Movies I Own by Austin Shagwell

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 10 Things I Hate About You 3.0/4 2.8/4
2. Across the Universe 3.0/4 2.7/4
3. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
4. American Beauty 3.5/4 3.1/4
5. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 2.5/4 2.8/4
6. Austin Powers: International Man of Mystery 2.5/4 2.8/4
7. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 2.5/4 2.5/4
8. Austin Powers in Goldmember 2.5/4 2.3/4
9. Be Cool 2.5/4 1.8/4
10. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 2.5/4 2.9/4
11. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
12. Benny & Joon 2.5/4 2.8/4
13. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
14. Breakfast at Tiffany's N/A 3.1/4
15. The Breakfast Club 2.5/4 3.2/4
16. Breakfast on Pluto 3.0/4 2.5/4
17. Bruce Almighty N/A 2.6/4
18. Changeling (2008) 3.0/4 2.9/4
19. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
20. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
21. Clue 3.5/4 2.9/4
22. Clueless 3.5/4 2.7/4
23. Crash (2005) 3.0/4 2.9/4
24. Cruel Intentions 3.0/4 2.6/4
25. Dancer in the Dark (2000) 4.0/4 3.0/4
26. The Devil Wears Prada N/A 2.7/4
27. The Devil's Rejects 3.0/4 2.8/4
28. Dickie Roberts: Former Child Star 2.0/4 2.1/4
29. Dirty Love 3.0/4 1.7/4
30. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
31. Down to Earth (2001) 2.0/4 1.8/4
32. Dreamgirls 3.0/4 2.6/4
33. Eight Crazy Nights 2.0/4 2.1/4
34. Factory Girl 3.0/4 2.6/4
35. Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2.0/4 2.7/4
36. Fullmetal Alchemist The Movie: The Conqueror of Shamballa ( Gekijô-ban hagane no renkinjutsushi: Shanbara wo yuku mono ) 3.0/4 3.0/4
37. Girl, Interrupted 3.0/4 2.8/4
38. Gothika N/A 2.4/4
39. Grey Gardens (2009) 3.5/4 2.7/4
40. The Grudge (2004) 2.5/4 2.2/4
41. Gummo 3.5/4 2.4/4
42. Gypsy (1962) 3.5/4 2.5/4
43. Hairspray (2007) 2.0/4 2.6/4
44. Hard Candy 3.0/4 2.9/4
45. Harold and Maude 3.5/4 3.1/4
46. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
47. Head of State 2.0/4 2.2/4
48. Heathers 4.0/4 2.9/4
49. High School Musical 2.5/4 2.0/4
50. High School Musical 2 2.5/4 1.9/4
51. High School Musical 3: Senior Year 2.5/4 1.8/4
52. Hocus Pocus 2.5/4 2.7/4
53. Hoodwinked 2.5/4 2.3/4
54. The House Bunny 2.5/4 2.4/4
55. Ice Age 1.5/4 2.9/4
56. I'm Not There 3.0/4 2.7/4
57. The Incredibles 2.5/4 3.1/4
58. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
59. The Jungle Book (1967) 2.5/4 2.9/4
60. Juno 3.0/4 2.9/4
61. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
62. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
63. vie en rose, La ( môme, La ) 3.5/4 2.9/4
64. The Life Aquatic with Steve Zissou 4.0/4 2.8/4
65. The Lion King (1994) 2.5/4 3.3/4
66. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
67. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.0/4 3.3/4
68. Mean Girls (2004) 3.0/4 2.7/4
69. Milk 3.5/4 3.0/4
70. Monsters, Inc. 2.0/4 3.2/4
71. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
72. Natural Born Killers 3.0/4 2.8/4
73. Nick and Norah's Infinite Playlist 3.0/4 2.6/4
74. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
75. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.0/4 3.2/4
76. Party Monster (2003) 3.0/4 2.5/4
77. The Phantom of the Opera (2004) 2.5/4 2.6/4
78. Pink Flamingos 3.5/4 2.3/4
79. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
80. Psycho (1998) 1.5/4 1.9/4
81. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
82. Rachel Getting Married 3.5/4 2.6/4
83. Rat Race (2001) 2.0/4 2.3/4
84. The Reader 3.0/4 2.9/4
85. Rent 3.0/4 2.7/4
86. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
87. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
88. The Ringer (2005) 2.0/4 2.2/4
89. The Rocky Horror Picture Show 2.5/4 2.8/4
90. Romy and Michele's High School Reunion 3.0/4 2.3/4
91. Rosemary's Baby 3.5/4 3.0/4
92. Scary Movie 3 1.5/4 2.0/4
93. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
94. Scream 2 3.0/4 2.5/4
95. Scream 3 2.5/4 2.2/4
96. The Seven Year Itch 2.5/4 2.7/4
97. Sex and the City: The Movie 2.5/4 2.4/4
98. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
99. South Park: Bigger, Longer & Uncut 2.0/4 2.9/4
100. Spice World 2.0/4 1.3/4
101. Spider-Man 2.0/4 2.9/4
102. The SpongeBob SquarePants Movie 2.0/4 2.6/4
103. Superstar 2.0/4 1.8/4
104. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
105. Synecdoche, New York 4.0/4 2.9/4
106. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
107. To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 3.0/4 2.7/4
108. Tommy Boy 2.5/4 2.8/4
109. Transamerica 3.0/4 2.8/4
110. Tropic Thunder 2.5/4 2.7/4
111. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
112. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
113. Wall-E 3.0/4 3.2/4
114. War, Inc. 3.0/4 2.0/4
115. The Wedding Singer 2.5/4 2.7/4
116. Zoolander 2.0/4 2.5/4
117. Kids (1995) 3.0/4 2.7/4
118. Fight Club 3.5/4 3.3/4
119. The Royal Tenenbaums 3.0/4 2.9/4
120. Rushmore 3.0/4 3.0/4
121. Bottle Rocket (1996) 2.5/4 2.9/4
122. I've Loved You So Long ( y a longtemps que je t'aime, Il ) 3.0/4 2.8/4
123. The Savages (2007) 3.5/4 2.8/4
124. Annie Hall 3.5/4 3.1/4
125. Son of Rambow 3.0/4 2.8/4
126. The Darjeeling Limited 3.0/4 2.9/4
127. Hedwig and the Angry Inch 3.5/4 2.8/4
128. Far from Heaven 3.0/4 3.0/4
129. Blow N/A 2.9/4
130. Jiminy Glick in Lalawood 2.0/4 1.9/4
131. Whatever Works 3.5/4 2.6/4
132. Best in Show 2.5/4 2.9/4
133. The Brown Bunny 2.0/4 2.7/4
134. Pi 3.0/4 2.8/4
135. Coffy 3.0/4 2.8/4
136. Friday Foster 3.0/4 2.6/4
137. Foxy Brown 2.5/4 2.5/4
138. Black Mama, White Mama N/A 2.7/4
139. (500) Days of Summer 3.0/4 3.0/4
140. The Hangover 3.0/4 3.0/4
141. Jennifer's Body 3.0/4 2.3/4
142. Mulholland Drive 3.5/4 3.0/4
143. The Wicker Man (1975) 3.5/4 2.9/4
144. Serial Mom 3.0/4 2.6/4
145. Barbarella 2.5/4 2.1/4
146. Female Trouble 4.0/4 3.0/4
147. Desperate Living N/A 2.6/4
148. Pecker N/A 2.5/4
149. Hairspray (1988) 3.5/4 2.7/4
150. A Dirty Shame N/A 1.8/4
151. Polyester N/A 2.6/4
152. Romeo + Juliet (1996) 3.0/4 2.7/4
153. Michael Clayton N/A 2.9/4
154. Visioneers N/A 2.4/4
155. Igby Goes Down N/A 2.6/4
156. Scanners N/A 2.6/4
157. Se7en 3.0/4 3.3/4
158. Sweet and Lowdown (1999) N/A 2.9/4
159. Mister Lonely 3.0/4 2.5/4
160. Waltz with Bashir ( Vals Im Bashir ) 3.0/4 2.9/4
161. The Visitor (2008) 3.0/4 2.9/4
162. The Wrestler (2008) 3.0/4 3.1/4
163. Vicky Cristina Barcelona 3.0/4 2.7/4
164. Nothing is Private ( Towelhead ) 3.0/4 2.5/4
165. Tokyo! 3.5/4 2.7/4
166. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2.5/4 2.7/4
167. Fear and Loathing in Las Vegas 3.0/4 3.0/4
168. Jawbreaker 2.5/4 2.3/4
169. Me and You and Everyone We Know 3.0/4 2.8/4
170. Role Models 2.5/4 2.9/4
171. Weird Science 2.5/4 2.7/4
172. An Education 3.5/4 2.9/4
173. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
174. The Cove 3.5/4 3.2/4
175. Fantastic Mr. Fox 3.0/4 3.0/4
176. I Am Love ( Io sono l'amore ) 3.5/4 2.8/4
177. It's Complicated 3.0/4 2.7/4
178. Pirate Radio ( Boat That Rocked, The ) 3.0/4 2.7/4
179. Where the Wild Things Are 3.5/4 2.6/4
180. Whip It! 3.0/4 2.8/4
181. The Young Victoria 3.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name