Movies I Have Seen by sazmania

Movies I Have Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Avengers (2012) 2.5/4 3.3/4
2. Citadel (2012) 3.0/4 2.6/4
3. The Awakening (2011) 2.0/4 2.6/4
4. The Imposter (2012) 3.0/4 3.0/4
5. Dredd (2012) 2.0/4 2.7/4
6. Compliance 3.0/4 2.9/4
7. Sleep Tight ( Mientras duermes ) 3.5/4 2.8/4
8. Cosmopolis 2.5/4 2.2/4
9. War of the Dead 2.0/4 2.2/4
10. The Words (2012) 3.0/4 2.5/4
11. The Good Doctor 3.0/4 2.3/4
12. Ted 3.5/4 2.8/4
13. Dreams of a Life 3.0/4 2.9/4
14. Following 3.0/4 2.7/4
15. V/H/S 3.0/4 2.3/4
16. Purple Noon ( Plein soleil ) 3.0/4 2.3/4
17. Men in Black 3 2.5/4 2.7/4
18. The Apparition (2012) 1.0/4 1.8/4
19. The Day 2.5/4 2.2/4
20. Rites of Spring 2.5/4 2.8/4
21. Heaven's Gate 2.5/4 2.2/4
22. 2 Days in New York 3.0/4 2.0/4
23. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
24. [ REC ] 3 Génesis 1.0/4 2.0/4
25. Red Dog 2.5/4 3.0/4
26. They Live 3.5/4 2.9/4
27. Magic Mike 2.5/4 2.6/4
28. 247°F 3.0/4 2.6/4
29. Sunday Bloody Sunday 3.5/4 2.9/4
30. Excision 2.0/4 2.5/4
31. Chernobyl Diaries 1.5/4 2.1/4
32. Looper 2.0/4 2.9/4
33. The Intouchables N/A 3.2/4
34. The Master (2012) 3.5/4 3.0/4
35. Frankenweenie (2012) 3.5/4 2.9/4
36. Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) 4.0/4 3.0/4
37. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
38. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
39. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
40. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
41. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
42. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
43. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.5/4 3.0/4
44. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
45. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
46. The Evil Dead (1983) 4.0/4 3.0/4
47. Evil Dead 2 4.0/4 3.1/4
48. Misery 3.0/4 3.1/4
49. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
50. Poltergeist (1982) 3.5/4 3.0/4
51. Scream (1996) 2.5/4 2.8/4
52. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
53. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.0/4 3.1/4
54. Rosemary's Baby 3.0/4 3.0/4
55. The Omen (1976) 3.5/4 2.9/4
56. Carrie (1976) 3.5/4 3.0/4
57. Frankenstein (1931) 2.5/4 3.2/4
58. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.5/4 3.1/4
59. The Lost Boys 2.5/4 2.9/4
60. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
61. The Ring (2002) 1.5/4 2.7/4
62. Hellraiser (1987) 3.5/4 2.8/4
63. 28 Weeks Later 3.0/4 2.7/4
64. Audition ( Ôdishon ) 3.5/4 2.9/4
65. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 3.0/4 3.0/4
66. Benny's Video 2.5/4 2.9/4
67. Scanners 4.0/4 2.6/4
68. No (2013) 3.5/4 2.9/4
69. No One Lives 2.0/4 2.5/4
70. Love ( Amour ) 3.0/4 3.2/4
71. Last House on the Left (1972) 3.0/4 2.8/4
72. Splinter 3.5/4 2.8/4
73. The Devil Rides Out 3.5/4 2.7/4
74. Salem's Lot (2004) 2.0/4 2.5/4
75. Calvaire ( Ordeal, The ) 3.5/4 2.7/4
