my dvd list by tscha1906

my dvd list

# Movie Title Rating Overall Add
1. Take Me Home Tonight 2.0/4 2.2/4
2. Sleepless in Seattle 3.0/4 2.7/4
3. Sweet Home Alabama 3.0/4 2.6/4
4. Other Woman, The ( Love and Other Impossible Pursuits ) 2.5/4 2.3/4
5. Just Go With It 4.0/4 2.6/4
6. Dear John 3.0/4 2.7/4
7. A Walk to Remember 4.0/4 2.6/4
8. The Notebook (2004) 3.5/4 3.0/4
9. Serendipity 4.0/4 2.7/4
10. Forgetting Sarah Marshall 3.0/4 2.8/4
11. 13 Going On 30 4.0/4 2.4/4
12. The Bodyguard (1992) 4.0/4 2.3/4
13. Knocked Up 2.0/4 2.8/4
14. You Again 3.0/4 2.2/4
15. You've Got Mail 2.0/4 2.5/4
16. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
17. 10 Things I Hate About You 2.0/4 2.8/4
18. The Holiday (2006) 2.0/4 2.7/4
19. Balls of Fury 2.0/4 1.9/4
20. Just Like Heaven 2.5/4 2.5/4
21. Superbad 2.0/4 2.9/4
22. He's Just Not That Into You 3.5/4 2.4/4
23. Deuce Bigalow: European Gigolo 3.0/4 1.6/4
24. Deuce Bigalow: Male Gigolo 3.0/4 1.9/4
25. Madea Goes to Jail 1.5/4 2.4/4
26. Sex and the City 2 3.5/4 2.2/4
27. Sex Drive 3.0/4 2.5/4
28. Sex and the City: The Movie 4.0/4 2.4/4
29. Message in a Bottle 4.0/4 2.4/4
30. If Only 3.5/4 2.9/4
31. American Pie 4.0/4 2.8/4
32. American Pie 2 4.0/4 2.4/4
33. American Pie Presents Beta House 4.0/4 1.8/4
34. American Pie Presents The Naked Mile 4.0/4 2.2/4
35. American Pie Presents: Band Camp 4.0/4 2.0/4
36. American Pie Presents: The Book of Love 4.0/4 2.1/4
37. Original Sin 3.5/4 2.4/4
38. Valentine's Day 3.0/4 2.2/4
39. I Hate Valentine's Day 3.0/4 1.7/4
40. No Strings Attached 3.0/4 2.4/4
41. 40 Days and 40 Nights 2.5/4 2.1/4
42. She's Out of My League 3.0/4 2.4/4
43. Spread 3.5/4 1.9/4
44. The Ugly Truth 3.0/4 2.5/4
45. Nights in Rodanthe 3.5/4 2.3/4
46. In Her Shoes 3.5/4 2.4/4
47. Obsessed (2009) 2.5/4 2.3/4
48. New in Town 1.0/4 2.0/4
49. Marley and Me 2.5/4 2.6/4
50. My Name is Khan 4.0/4 2.8/4
51. Funny People 1.5/4 2.5/4
52. Blind Dating 2.0/4 2.6/4
53. I Could Never Be Your Woman 1.0/4 2.3/4
54. When in Rome (2010) 3.5/4 2.1/4
55. I Love You Phillip Morris 2.5/4 2.5/4
56. I Love You, Beth Cooper 3.0/4 1.9/4
57. The Good Night (2007) 1.5/4 2.8/4
58. My Blueberry Nights 1.5/4 2.6/4
59. Ira & Abby 3.0/4 2.6/4
60. Baby Mama 2.5/4 2.6/4
61. Evening 2.0/4 2.1/4
62. Ghosts of Girlfriends Past 2.5/4 2.1/4
63. Yes Man 3.5/4 2.6/4
64. Over Her Dead Body 2.0/4 1.7/4
65. My Life in Ruins 3.5/4 2.1/4
66. Music and Lyrics 3.5/4 2.5/4
67. Did You Hear About the Morgons? 3.5/4 2.1/4
68. (500) Days of Summer 2.5/4 3.0/4
69. Love Happens 1.5/4 2.0/4
70. Good Luck Chuck 3.5/4 2.1/4
71. Gray Matters (2007) N/A 2.1/4
72. 27 Dresses N/A 2.5/4
73. The Heartbreak Kid (2007) N/A 2.2/4
74. Ghost (1990) N/A 2.8/4
75. Nick and Norah's Infinite Playlist N/A 2.6/4
76. Sisterhood of the Traveling Pants N/A 2.6/4
77. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 N/A 2.6/4
78. Smother N/A 2.0/4
79. Sydney White N/A 2.5/4
80. The Time Traveler's Wife N/A 2.7/4
81. Up in the Air (2009) N/A 2.9/4
82. Miss March N/A 1.9/4
83. My Best Friend's Girl (2008) N/A 2.3/4
84. Jack and Jill vs. the World N/A 3.0/4
85. The Other End of the Line N/A 2.5/4
86. Fired Up N/A 2.2/4
87. Mamma Mia! N/A 2.6/4
88. Not Another Teen Movie N/A 2.0/4
89. What Happens in Vegas N/A 2.5/4
90. The House Bunny N/A 2.4/4
91. Definitely, Maybe N/A 2.8/4
92. Mama's Boy N/A 2.7/4
93. Bratz (2007) N/A 1.6/4
94. Fool's Gold (2008) N/A 1.9/4
95. P.S., I Love You N/A 2.5/4
96. Vicky Cristina Barcelona N/A 2.7/4
97. You Don't Mess with the Zohan N/A 1.8/4
98. A Good Year N/A 2.5/4
99. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
100. Wedding Daze N/A 2.1/4
101. Scoop N/A 2.4/4
102. Just Friends (2005) N/A 2.5/4
103. I Now Pronounce You Chuck & Larry N/A 2.2/4
104. Fireproof N/A 2.4/4
