Top Movie List by sazmania

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
2. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
3. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
4. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
5. 12 Years a Slave 4.0/4 3.3/4
6. All About Eve 4.0/4 3.3/4
7. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
8. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
9. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
10. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
11. The Night of the Hunter 4.0/4 3.3/4
12. The Manchurian Candidate (1962) 4.0/4 3.1/4
13. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
14. The Elephant Man 3.5/4 3.2/4
15. Network (1976) 4.0/4 3.2/4
16. In the Heat of the Night 4.0/4 3.1/4
17. Ran 4.0/4 3.2/4
18. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
19. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
20. Barry Lyndon 4.0/4 3.2/4
21. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
22. Spartacus 4.0/4 3.1/4
23. Love ( Amour ) 3.0/4 3.2/4
24. I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) 4.0/4 3.0/4
25. The Heiress (1949) 4.0/4 3.2/4
26. Brazil (1985) 3.5/4 3.0/4
27. Eastern Promises 4.0/4 3.0/4
28. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
29. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
30. The Conversation 4.0/4 3.1/4
31. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
32. dolce vita, La 3.5/4 3.1/4
33. Celebration, The ( Festen ) 3.5/4 3.1/4
34. Conformist, The ( conformista, Il ) 4.0/4 3.1/4
35. Lady and the Tramp (1955) 4.0/4 3.0/4
36. Jean de Florette 4.0/4 3.1/4
37. A History of Violence 4.0/4 3.0/4
38. Who's Afraid of Virginia Woolf? 4.0/4 3.0/4
39. The Iron Giant 4.0/4 3.0/4
40. Man Escaped, A ( condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut, Un ) 4.0/4 3.1/4
41. Deliverance (1972) 4.0/4 3.0/4
42. The Odd Couple 4.0/4 3.0/4
43. Hate ( haine, La ) 4.0/4 3.1/4
44. Wall Street 4.0/4 2.9/4
45. Don't Look Now 4.0/4 3.0/4
46. The Player (1992) 4.0/4 2.9/4
47. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 4.0/4 2.9/4
48. Lolita (1962) 4.0/4 3.0/4
49. Gaslight (1944) 4.0/4 3.0/4
50. Quiz Show 4.0/4 2.9/4
51. The Day of the Jackal 3.5/4 2.9/4
52. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 4.0/4 3.0/4
53. Dangerous Liaisons (1988) 4.0/4 2.9/4
54. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) 4.0/4 3.1/4
55. The Godfather 4.0/4 3.5/4
56. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
57. Se7en 4.0/4 3.3/4
58. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
59. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
60. American History X 3.5/4 3.2/4
61. Chinatown 4.0/4 3.2/4
62. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
63. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
64. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
65. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
66. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
67. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
68. Rashômon 4.0/4 3.3/4
69. Mystic River 4.0/4 3.1/4
70. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
71. The French Connection 3.5/4 3.1/4
72. Serpico 3.5/4 3.0/4
73. My Fair Lady 4.0/4 3.1/4
74. Miller's Crossing 4.0/4 3.0/4
75. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
76. Memories of Murder ( Salinui chueok ) 3.5/4 3.2/4
77. Mississippi Burning 3.5/4 3.1/4
78. Midnight Express 3.5/4 3.1/4
79. Frenzy 4.0/4 3.0/4
