2012 by Su Zany

2012

# Movie Title Rating Overall Add
1. 5 Days of War 2.0/4 2.3/4
2. 13 (2010) 3.0/4 2.5/4
3. Act of Valor 2.0/4 2.7/4
4. An Invisible Sign 0.5/4 1.8/4
5. Bad Teacher 0.5/4 2.3/4
6. Cafe 0.5/4 1.7/4
7. Columbus Circle 2.0/4 1.8/4
8. The Conspirator (2011) 3.0/4 2.6/4
9. Contagion 2.0/4 2.7/4
10. Contraband (2012) 2.0/4 2.7/4
11. Donnie Brasco 2.0/4 2.9/4
12. Dream House 0.5/4 2.1/4
13. Drive (2011) 1.5/4 3.1/4
14. Gone (2012) 3.0/4 2.4/4
15. Haywire (2012) 2.5/4 2.4/4
16. The Help 4.0/4 3.2/4
17. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
18. The Ides of March 4.0/4 2.8/4
19. In Time 3.0/4 2.6/4
20. Killer Elite (2011) 4.0/4 2.7/4
21. The Killing Jar (2010) 0.5/4 2.3/4
22. Larry Crowne 0.5/4 2.3/4
23. The Last Lions 3.0/4 2.6/4
24. The Ledge 0.5/4 1.9/4
25. London Boulevard 3.0/4 2.2/4
26. The Lucky One (2012) 0.5/4 2.6/4
27. Machine Gun Preacher 1.0/4 2.8/4
28. Man on a Ledge 3.5/4 2.7/4
29. Michael Jackson's This is It 2.0/4 2.8/4
30. Monte Carlo (2011) 0.5/4 2.4/4
31. New Year's Eve 2.5/4 2.0/4
32. One Day 0.5/4 2.5/4
33. One for the Money 4.0/4 2.3/4
34. The Perfect Host 4.0/4 2.6/4
35. Red Riding: 1974 0.5/4 2.5/4
36. Red Riding: 1980 N/A 2.6/4
37. Red Riding: 1983 N/A 2.5/4
38. The River Murders 3.0/4 2.3/4
39. Road to Nowhere 0.5/4 2.1/4
40. The Rum Diary 0.5/4 2.1/4
41. Safe (2012) 3.5/4 2.6/4
42. Safe House (2012) 3.0/4 2.7/4
43. The Samaritan (2012) 1.0/4 2.3/4
44. Snow White and the Huntsman 0.5/4 2.6/4
45. Super 8 0.5/4 2.8/4
46. Take Shelter 4.0/4 3.0/4
47. Take This Waltz 0.5/4 2.2/4
48. Taken 2 2.0/4 2.4/4
49. This Means War 3.0/4 2.5/4
50. Thor 0.5/4 2.9/4
51. Tinker Tailor Soldier Spy 0.5/4 2.7/4
52. Tower Heist 0.5/4 2.5/4
53. What to Expect When You're Expecting 0.5/4 2.6/4
54. What's Your Number? 0.5/4 2.3/4
55. The Whistleblower (2011) 4.0/4 2.6/4
56. Young Adult 0.5/4 2.5/4
57. 5 Broken Cameras 1.5/4 2.6/4
58. 10 Years 1.5/4 2.5/4
59. Abduction (2011) 2.0/4 2.1/4
60. Alex Cross 0.5/4 2.0/4
61. Arbitrage 1.5/4 2.8/4
62. Argo 4.0/4 3.1/4
63. Assassin's Bullet 0.5/4 1.6/4
64. Battleship 0.5/4 2.3/4
65. Blackthorn 0.5/4 2.6/4
66. The Bourne Legacy 4.0/4 2.7/4
67. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
68. Cloud Atlas 0.5/4 2.9/4
69. The Courier (2012) 2.0/4 2.0/4
70. Dark Shadows 0.5/4 2.4/4
71. Deadfall (2012) 1.0/4 2.3/4
72. The Divide 0.5/4 2.2/4
73. End of Watch 4.0/4 3.1/4
74. The Expendables 2 2.5/4 2.6/4
75. Extremely Loud and Incredibly Close 1.0/4 2.6/4
76. Fire with Fire (2012) 0.5/4 2.0/4
77. The Five-Year Engagement 0.5/4 2.4/4
78. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
79. Get the Gringo 1.0/4 2.7/4
80. The Grey 2.0/4 2.7/4
81. Hijacked 1.0/4 1.8/4
82. Hit and Run (2012) 4.0/4 2.4/4
83. J. Edgar 2.0/4 2.6/4
84. Jack Reacher 0.5/4 2.6/4
85. John Carter 1.0/4 2.6/4
86. Kill List 0.5/4 2.5/4
87. Killer Joe 0.5/4 2.7/4
88. Killing Them Softly 2.0/4 2.5/4
89. Lawless (2012) 4.0/4 2.9/4
90. Lincoln 3.5/4 3.0/4
91. Lockout 0.5/4 2.3/4
92. A Lonely Place for Dying 3.0/4 2.5/4
93. Looper 1.0/4 2.9/4
94. The Possession (2012) 1.5/4 2.4/4
95. Premium Rush 1.5/4 2.7/4
96. Prometheus (2012) 0.5/4 2.9/4
97. Rare Exports: A Christmas Tale 4.0/4 2.8/4
98. Red Dawn (2012) 1.5/4 2.2/4
99. Saints and Soldiers: Airborne Creed 3.5/4 2.6/4
100. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 4.0/4 2.9/4
101. Skyfall 0.5/4 3.1/4
102. Step Up Revolution 1.5/4 2.5/4
103. Stolen (2012) 0.5/4 2.3/4
104. Ted 0.5/4 2.8/4
105. This is 40 0.5/4 2.4/4
106. Total Recall (2012) 1.0/4 2.4/4
107. Universal Soldier: Day of Reckoning 0.5/4 2.2/4
108. The Vow (2012) 0.5/4 2.8/4
109. Pitch Perfect 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name