Top Movie List by okay

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. We Own the Night 3.0/4 2.6/4
2. The Godfather 3.0/4 3.5/4
3. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
4. In Bruges 4.0/4 3.1/4
5. Intolerable Cruelty 2.5/4 2.2/4
6. Jerry Maguire 4.0/4 2.8/4
7. Cinderella Man 3.5/4 3.0/4
8. The Matrix 2.5/4 3.2/4
9. Indiana Jones and the Last Crusade 2.5/4 3.2/4
10. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
11. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 2.5/4 3.0/4
12. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
13. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
14. The Transformers (2007) 2.5/4 2.8/4
15. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
16. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
17. X2 - X-Men United 2.5/4 2.9/4
18. Predator (1987) 2.0/4 3.0/4
19. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
20. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
21. 300 2.5/4 2.9/4
22. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
23. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
24. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
25. Toy Story 3.0/4 3.3/4
26. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
27. Aladdin (1992) 2.5/4 3.1/4
28. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
29. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
30. Back to the Future Part II 3.5/4 3.0/4
31. Stardust (2007) 3.5/4 2.9/4
32. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
33. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
34. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
35. Ratatouille 2.5/4 3.1/4
36. Shrek 4.0/4 3.1/4
37. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
38. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
39. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
40. Snow White and the Seven Dwarfs 2.5/4 3.0/4
41. The Little Mermaid (1989) 2.0/4 3.0/4
42. Ice Age 3.0/4 2.9/4
43. The Simpsons Movie 3.0/4 2.7/4
44. The Iron Giant 3.0/4 3.0/4
45. Antz 3.0/4 2.5/4
46. A Grand Day Out with Wallace and Gromit 3.0/4 2.9/4
47. The Emperor's New Groove 2.0/4 2.8/4
48. Sleeping Beauty (1959) 2.5/4 2.9/4
49. Chicken Run 3.0/4 2.6/4
50. Ice Age: The Meltdown 2.5/4 2.7/4
51. Mulan (1998) 3.0/4 2.9/4
52. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
53. Cinderella (1950) 1.5/4 2.9/4
54. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
55. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 3.0/4 2.8/4
56. Alice in Wonderland (1951) 2.5/4 2.9/4
57. Fantasia 2.5/4 3.0/4
58. Cars 3.0/4 2.8/4
59. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
60. 101 Dalmatians (1961) 2.5/4 2.9/4
61. Bambi 3.0/4 2.9/4
62. Dumbo (1941) 2.5/4 2.9/4
63. Meet the Robinsons 3.0/4 2.8/4
64. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
65. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
66. Amadeus 3.0/4 3.2/4
67. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
68. The Aviator (2004) 3.0/4 3.0/4
69. Finding Neverland 4.0/4 2.9/4
70. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
71. Elizabeth 3.0/4 3.0/4
72. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
73. Little Miss Sunshine 2.5/4 3.1/4
74. The Wedding Crashers 2.0/4 2.7/4
75. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 2.5/4 3.1/4
76. A Christmas Story (1983) 2.5/4 3.1/4
77. American Gangster 3.0/4 3.0/4
78. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
79. Fahrenheit 9/11 2.0/4 2.6/4
80. The Terminal (2004) 2.5/4 2.7/4
81. Wal-Mart: The High Cost of Low Prices 2.0/4 2.7/4
82. Home Alone 2.0/4 2.9/4
83. Mary Poppins 2.5/4 3.0/4
84. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
85. Over the Hedge (2006) 4.0/4 2.6/4
86. Elf 2.0/4 2.7/4
87. The Wizard of Oz (1939) 2.5/4 3.2/4
88. Big Fish (2003) 3.0/4 3.0/4
89. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
90. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
91. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
92. Enchanted 3.0/4 2.8/4
93. The Butterfly Effect (2004) 3.0/4 2.7/4
94. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
95. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.5/4 2.9/4
96. Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 1946 ) 2.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name