76. The Thing (2011) 1.0/4 2.5/4
77. Flight (2012) 3.5/4 2.9/4
78. The Possession (2012) 2.5/4 2.4/4
79. Lincoln 3.0/4 3.0/4
80. Brave (2012) 3.0/4 2.9/4
81. Teorema ( Theorem ) 3.5/4 2.7/4
82. The Summit (2013) 3.5/4 2.4/4
83. The Armstrong Lie 3.5/4 2.8/4
84. Headhunters ( Hodejegerne ) 1.0/4 2.8/4
85. King of Devil's Island ( Kongen av Bastøy ) 3.0/4 3.0/4
86. Troll Hunter, The ( Trolljegeren ) 2.5/4 2.7/4
87. Insomnia (1998) 3.5/4 2.8/4
88. Cold Prey ( Fritt vilt ) 3.5/4 2.8/4
89. Dead Snow ( Død snø ) 3.0/4 2.6/4
90. Turn Me On, Dammit! ( Få meg på, for faen ) 2.5/4 2.6/4
91. Rashômon 4.0/4 3.3/4
92. Yojimbo 4.0/4 3.2/4
93. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
94. Akira 4.0/4 3.0/4
95. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
96. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
97. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
98. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 2.5/4 3.2/4
99. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
100. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 4.0/4 3.1/4
101. dolce vita, La 3.5/4 3.1/4
102. Conformist, The ( conformista, Il ) 4.0/4 3.1/4
103. Don't Look Now 4.0/4 3.0/4
104. Great Beauty, The ( grande bellezza, La ) 4.0/4 3.2/4
105. Lianna 3.5/4 2.7/4
106. Grand Piano 2.0/4 2.4/4
107. House of Cards (1991) 4.0/4 3.5/4
108. The Magic of Belle Isle 2.0/4 2.4/4
109. The Human Race 3.0/4 2.7/4
110. Captain Phillips 3.0/4 3.1/4
111. Even the Rain ( También la lluvia ) 3.0/4 3.2/4
112. Keep the Lights On 1.5/4 2.5/4
113. Open Grave (2014) 2.0/4 2.6/4
114. Rush (2013) 3.0/4 3.1/4
115. The Sacrament 3.0/4 2.5/4
116. Blue Jasmine 3.0/4 2.9/4
117. Devil's Due 1.5/4 2.0/4
118. 1 2.5/4 2.7/4
119. That Awkward Moment 1.5/4 2.1/4
120. Past, The ( passé, Le ) 3.0/4 3.3/4
121. Paranormal Activity: The Marked Ones 1.5/4 2.1/4
122. Repentance (2014) 1.5/4 2.1/4
123. Enemy (2014) 3.0/4 2.7/4
124. Bad Words 2.0/4 2.6/4
125. Visitors (2014) 1.0/4 1.4/4
126. Blue is the Warmest Color ( vie d'Adèle, La ) 3.5/4 3.0/4
127. Inside Llewyn Davis 2.5/4 3.1/4
128. The Counselor 1.5/4 2.2/4
129. Images 2.5/4 2.5/4
130. Why Stop Now 2.0/4 2.3/4
131. No Good Deed (2014) N/A 2.5/4
132. German Doctor, The ( Wakolda ) N/A 3.0/4
133. Fed Up N/A 3.0/4
134. The Raid 2 4.0/4 3.1/4
135. Horns 1.0/4 2.7/4
136. Dallas Buyers Club 3.5/4 3.2/4
137. 12 Years a Slave 4.0/4 3.3/4
138. Midnight Meat Train 2.5/4 2.5/4
139. Out of the Furnace 2.0/4 2.5/4
140. Last Vegas 3.0/4 2.5/4
141. Avenged ( Savaged ) 3.0/4 2.2/4
142. Alien 4.0/4 3.3/4
143. Prometheus (2012) 3.0/4 2.8/4
144. The Cabin in the Woods 3.5/4 2.9/4
145. Dawn of the Planet of the Apes 3.5/4 3.1/4
146. Final Destination 5 3.0/4 2.6/4
147. Some Velvet Morning 2.5/4 2.5/4
148. Umberto D 3.0/4 3.1/4
149. Gone Girl N/A 3.2/4
150. The Maze Runner N/A 2.6/4
151. Kingsman: The Secret Service 2.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name