Top Movie List by Disorder11

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 4.0/4 3.1/4
2. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
3. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
4. Stalker 4.0/4 3.2/4
5. Ivan's Childhood ( Ivanovo detstvo ) 4.0/4 3.0/4
6. Nostalghia ( Nostalgiya ) 4.0/4 2.8/4
7. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
8. The Killing (1956) 4.0/4 3.2/4
9. Spartacus 4.0/4 3.1/4
10. Lolita (1962) 4.0/4 3.0/4
11. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
12. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
13. Barry Lyndon 4.0/4 3.2/4
14. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
15. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
16. Eyes Wide Shut 3.0/4 2.6/4
17. Mean Streets 4.0/4 3.0/4
18. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
19. The Last Temptation of Christ 4.0/4 2.9/4
20. Casino 3.5/4 3.2/4
21. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
22. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
23. The Departed 3.5/4 3.3/4
24. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
25. Miller's Crossing 3.5/4 3.0/4
26. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
27. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
28. Barton Fink 4.0/4 3.1/4
29. O Brother Where Art Thou 3.5/4 3.0/4
30. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
31. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
32. Frenzy 3.0/4 3.0/4
33. Rear Window 3.5/4 3.3/4
34. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
35. Trip to the Moon, A ( Voyage dans la lune, Le ) 4.0/4 3.1/4
36. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) 4.0/4 3.1/4
37. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 4.0/4 3.1/4
38. Battleship Potemkin ( Bronenosets Potyomkin ) 4.0/4 3.1/4
39. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
40. Steamboat Bill, Jr. 4.0/4 2.9/4
41. An Andalusian Dog ( chien andalou, Un ) 4.0/4 2.9/4
42. Man with a Movie Camera, The ( Chelovek s kino-apparatom ) 3.5/4 3.0/4
43. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
44. The Maltese Falcon (1941) 3.5/4 3.2/4
45. Casablanca 4.0/4 3.3/4
46. The Third Man 4.0/4 3.2/4
47. Umberto D 3.5/4 3.1/4
48. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
49. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 4.0/4 3.2/4
50. Breathless ( À Bout de souffle ) 4.0/4 3.1/4
51. Peeping Tom (1962) 4.0/4 3.1/4
52. The Great Escape 3.5/4 3.3/4
53. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) 4.0/4 3.2/4
54. Beauty of the Day ( Belle de jour ) 4.0/4 3.0/4
55. Midnight Cowboy 4.0/4 3.0/4
56. Patton 3.5/4 3.1/4
57. The Godfather 3.5/4 3.5/4
58. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
59. Serpico 3.5/4 3.0/4
60. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
61. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
62. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
63. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
64. Stroszek 3.5/4 3.1/4
65. Alien 3.5/4 3.3/4
66. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
67. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
68. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
69. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
70. Cross of Iron 4.0/4 3.1/4
71. Django (1966) 3.5/4 2.8/4
72. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
73. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
74. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
75. The Terminator 3.5/4 3.1/4
76. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
77. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
78. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
79. Back to the Future Part III 3.5/4 2.8/4
80. Platoon 3.5/4 3.2/4
81. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
82. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
83. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
84. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
85. Drugstore Cowboy 4.0/4 2.8/4
86. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
87. My Own Private Idaho 4.0/4 2.8/4
88. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
89. JFK 3.0/4 3.0/4
90. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
91. Romper Stomper 3.5/4 2.6/4
92. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
93. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
94. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
95. Clerks 4.0/4 3.0/4
96. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
97. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
98. Toy Story 3.5/4 3.3/4
99. Se7en 3.5/4 3.3/4
100. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
101. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.5/4 3.1/4
102. Run Lola Run ( Lola rennt ) 3.5/4 2.9/4
103. Pi 3.0/4 2.8/4
104. Fight Club 3.5/4 3.3/4
105. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
106. American Beauty 3.5/4 3.1/4
107. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
108. The Matrix 3.5/4 3.2/4
109. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
110. Memento 3.5/4 3.2/4
111. Mulholland Drive 3.0/4 3.0/4
112. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
113. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
114. The Pianist 4.0/4 3.2/4
115. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
116. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name