Top Movies of 2010 by quarterback98

Top Movies of 2010

# Movie Title Rating Overall Add
1. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
2. Easy A 4.0/4 2.9/4
3. 127 Hours 4.0/4 3.0/4
4. The Other Guys 4.0/4 2.6/4
5. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
6. Machete 3.5/4 2.6/4
7. Date Night 3.5/4 2.6/4
8. Inception 3.5/4 3.3/4
9. Get Him to the Greek 3.5/4 2.7/4
10. Scott Pilgrim vs. The World 3.5/4 2.9/4
11. She's Out of My League 3.5/4 2.4/4
12. Lottery Ticket 3.5/4 2.4/4
13. The Expendables 3.5/4 2.6/4
14. Hot Tub Time Machine 3.0/4 2.6/4
15. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
16. Piranha 3D 3.0/4 2.4/4
17. Due Date 3.0/4 2.6/4
18. Death at a Funeral (2010) 3.0/4 2.4/4
19. Catfish 3.0/4 2.8/4
20. Jackass 3-D 3.0/4 2.5/4
21. The A-Team 3.0/4 2.6/4
22. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
23. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
24. True Grit (2010) 3.0/4 3.1/4
25. Grown Ups 3.0/4 2.5/4
26. Dinner for Schmucks 3.0/4 2.3/4
27. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
28. TRON: Legacy 3.0/4 2.7/4
29. How Do You Know 3.0/4 2.0/4
30. Megamind 3.0/4 2.9/4
31. The Crazies (2010) 3.0/4 2.6/4
32. The Kids Are All Right 3.0/4 2.7/4
33. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
34. Four Lions 3.0/4 3.0/4
35. MacGruber 3.0/4 2.2/4
36. The Losers (2010) 3.0/4 2.5/4
37. Life as We Know It 3.0/4 2.8/4
38. The Social Network 3.0/4 3.1/4
39. When in Rome (2010) 3.0/4 2.1/4
40. A Nightmare on Elm Street (2010) 3.0/4 2.2/4
41. Devil 3.0/4 2.5/4
42. The Karate Kid (2010) 3.0/4 2.7/4
43. My Soul to Take 3.0/4 2.2/4
44. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
45. Blue Valentine 3.0/4 2.9/4
46. Knight and Day 3.0/4 2.5/4
47. From Paris with Love 3.0/4 2.4/4
48. The Fighter (2010) 3.0/4 3.1/4
49. Middle Men (2010) 1.5/4 2.6/4
50. The Runaways (2010) 3.0/4 2.5/4
51. It's Kind of a Funny Story 3.0/4 2.8/4
52. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 3.0/4 2.4/4
53. Buried 3.0/4 2.5/4
54. The Next Three Days 3.0/4 2.7/4
55. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
56. Gulliver's Travels (2010) 3.0/4 1.8/4
57. The Town (2010) 3.0/4 3.0/4
58. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) 3.0/4 3.0/4
59. Shrek Forever After 3.0/4 2.6/4
60. Unstoppable (2010) 3.0/4 2.8/4
61. Marmaduke (2010) 3.0/4 1.9/4
62. The Joneses 3.0/4 2.2/4
63. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 3.0/4 2.7/4
64. Made in Dagenham 3.0/4 2.8/4
65. Casino Jack and the United States of Money 3.0/4 2.7/4
66. The Sorcerer's Apprentice 2.5/4 2.5/4
67. Why Did I Get Married Too 2.5/4 2.3/4
68. Youth in Revolt (2009) 2.5/4 2.5/4
69. Let Me In 2.5/4 2.9/4