80. Escape from Alcatraz 4.0/4 3.0/4
81. The Postman Always Rings Twice (1946) 3.5/4 2.9/4
82. Manhunter (1986) 4.0/4 2.8/4
83. The Defiant Ones 4.0/4 3.1/4
84. Henry: Portrait of a Serial Killer 4.0/4 2.9/4
85. Bullitt 3.5/4 2.8/4
86. 10 Rillington Place 3.5/4 3.0/4
87. The Hitcher (1986) 4.0/4 2.8/4
88. The Grifters 4.0/4 2.8/4
89. Bad Lieutenant 3.5/4 2.8/4
90. The Pink Panther (1964) 3.5/4 2.7/4
91. The Boston Strangler (1968) 3.5/4 2.8/4
92. mariachi, El 4.0/4 2.7/4
93. Point Blank (1967) 4.0/4 2.8/4
94. Bugsy Malone 3.5/4 2.7/4
95. Bad Santa 3.5/4 2.6/4
96. Man Bites Dog 3.5/4 2.7/4
97. 12 Angry Men (1997) 3.0/4 2.8/4
98. 13 Tzameti 3.5/4 2.9/4
99. Jagged Edge 3.5/4 2.7/4
100. Black Snake Moan 3.5/4 2.5/4
101. Pandora's Box ( Büchse der Pandora, Die ) 3.5/4 2.9/4
102. Seance on a Wet Afternoon 3.5/4 2.7/4
103. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
104. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
105. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
106. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
107. Alien 4.0/4 3.3/4
108. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
109. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
110. Jaws 3.5/4 3.2/4
111. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
112. The Evil Dead (1983) 4.0/4 3.0/4
113. Evil Dead 2 4.0/4 3.1/4
114. Saw 3.5/4 2.9/4
115. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
116. Poltergeist (1982) 3.5/4 3.0/4
117. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
118. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.5/4 3.1/4
119. The Omen (1976) 3.5/4 2.9/4
120. Carrie (1976) 3.5/4 3.0/4
121. Army of Darkness 3.5/4 3.0/4
122. Hellraiser (1987) 3.5/4 2.8/4
123. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
124. The Ring (2002) 1.5/4 2.7/4
125. Audition ( Ôdishon ) 3.5/4 2.9/4
126. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.5/4 3.0/4
127. Frailty 3.5/4 2.9/4
128. Jacob's Ladder (1990) 3.5/4 2.9/4
129. The Haunting (1963) 3.5/4 3.0/4
130. The Wicker Man (1975) 4.0/4 2.9/4
131. [ Rec ] 4.0/4 2.9/4
132. Duel (1971) 4.0/4 3.0/4
133. Insidious 3.5/4 2.8/4
134. The Mist 3.5/4 2.7/4
135. Repulsion 3.5/4 2.9/4
136. Cube 3.5/4 2.8/4
137. Peeping Tom (1962) 4.0/4 3.1/4
138. The Innocents (1961) 4.0/4 3.1/4
139. Host, The ( Gwoemul ) 3.5/4 2.9/4
140. Thirst ( Bakjwi ) 3.5/4 3.0/4
141. In the Mouth of Madness 3.5/4 2.8/4
142. Drag Me to Hell 4.0/4 2.7/4
143. Ginger Snaps 4.0/4 2.8/4
144. The Stepford Wives (1975) 3.5/4 2.8/4
145. Dog Soldiers 3.0/4 2.8/4
146. Funny Games (1997) 3.5/4 2.9/4
147. Onibaba 4.0/4 3.1/4
148. Salem's Lot (1979) 4.0/4 2.7/4
149. Invasion of the Body Snatchers (1978) 4.0/4 2.7/4
150. Shadow of the Vampire 3.0/4 2.8/4
151. Angel Heart 3.5/4 2.7/4
152. The Devils (1971) 4.0/4 2.9/4
153. The Fly (1958) 3.5/4 2.6/4
154. The Howling (1981) 3.5/4 2.6/4
155. The People Under the Stairs 3.5/4 2.6/4
156. The Masque of the Red Death 4.0/4 2.8/4
157. Eye, The ( Gin gwai ) 4.0/4 2.7/4
158. Calvaire ( Ordeal, The ) 3.5/4 2.7/4
159. Dead End (2003) 4.0/4 2.7/4
160. The Last Man on Earth 4.0/4 2.7/4
161. The Brood 3.5/4 2.7/4
162. The Devil Rides Out 3.5/4 2.7/4
163. [ Rec ] 2 3.5/4 2.7/4
164. Martin (1978) 4.0/4 2.8/4
165. Scanners 4.0/4 2.6/4
166. Candyman (1992) 3.5/4 2.5/4
167. The House of the Devil (2009) 3.0/4 2.7/4
168. Possession (1983) 3.5/4 2.6/4
169. The Hills Have Eyes (1977) 3.0/4 2.5/4
170. Great Beauty, The ( grande bellezza, La ) 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name