Movies I Own by anthony1138

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
2. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
3. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
4. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
5. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
6. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.5/4 2.4/4
7. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
8. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
9. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
10. The Lord of the Rings (1978) 2.5/4 2.3/4
11. Die Hard 4.0/4 3.3/4
12. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
13. Die Hard: With a Vengeance 3.0/4 2.9/4
14. Live Free or Die Hard 4.0/4 2.9/4
15. Blade (1998) N/A 2.8/4
16. Blade II N/A 2.6/4
17. Blade: Trinity N/A 2.4/4
18. A Nightmare on Elm Street (1984) N/A 3.0/4
19. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge N/A 2.3/4
20. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child N/A 2.2/4
21. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master N/A 2.4/4
22. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors N/A 2.6/4
23. The Addams Family (1991) N/A 2.6/4
24. Do the Right Thing N/A 3.1/4
25. 16 Blocks N/A 2.5/4
26. 48 Hrs. N/A 2.8/4
27. Air Bud: Golden Receiver N/A 1.6/4
28. An American Werewolf in London N/A 2.9/4
29. Antwone Fisher N/A 2.7/4
30. Bad Boys (1983) N/A 2.8/4
31. Black Christmas (2006) N/A 1.8/4
32. Body Snatchers (1994) N/A 2.4/4
33. The Breed (2006) N/A 2.6/4
34. Cars N/A 2.8/4
35. Charlotte's Web (2006) N/A 2.6/4
36. Charlotte's Web (1973) N/A 2.9/4
37. Chicken Run N/A 2.6/4
38. Cinderella II: Dreams Come True N/A 2.1/4
39. Corpse Bride N/A 2.8/4
40. Crash (2005) N/A 2.9/4
41. Cry Wolf (2005) N/A 1.9/4
42. The Departed 4.0/4 3.3/4
43. The Descent (2006) N/A 2.9/4
44. Dickie Roberts: Former Child Star N/A 2.1/4
45. Dude, Where's My Car? N/A 1.9/4
46. ET: The Extra-Terrestrial 0.5/4 3.1/4
47. Fat Albert N/A 1.6/4
48. Final Destination (2000) N/A 2.6/4
49. Final Destination 2 N/A 2.5/4
50. Final Destination 3 N/A 2.4/4
51. Finding Nemo N/A 3.2/4
52. Flags of Our Fathers N/A 2.8/4
53. Fort Apache, the Bronx N/A 2.5/4
54. Friday the 13th (1980) N/A 2.8/4
55. Friday the 13th Part 2 N/A 2.5/4
56. Friday the 13th Part III N/A 2.3/4
57. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter N/A 2.4/4
58. Friday the 13th Part V: A New Beginning N/A 2.1/4
59. Friday the 13th Part VII: The New Blood N/A 2.1/4
60. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan N/A 1.9/4
61. Jason Goes to Hell: The Final Friday N/A 1.6/4
62. Freddy vs. Jason N/A 2.3/4
63. Jason X N/A 1.7/4
64. Garfield (2004) N/A 2.0/4
65. Garfield: A Tail of Two Kitties N/A 2.0/4
66. Godzilla (1998) N/A 1.9/4
67. The Goonies N/A 3.1/4
68. Halloween (1978) N/A 3.2/4
69. Halloween (2007) N/A 2.4/4
70. I Am Sam N/A 2.7/4
71. The Incredibles N/A 3.1/4
72. Jaws N/A 3.2/4
73. K2 N/A 2.5/4
74. Killer Klowns from Outer Space N/A 2.0/4
75. King Kong (2005) N/A 2.7/4
76. The Last Samurai N/A 2.8/4
77. Lone Wolf McQuade N/A 2.7/4
78. Looney Tunes: Back in Action N/A 2.1/4
79. Mask N/A 2.8/4
80. Mission: Impossible N/A 2.8/4
81. Mission: Impossible II N/A 2.4/4
82. Mission: Impossible III N/A 2.7/4
83. The Mummy (1999) N/A 2.7/4
84. The Mummy Returns N/A 2.5/4
85. Mystic River N/A 3.1/4
86. Mystic Pizza N/A 2.6/4
87. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe N/A 2.8/4
88. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
89. The Notebook (2004) N/A 3.0/4
90. North Country N/A 2.8/4
91. Over the Hedge (2006) N/A 2.6/4
92. Pacific Heights N/A 2.5/4
93. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
94. Planes, Trains & Automobiles N/A 3.0/4
95. Planet of the Apes (2001) N/A 2.2/4
96. Battle for the Planet of the Apes N/A 2.0/4
97. Beneath the Planet of the Apes N/A 2.3/4
98. Conquest of the Planet of the Apes N/A 2.2/4
99. Escape from the Planet of the Apes N/A 2.5/4
100. Point Break (1991) N/A 2.8/4
101. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
102. Protector, The ( Tom yum goong ) N/A 2.5/4
103. The Punisher (2004) N/A 2.4/4
104. Reign of Fire N/A 2.4/4
105. Racing Stripes N/A 2.2/4
106. House of 1,000 Corpses N/A 2.5/4
107. The Devil's Rejects N/A 2.8/4
108. Rocky (1976) N/A 3.2/4
109. Rocky II N/A 2.8/4
110. Rocky III N/A 2.7/4
111. Rocky IV N/A 2.6/4
112. Rocky V N/A 1.8/4
113. Rocky Balboa N/A 2.6/4
114. Rollerball (1975) N/A 2.5/4
115. Escape from New York N/A 2.8/4
116. Escape from L.A. N/A 2.4/4
117. Run Lola Run ( Lola rennt ) N/A 2.9/4
118. The Sandlot N/A 3.0/4
119. Saw N/A 2.9/4
120. Saw II N/A 2.5/4
121. Saw III N/A 2.4/4
122. Scary Movie (2000) N/A 2.4/4
123. Scary Movie 3 N/A 2.0/4
124. The School of Rock N/A 2.7/4
125. Orange County N/A 2.4/4
126. Scooby-Doo N/A 1.9/4
127. Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed N/A 1.9/4
128. Shark Tale N/A 2.3/4
129. Shrek N/A 3.1/4
130. Shrek 2 N/A 2.8/4
131. Shrek the Third N/A 2.4/4
132. Spider-Man N/A 2.9/4
133. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
134. Spider-Man 3 N/A 2.5/4
135. Spy Kids N/A 2.1/4
136. Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams N/A 2.1/4
137. Spy Kids 3-D: Game Over N/A 1.8/4
138. Strictly Ballroom N/A 2.7/4
139. S.W.A.T. N/A 2.3/4
140. Thief N/A 2.9/4
141. This Property is Condemned N/A 2.7/4
142. The Three Burials of Melquiades Estrada N/A 2.8/4
143. Toy Story N/A 3.3/4
144. Toy Story 2 N/A 3.1/4
145. The Transporter N/A 2.7/4
146. The Transporter 2 N/A 2.4/4
147. The Transformers (2007) N/A 2.8/4
148. The Truth About Cats & Dogs N/A 2.4/4
149. Twenty Bucks N/A 2.5/4
150. Valley Girl (1983) N/A 2.5/4
151. What Lies Beneath N/A 2.4/4
152. Wes Craven's Wishmaster N/A 2.0/4
153. Wishmaster 2: Evil Never Dies N/A 2.4/4
154. Wolf Creek N/A 2.1/4
155. X-Men N/A 2.9/4
156. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
157. Zodiac (2007) N/A 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name