Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 4. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Jackie Brown | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Run Lola Run ( Lola rennt ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Last Temptation of Christ | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Double Indemnity | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | The Third Man | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 21. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 22. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 23. | Raging Bull | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Moulin Rouge (2001) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 26. | The Color Purple (1985) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 28. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | The Apartment | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 30. | No Country for Old Men | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 31. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 33. | Casino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 34. | Reservoir Dogs | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 35. | Blue Velvet | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 36. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 37. | Frenzy | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 38. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 39. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 40. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 41. | The Pianist | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 42. | Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 43. | The Lost Weekend | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 44. | The Music Man | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 45. | All About Eve | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 46. | Amadeus | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 47. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 48. | JFK | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 49. | A Clockwork Orange | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 50. | Leaving Las Vegas | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 51. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 52. | Requiem for a Dream | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 53. | The Fog of War | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 54. | Blood Simple | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 55. | Rio Bravo | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 56. | Toy Story | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 57. | Donnie Darko | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 58. | Duel (1971) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 59. | The Fugitive (1993) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 60. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 61. | Young Frankenstein | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 62. | O Brother Where Art Thou | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 63. | Star Trek II: The Wrath of Khan | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 64. | Iron Monkey ( Siu nin Wong Fei Hung ji: Tit Ma Lau ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 65. | True Grit (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 66. | Dog Day Afternoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 67. | Man on Fire (2004) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 68. | As Good as it Gets | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 69. | Clerks | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 70. | 21 Grams | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 71. | The Lovely Bones | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 72. | Twin Peaks: Fire Walk With Me | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 73. | Gosford Park | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 74. | Ghost World | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 75. | Narc (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 76. | The Crow (1994) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 77. | Mystic River | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 78. | Goodfellas | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 79. | Panic (2000) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 80. | The Last Seduction | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 81. | Audition ( Ôdishon ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 82. | Natural Born Killers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 83. | True Romance | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 84. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 85. | Our Hospitality | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 86. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 87. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 88. | Platoon | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 89. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 90. | Bowling for Columbine | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 91. | Rush (1992) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 92. | Strange Days | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 93. | Suicide Kings | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 94. | The Conversation | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 95. | The Man Who Wasn't There (2001) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 96. | The Princess Bride | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 97. | The Matrix | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 98. | The Others (2001) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 99. | The Pledge | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 100. | The Cooler | 3.0/4 | 2.6/4 |