70. Morning Glory (2010) 2.5/4 2.6/4
71. Love and Other Drugs 2.5/4 2.5/4
72. Resident Evil: Afterlife 2.5/4 2.5/4
73. Wall Street: Money Never Sleeps 2.5/4 2.5/4
74. The Switch (2010) 2.5/4 2.4/4
75. Our Family Wedding 2.5/4 2.6/4
76. Cop Out 2.5/4 2.2/4
77. Little Fockers 2.5/4 2.3/4
78. Skyline (2010) 2.5/4 1.7/4
79. Monsters (2010) 2.5/4 2.5/4
80. Predators (2010) 2.5/4 2.6/4
81. Clash of the Titans (2010) 2.5/4 2.4/4
82. Killers (2010) 2.5/4 2.2/4
83. Faster (2010) 2.5/4 2.6/4
84. The Bounty Hunter (2010) 2.5/4 2.1/4
85. Wild Target 2.5/4 2.4/4
86. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 2.5/4 2.8/4
87. 4.3.2.1. 2.5/4 2.4/4
88. Rare Exports: A Christmas Tale 2.5/4 2.8/4
89. The Book of Eli 2.5/4 2.8/4
90. Alpha and Omega 2.5/4 2.2/4
91. [ Rec ] 2 2.5/4 2.7/4
92. Salt (2010) 2.5/4 2.7/4
93. Yogi Bear 2.0/4 2.1/4
94. Burlesque 2.0/4 2.6/4
95. Going the Distance 2.0/4 2.6/4
96. Hatchet II 2.0/4 2.2/4
97. The King's Speech 2.0/4 3.2/4
98. Valentine's Day 2.0/4 2.2/4
99. Jonah Hex 2.0/4 2.2/4
100. Step Up 3-D 2.0/4 2.3/4
101. Red (2010) 2.0/4 2.9/4
102. Tooth Fairy (2010) 2.0/4 2.1/4
103. Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The ( Luftslottet som sprängdes ) 2.0/4 2.9/4
104. Frozen (2010) 2.0/4 2.5/4
105. Animals United ( Konferenz der Tiere ) 2.0/4 1.9/4
106. Green Zone 2.0/4 2.6/4
107. Leap Year (2010) 2.0/4 2.1/4
108. Just Wright 2.0/4 2.6/4
109. Burke and Hare (2011) 2.0/4 2.4/4
110. Vampires Suck 1.5/4 1.5/4
111. Alice in Wonderland (2010) 1.5/4 2.6/4
112. I Spit on Your Grave (2010) 1.5/4 2.5/4
113. The Spy Next Door 1.5/4 1.8/4
114. Legion (2010) 1.5/4 2.3/4
115. I Love You Phillip Morris 1.5/4 2.5/4
116. Ramona and Beezus 1.5/4 2.4/4
117. Diary of a Wimpy Kid (2010) 1.5/4 2.2/4
118. The Human Centipede (First Sequence) 1.5/4 1.7/4
119. Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore 1.5/4 1.9/4
120. Saw 3D: The Final Chapter 1.5/4 2.4/4
121. Winter's Bone 1.5/4 2.9/4
122. Prince of Persia: The Sands of Time 1.5/4 2.6/4
123. The Back-Up Plan 1.5/4 2.3/4
124. The Twilight Saga: Eclipse 1.5/4 2.4/4
125. Sex and the City 2 1.5/4 2.2/4
126. Cyrus 1.5/4 2.5/4
127. Extraordinary Measures 1.5/4 2.5/4
128. The Wolfman (2010) 1.0/4 2.4/4
129. The Last Song 1.0/4 2.5/4
130. Nanny McPhee Returns ( Nanny McPhee and the Big Bang ) 1.0/4 2.6/4
131. The Virginity Hit 1.0/4 1.9/4
132. The Last Airbender 1.0/4 1.7/4
133. Remember Me (2010) 1.0/4 2.5/4
134. Splice 1.0/4 2.3/4
135. You Again 1.0/4 2.2/4
136. Dear John 0.5/4 2.7/4
137. Paranormal Activity 2 0.5/4 2.3/4
138. Furry Vengeance 0.5/4 1.8/4
139. The Last Exorcism 0.5/4 2.2/4
140. Survival of the Dead 0.5/4 1.8/4
141. Eat Pray Love 0.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name