Top Movie List by Chris Kavan

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
2. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
3. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
4. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
5. Fight Club 4.0/4 3.3/4
6. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
7. Memento 4.0/4 3.2/4
8. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
10. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
11. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
12. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
13. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
14. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
15. Se7en 4.0/4 3.3/4
16. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
17. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
18. Akira 4.0/4 3.0/4
19. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
20. M (1933) 4.0/4 3.3/4
21. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
22. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
23. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
24. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
25. The Godfather 4.0/4 3.5/4
26. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
27. The Virgin Suicides 3.5/4 2.8/4
28. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
29. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
30. On the Waterfront 3.5/4 3.3/4
31. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
32. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
33. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
34. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
35. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
36. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
37. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
38. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
39. Wild Strawberries ( Smultronstället ) 3.5/4 3.2/4
40. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
41. The Great Escape 3.5/4 3.3/4
42. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
43. The Matrix 4.0/4 3.2/4
44. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
45. Dazed and Confused 4.0/4 3.0/4
46. Unbreakable 4.0/4 2.8/4
47. Rashômon 4.0/4 3.3/4
48. Clerks 4.0/4 3.0/4
49. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
50. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
51. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
52. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
53. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
54. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
55. American Psycho 3.5/4 3.0/4
56. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 3.5/4 3.0/4
57. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
58. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
59. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
60. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
61. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
62. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
63. Say Anything... 3.5/4 2.9/4
64. National Lampoon's Animal House 4.0/4 3.0/4
65. Gandhi 3.5/4 3.1/4
66. Amadeus 3.5/4 3.2/4
67. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
68. Rushmore 3.5/4 3.0/4
69. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
70. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 4.0/4 3.2/4
71. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
72. Aliens 4.0/4 3.3/4
73. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
74. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
75. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
76. Ran 4.0/4 3.2/4
77. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
78. Paprika 4.0/4 3.0/4
79. Platoon 3.5/4 3.2/4
80. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
81. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
82. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
83. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
84. Office Space 4.0/4 3.1/4
85. Kagemusha 4.0/4 3.1/4
86. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
87. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
88. Mulholland Drive 3.5/4 3.0/4
89. Fast Times at Ridgemont High 3.5/4 2.9/4
90. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
91. Ed Wood 3.5/4 3.0/4
92. Chasing Amy 3.5/4 2.7/4
93. The Third Man 3.5/4 3.2/4
94. American History X 3.5/4 3.2/4
95. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) 3.5/4 3.1/4
96. Super Troopers 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name