Movies I've Seen by ndrewfan

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lars and the Real Girl 2.5/4 2.8/4
2. Good Luck Chuck 1.5/4 2.1/4
3. Star Wars: Episode IV - A New Hope 2.5/4 3.3/4
4. Rear Window 3.0/4 3.3/4
5. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
6. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
7. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
8. Lord of the Rings: The Two Towers 2.5/4 3.3/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 2.5/4 3.4/4
10. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.5/4 3.3/4
11. The Matrix 2.5/4 3.2/4
12. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 2.5/4 3.4/4
13. Raiders of the Lost Ark 2.5/4 3.3/4
14. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
15. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
16. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 2.5/4 3.2/4
17. North by Northwest 3.0/4 3.3/4
18. Indiana Jones and the Last Crusade 2.5/4 3.2/4
19. Office Space 3.5/4 3.1/4
20. Gladiator (2000) 2.5/4 3.2/4
21. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
22. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
23. Juno 2.5/4 2.9/4
24. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
25. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
26. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
27. Monty Python and the Holy Grail 2.5/4 3.2/4
28. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
29. The Lion King (1994) 2.0/4 3.3/4
30. The Incredibles 2.5/4 3.1/4
31. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
32. Cinderella (1950) 3.0/4 2.9/4
33. Somewhere in Time 2.5/4 2.8/4
34. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
35. The Bourne Supremacy 2.5/4 3.1/4
36. The Fugitive (1993) 3.0/4 3.1/4
37. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
38. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
39. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
40. The Blues Brothers 2.5/4 3.1/4
41. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
42. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
43. Toy Story 3.0/4 3.3/4
44. Ferris Bueller's Day Off 2.5/4 3.1/4
45. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.5/4 3.2/4
46. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
47. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
48. Aladdin (1992) 2.0/4 3.1/4
49. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
50. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
51. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
52. Shrek 3.5/4 3.1/4
53. Beauty and the Beast (1991) 2.5/4 3.2/4
54. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
55. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
56. The Little Mermaid (1989) 2.0/4 3.0/4
57. Ice Age 1.5/4 2.9/4
58. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
59. A Charlie Brown Christmas 3.0/4 3.1/4
60. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
61. Shrek 2 2.5/4 2.8/4
62. A Bug's Life 2.0/4 2.9/4
63. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
64. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
65. Bambi 3.0/4 2.9/4
66. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
67. Peter Pan (1953) 2.5/4 2.9/4
68. The Jungle Book (1967) 2.5/4 2.9/4
69. The Fox and the Hound 2.5/4 2.9/4
70. Mulan (1998) 3.0/4 2.9/4
71. Frosty the Snowman 3.0/4 2.7/4
72. The Emperor's New Groove 2.0/4 2.8/4
73. An American Tail 3.0/4 2.8/4
74. Chicken Run 2.0/4 2.6/4
75. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2.5/4 2.7/4
76. Cowboy Bebop 2.5/4 3.0/4
77. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
78. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
79. Finding Neverland 3.0/4 2.9/4
80. High Fidelity 2.5/4 3.0/4
81. October Sky 3.0/4 2.9/4
82. Blazing Saddles 2.5/4 3.1/4
83. Airplane! 3.0/4 3.0/4
84. Groundhog Day 2.0/4 3.0/4
85. The Wedding Crashers 2.0/4 2.7/4
86. The Sting (1973) 3.0/4 3.2/4
87. National Lampoon's Christmas Vacation 3.5/4 2.9/4
88. Tommy Boy 2.5/4 2.8/4
89. Hoop Dreams 2.5/4 3.0/4
90. Spellbound (2003) 3.0/4 3.0/4
91. Rebecca (1940) 3.5/4 3.1/4
92. Home Alone 2.5/4 2.9/4
93. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
94. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.5/4 3.1/4
95. The Karate Kid (1984) 3.0/4 2.9/4
96. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
97. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
98. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
99. Bridge to Terabithia 3.0/4 2.8/4
100. The Sword in the Stone 3.0/4 2.9/4
101. Over the Hedge (2006) 2.5/4 2.6/4
102. Father of the Bride (1991) 3.0/4 2.6/4
103. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2.5/4 2.7/4
104. The Prince of Egypt 2.0/4 2.9/4
105. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
106. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
107. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
108. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
109. Enchanted 3.0/4 2.8/4
110. Pleasantville 2.5/4 2.8/4
111. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name