Top Sci-Fi Movie List by Keely

Top Sci-Fi

# Movie Title Rating Overall Add
1. Stalker 4.0/4 3.2/4
2. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
3. Brazil (1985) 4.0/4 3.0/4
4. Alien 4.0/4 3.3/4
5. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
6. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
7. Primer 4.0/4 2.8/4
8. Under the Skin (2014) 4.0/4 2.9/4
9. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
10. The Machine (2013) 3.5/4 2.4/4
11. The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 4.0/4 2.4/4
12. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
13. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
14. Aliens 4.0/4 3.3/4
15. The Matrix 4.0/4 3.2/4
16. Death Race 2000 4.0/4 2.5/4
17. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
18. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
19. The Terminator 3.5/4 3.1/4
20. Star Trek II: The Wrath of Khan 4.0/4 3.0/4
21. Solaris 3.5/4 2.4/4
22. Pier, The ( jetée, La ) 3.5/4 2.9/4
23. Escape from New York 3.5/4 2.8/4
24. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
25. Akira 3.5/4 3.0/4
26. Delicatessen 3.5/4 2.9/4
27. City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) 3.0/4 3.0/4
28. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
29. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
30. Her 3.5/4 3.2/4
31. Mad Max: Beyond Thunderdome 3.5/4 2.6/4
32. District 9 3.5/4 3.0/4
33. Serenity (2005) 3.5/4 3.0/4
34. Minority Report 3.5/4 2.9/4
35. Forbidden Planet 3.0/4 2.9/4
36. Westworld 3.0/4 2.8/4
37. Gattaca 3.0/4 2.9/4
38. Videodrome 3.0/4 2.9/4
39. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
40. 1984 ( Nineteen Eighty-Four ) 3.5/4 2.8/4
41. Dredd (2012) 3.5/4 2.7/4
42. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
43. Dark Star (1974) 3.0/4 2.6/4
44. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) 3.0/4 3.0/4
45. They Live 3.0/4 2.9/4
46. Galaxy Quest 3.0/4 2.6/4
47. THX 1138 3.0/4 2.7/4
48. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
49. Timecrimes ( cronocrímenes, Los ) 3.0/4 2.7/4
50. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
51. Silent Running 3.0/4 2.7/4
52. Mad Max 3.0/4 2.9/4
53. A Scanner Darkly 3.0/4 2.7/4
54. The Rocky Horror Picture Show 4.0/4 2.8/4
55. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.5/4 3.0/4
56. A Boy and His Dog 3.0/4 2.5/4
57. RoboCop (1987) 3.0/4 2.9/4
58. The Fly (1986) 3.0/4 2.9/4
59. The Abyss 3.0/4 2.9/4
60. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
61. Tron 3.0/4 2.8/4
62. Pitch Black 3.0/4 2.8/4
63. Total Recall (1990) 2.5/4 2.9/4
64. Pandorum 2.5/4 2.5/4
65. Stargate 3.0/4 2.7/4
66. The Running Man (1987) 3.0/4 2.7/4
67. Logan's Run 2.5/4 2.8/4
68. Equilibrium 3.0/4 2.8/4
69. Ex Machina 3.0/4 3.2/4
70. Moon 3.0/4 3.1/4
71. Mars Attacks! 3.0/4 2.3/4
72. Star Trek: Generations 3.0/4 2.7/4
73. Star Trek VI: The Undiscovered Country 3.0/4 2.7/4
74. Dune (1984) 3.0/4 2.5/4
75. Alien: Resurrection 3.0/4 2.3/4
76. Resident Evil: Extinction 3.0/4 2.6/4
77. Signs 2.5/4 2.7/4
78. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
79. Event Horizon 2.5/4 2.7/4
80. Demolition Man 3.0/4 2.6/4
81. Heavy Metal 2.5/4 2.6/4
82. Predator 2 2.5/4 2.4/4
83. Children of Men 2.5/4 3.1/4
84. Titan A.E. 2.5/4 2.6/4
85. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 3.0/4 2.6/4
86. Sky Captain and the World of Tomorrow 3.0/4 2.4/4
87. The One (2001) 3.0/4 2.5/4
88. Outland 3.0/4 2.6/4
89. Batteries Not Included 2.5/4 2.3/4
90. Earth Girls are Easy 2.5/4 2.1/4
91. Night Watch ( Nochnoy dozor ) 2.5/4 2.5/4
92. Ghost in the Shell 2: Innocence 3.0/4 2.7/4
93. Predators (2010) 2.5/4 2.6/4
94. Sphere 2.5/4 2.4/4
95. Escape from L.A. 3.0/4 2.4/4
96. The War of the Worlds (2005) 2.5/4 2.6/4
97. Soldier (1998) 2.5/4 2.3/4
98. Innerspace 3.0/4 2.6/4
99. Idiocracy 2.5/4 2.4/4
100. The Omega Man 2.5/4 2.6/4
101. Species 2.5/4 2.2/4
102. Final Fantasy VII - Advent Children 2.5/4 2.7/4
103. Cube 2.5/4 2.8/4
104. The Blood of Heroes 2.0/4 2.6/4
105. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
106. The Fountain (2006) 2.5/4 2.7/4
107. Radioactive Dreams 2.0/4 2.3/4
108. Enemy Mine 2.5/4 2.7/4
109. The Last Starfighter 2.5/4 2.7/4
110. Resident Evil: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
111. The Chronicles of Riddick: Dark Fury 2.5/4 2.6/4
112. RoboCop 2 2.0/4 2.1/4
113. Trancers 2.5/4 2.1/4
114. Quintet 2.0/4 2.2/4
115. Hardware 2.0/4 2.4/4
116. Contact (1997) 2.0/4 2.7/4
117. Steel Dawn 2.5/4 2.1/4
118. Terminator 3: Rise of the Machines 2.5/4 2.4/4
119. Galaxina 2.0/4 2.2/4
120. Terminator Salvation 3.0/4 2.6/4
121. Virtuosity 2.5/4 2.2/4
122. AVP: Alien Vs. Predator 2.5/4 2.2/4
123. Riddick 2.0/4 2.6/4
124. The Black Hole (1979) 2.5/4 2.3/4
125. Timecop 2.5/4 2.2/4
126. Scanners 2.5/4 2.6/4
127. Robot Jox 2.5/4 2.3/4
128. Judge Dredd (1995) 2.5/4 2.2/4
129. The Chronicles of Riddick 2.0/4 2.5/4
130. The Ice Pirates 2.5/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name