105. Step Up 2 the Streets N/A 2.5/4
106. Step Up N/A 2.8/4
107. Heartbreaker ( arnacoeur, L' ) N/A 2.4/4
108. Easy A N/A 2.9/4
109. Going the Distance N/A 2.6/4
110. The Switch (2010) N/A 2.4/4
111. Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay N/A 2.5/4
112. Harold & Kumar Go to White Castle N/A 2.7/4
113. Big Stan N/A 1.9/4
114. Killers (2010) N/A 2.2/4
115. Dinner for Schmucks N/A 2.3/4
116. Pink Panther 2 4.0/4 2.2/4
117. The Pink Panther (2006) 4.0/4 2.0/4
118. An Education N/A 2.9/4
119. Mr. Bean's Holiday 4.0/4 2.4/4
120. All About Steve N/A 1.7/4
121. Kickin' It Old Skool N/A 1.7/4
122. Remember Me (2010) N/A 2.5/4
123. The Bounty Hunter (2010) N/A 2.1/4
124. The Reader N/A 2.9/4
125. Van Wilder Deux: The Rise of Taj N/A 2.0/4
126. I Hope They Serve Beer in Hell N/A 2.0/4
127. College Road Trip N/A 1.9/4
128. National Lampoon's Van Wilder N/A 2.3/4
129. August Rush N/A 2.7/4
130. National Lampoon's Dorm Daze N/A 1.9/4
131. Couples Retreat N/A 2.2/4
132. Reno 911!: Miami N/A 2.4/4
133. Eurotrip N/A 2.3/4
134. Extreme Movie N/A 2.4/4
135. College (2008) N/A 1.5/4
136. The Last Run N/A 2.3/4
137. Old School N/A 2.8/4
138. Norbit N/A 1.5/4
139. Disaster Movie N/A 0.8/4
140. Across the Universe N/A 2.7/4
141. Meet the Robinsons N/A 2.8/4
142. Wild Hogs N/A 2.1/4
143. Meet Dave N/A 2.0/4
144. Night at the Museum N/A 2.5/4
145. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian N/A 2.4/4
146. Blades of Glory N/A 2.4/4
147. And the Pursuit of Happiness N/A 2.5/4
148. Seven Pounds N/A 2.9/4
149. Magicians (2007) N/A 2.7/4
150. Paul Blart: Mall Cop N/A 2.1/4
151. Observe and Report N/A 2.4/4
152. Mr. Woodcock N/A 2.0/4
153. The Love Guru N/A 1.4/4
154. Step Brothers N/A 2.8/4
155. Superhero Movie N/A 1.8/4
156. Meet the Spartans N/A 1.2/4
157. 21 N/A 2.7/4
158. Breaking and Entering N/A 2.5/4
159. Deception (2008) N/A 2.3/4
160. Revolutionary Road N/A 2.8/4
161. The Other Man N/A 2.4/4
162. My Mom's New Boyfriend N/A 1.8/4
163. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
164. Slumdog Millionaire N/A 3.1/4
165. The Last Time N/A 2.2/4
166. Personal Effects N/A 2.5/4
167. The Upside of Anger N/A 2.4/4
168. Ratatouille N/A 3.1/4
169. The Pixar Story N/A 3.0/4
170. White Chicks 4.0/4 2.0/4
171. Laws of Attraction N/A 2.0/4
172. Zack and Miri Make a Porno N/A 2.6/4
173. Because I Said So N/A 2.0/4
174. It's Complicated N/A 2.7/4
175. Leap Year (2010) N/A 2.1/4
176. Hot Tub Time Machine N/A 2.6/4
177. The Accidental Husband N/A 2.6/4
178. Date Night N/A 2.6/4
179. The Rebound (2010) N/A 2.4/4
180. Letters to Juliet N/A 2.6/4
181. The Joneses N/A 2.2/4
182. Furry Vengeance N/A 1.8/4
183. Sister Act 2 N/A 2.1/4
184. The Good Guy N/A 2.3/4
185. Life as We Know It N/A 2.8/4
186. The Romantics N/A 1.8/4
187. Blue Valentine N/A 2.9/4
188. Toy Story N/A 3.3/4
189. Toy Story 2 N/A 3.1/4
190. Teeth N/A 2.3/4
191. The Stoned Age N/A 2.6/4
192. Summer Catch N/A 2.3/4
193. The Dilemma N/A 2.1/4
194. The Nanny Diaries N/A 2.2/4
195. How Do You Know N/A 2.0/4
196. Love and Other Drugs N/A 2.5/4
197. Death at a Funeral (2007) N/A 2.9/4
198. The Onion Movie N/A 2.8/4
199. Into the Blue N/A 2.3/4
200. Land of the Lost N/A 2.0/4
201. Basic Instinct 2 N/A 1.6/4
202. Bride Wars N/A 2.1/4
203. All Good Things 1.0/4 2.5/4
204. Greenberg 0.5/4 2.5/4
205. Hall Pass N/A 2.3/4
206. Georgia Rule N/A 2.1/4
207. What Women Want (2000) N/A 2.3/4
208. Urban Cowboy 4.0/4 2.5/4
209. My Super Ex-Girlfriend N/A 2.1/4
210. Match Point N/A 2.8/4
211. Unfaithful (2002) 4.0/4 2.6/4
212. Arthur (2011) N/A 2.2/4
213. Jumping the Broom N/A 2.3/4
214. Bad Teacher N/A 2.3/4
215. American Beauty N/A 3.1/4
216. Basic Instinct N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name