers 3.0/4 2.8/4
68. Drop Dead Fred 3.0/4 2.1/4
69. 10 Things I Hate About You 3.0/4 2.8/4
70. Drop Dead Gorgeous 3.0/4 2.6/4
71. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
72. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 3.0/4 3.1/4
73. A History of Violence 3.0/4 3.0/4
74. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
75. The Hurt Locker 3.0/4 3.1/4
76. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
77. A League of Their Own 3.0/4 2.9/4
78. Changeling (2008) 3.0/4 2.9/4
79. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
80. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
81. Silent House (2012) 2.5/4 2.1/4
82. The Shawshank Redemption N/A 3.5/4
83. The Dark Knight N/A 3.4/4
84. Pulp Fiction N/A 3.4/4
85. Forrest Gump N/A 3.3/4
86. The Matrix N/A 3.2/4
87. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
88. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
89. Schindler's List N/A 3.4/4
90. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
91. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
92. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
93. Gladiator (2000) 2.0/4 3.2/4
94. The Departed 3.0/4 3.3/4
95. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
96. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
97. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
98. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
99. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
100. Wall-E 3.5/4 3.2/4
101. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
102. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
103. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 2.5/4 3.3/4
104. Avatar 1.5/4 3.0/4
105. Iron Man (2008) 2.0/4 3.1/4
106. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
107. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
108. The Pianist 2.5/4 3.2/4
109. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 2.5/4 3.1/4
110. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 1.5/4 3.2/4
111. Edward Scissorhands 2.5/4 3.1/4
112. Spider-Man 3 1.0/4 2.5/4
113. The Avengers (2012) 1.0/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name