Top Movie List by Derek

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.0/4 3.4/4
2. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
3. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
4. Baby Mama 3.0/4 2.6/4
5. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
6. Fight Club 4.0/4 3.3/4
7. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
8. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
9. The Matrix 3.5/4 3.2/4
10. Inception 3.5/4 3.3/4
11. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
12. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
13. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
14. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
15. Se7en 3.5/4 3.3/4
16. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
17. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
18. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
19. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
20. Toy Story 4.0/4 3.3/4
21. Memento 4.0/4 3.2/4
22. American History X 3.5/4 3.2/4
23. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
24. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
25. American Beauty 4.0/4 3.1/4
26. The Avengers (2012) 3.5/4 3.3/4
27. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
28. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
29. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
30. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
31. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
32. It's a Wonderful Life 3.0/4 3.3/4
33. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
34. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
35. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
36. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
37. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 4.0/4 2.7/4
38. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
39. Splinter 3.0/4 2.8/4
40. Slither (2006) 3.0/4 2.5/4
41. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.5/4 3.0/4
42. Pulse (2006) 3.0/4 1.5/4
43. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
44. Friday the 13th (1980) 3.0/4 2.8/4
45. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
46. Zombieland 3.5/4 3.0/4
47. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
48. Billy Madison 3.0/4 2.6/4
49. Ted 3.0/4 2.8/4
50. Vantage Point 3.0/4 2.3/4
51. Juno 3.0/4 2.9/4
52. One Hour Photo 3.0/4 2.6/4
53. The Hills Have Eyes (2006) 3.0/4 2.6/4
54. The 40 Year-Old Virgin 3.5/4 2.9/4
55. Napoleon Dynamite 3.0/4 2.6/4
56. Saw 3.0/4 2.9/4
57. The Hangover 3.5/4 3.0/4
58. The Grudge (2004) 3.0/4 2.2/4
59. Office Space 3.5/4 3.1/4
60. 8 Mile 3.0/4 2.6/4
61. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
62. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
63. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
64. Trailer Park Boys (1999) 4.0/4 2.9/4
65. Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day 3.5/4 3.1/4
66. Trailer Park Boys: The Movie 3.5/4 2.6/4
67. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) 3.5/4 3.0/4
68. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
69. Paper Man 3.5/4 2.3/4
70. Prometheus (2012) 3.0/4 2.8/4
71. Crazy, Stupid, Love. 3.5/4 2.9/4
72. Into the Wild 3.5/4 3.1/4
73. Horrible Bosses 3.5/4 2.8/4
74. Gravity 3.5/4 3.1/4
75. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
76. Life of Pi 3.5/4 3.1/4
77. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
78. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.5/4 2.8/4
79. Hard Candy 3.0/4 2.9/4
80. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
81. The Bay 3.0/4 2.5/4
82. The Goonies 3.0/4 3.1/4
83. Good Will Hunting 3.5/4 3.2/4
84. Oculus 3.0/4 2.7/4
85. Superbad 3.0/4 2.9/4
86. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
87. Dumb and Dumber 3.5/4 2.8/4
88. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
89. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
90. Nebraska 3.5/4 3.0/4
91. The Dictator 3.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name