Top Movie List by Alex

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fight Club 4.0/4 3.3/4
2. The Matrix 4.0/4 3.2/4
3. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
4. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
5. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
6. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
7. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
8. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
9. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
10. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
11. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
12. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
13. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
14. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
15. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
16. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
17. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
18. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
19. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
20. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
21. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
22. A.I. Artificial Intelligence 4.0/4 2.7/4
23. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
24. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
25. Die Hard 4.0/4 3.3/4
26. The Thin Red Line 4.0/4 2.9/4
27. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
28. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
29. The Goonies 4.0/4 3.1/4
30. Born on the Fourth of July 4.0/4 2.8/4
31. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
32. Forbidden Planet 4.0/4 2.9/4
33. Brazil (1985) 4.0/4 3.0/4
34. Casino 4.0/4 3.2/4
35. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
36. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
37. Unbreakable 4.0/4 2.8/4
38. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
39. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
40. The Killing (1956) 4.0/4 3.2/4
41. Starship Troopers 4.0/4 2.7/4
42. Spartacus 4.0/4 3.1/4
43. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
44. Minority Report 4.0/4 2.9/4
45. Se7en 4.0/4 3.3/4
46. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
47. Top Gun (1986) 4.0/4 2.7/4
48. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
49. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
50. American Beauty 4.0/4 3.1/4
51. Pee Wee's Big Adventure 4.0/4 2.6/4
52. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
53. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
54. The Aviator (2004) 4.0/4 3.0/4
55. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
56. Charade (1963) 4.0/4 3.1/4
57. Alien 4.0/4 3.3/4
58. Dracula (1931) 4.0/4 2.9/4
59. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
60. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
61. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
62. Legends of the Fall 4.0/4 3.0/4
63. Sunshine (2007) 4.0/4 2.9/4
64. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
65. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
66. Amadeus 4.0/4 3.2/4
67. Sin City 4.0/4 3.0/4
68. Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) 3.5/4 3.1/4
69. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
70. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
71. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
72. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
73. The Color of Money 4.0/4 2.8/4
74. The Hustler (1961) 4.0/4 3.2/4
75. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
76. Old School 4.0/4 2.8/4
77. Memento 3.5/4 3.2/4
78. Drive (2011) 4.0/4 3.1/4
79. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
80. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
81. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
82. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
83. Frailty 4.0/4 2.9/4
84. RoboCop (1987) 3.5/4 2.9/4
85. Waterworld 3.5/4 2.3/4
86. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
87. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
88. The Treasure of the Sierra Madre 3.5/4 3.2/4
89. American Psycho 3.5/4 3.0/4
90. Ghost Dog: Way of the Samurai 4.0/4 2.8/4
91. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
92. Dune (1984) 3.5/4 2.5/4
93. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
94. Snatch 4.0/4 3.1/4
95. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
96. Grindhouse 3.5/4 2.8/4
97. Across the Universe 3.5/4 2.7/4
98. Vanilla Sky 4.0/4 2.4/4
99. Dr. No 3.5/4 2.8/4

Recent Comments

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 08/06/11 at 10:25 PM CT

Top Movie List comment

Had to move Godfather Part II into my top 10. I gets better with age!

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 11/16/08 at 12:13 PM CT

Top Movie List comment

These are in order of preference, taking into account quality of entertainment, artistic insight, longevity, and most importantly, two or more viewings. Now including my full top 100. Does anything you see here not look correct?

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 07/22/07 at 11:03 PM CT

Top Movie List comment

This is it. My list. I could watch any of these movies pretty much at any time and realize their greatness. See 'em.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name