Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Dark Knight | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Taxi Driver (1976) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Lion King (1994) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 21. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 23. | The Sixth Sense | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Toy Story 3 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 26. | A Clockwork Orange | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 28. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Unforgiven (1992) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 30. | No Country for Old Men | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 31. | Wall-E | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 32. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 33. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 34. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Avatar | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 36. | Gran Torino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 37. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 38. | Office Space | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 39. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 40. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 41. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 42. | The Breakfast Club | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 44. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 45. | Heat (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 46. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 47. | The Nightmare Before Christmas | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 48. | Snatch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 49. | How to Train Your Dragon (2010) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 50. | The Hangover | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 51. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 52. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 53. | Ben-Hur (1959) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 54. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 55. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 56. | Trainspotting | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 57. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 58. | The Goonies | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 59. | Shutter Island | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 60. | Shrek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 61. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 62. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 63. | Cool Hand Luke | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 64. | Tombstone | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 65. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 66. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 67. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 68. | Rain Man | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 69. | Ratatouille | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 70. | Dead Poets' Society | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 71. | Tangled (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 72. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 73. | Big Fish (2003) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 74. | Almost Famous | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 75. | True Grit (2010) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 76. | Juno | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 77. | A Christmas Story (1983) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 78. | Fear and Loathing in Las Vegas | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 79. | Walk the Line | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 80. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 81. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 82. | 3:10 to Yuma (2007) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 83. | Sling Blade | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 84. | Misery | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 85. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 86. | Toy Story 2 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 87. | The Blind Side | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 88. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 89. | The Ten Commandments (1956) | 3.0/4 | 3.1/4 |



