Top Movie List by Iman S

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Casablanca 3.5/4 3.3/4
2. It's a Wonderful Life 3.0/4 3.3/4
3. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
4. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
5. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
6. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.5/4 3.2/4
7. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
8. The Godfather 4.0/4 3.5/4
9. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
10. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
11. Alien 3.0/4 3.3/4
12. Jaws 3.0/4 3.2/4
13. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
14. American Graffiti 3.5/4 3.0/4
15. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
16. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
17. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
18. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
19. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
20. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
21. Driving Miss Daisy 3.0/4 2.9/4
22. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
23. Fight Club 3.0/4 3.3/4
24. The Matrix 3.0/4 3.2/4
25. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
26. Se7en 4.0/4 3.3/4
27. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
28. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
29. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
30. American Beauty 3.0/4 3.1/4
31. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
32. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
33. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
34. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
35. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
36. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
37. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
38. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
39. True Romance 3.5/4 3.1/4
40. Legends of the Fall 3.5/4 3.0/4
41. Fried Green Tomatoes 4.0/4 3.0/4
42. Pump Up the Volume 3.0/4 2.7/4
43. Clueless 3.0/4 2.7/4
44. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
45. Snatch 3.5/4 3.1/4
46. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
47. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
48. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
49. Spy Game 3.0/4 2.6/4
50. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
51. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
52. The Departed 3.0/4 3.3/4
53. Memento 3.5/4 3.2/4
54. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
55. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
56. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
57. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
58. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
59. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
60. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
61. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
62. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
63. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
64. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
65. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
66. Mystic River 3.0/4 3.1/4
67. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
68. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
69. District 9 3.0/4 3.0/4
70. (500) Days of Summer 3.0/4 3.0/4
71. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
72. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
73. Zodiac (2007) 3.5/4 2.9/4
74. Ip Man ( Yip Man ) 3.0/4 3.0/4
75. The Grand Budapest Hotel 3.5/4 3.3/4
76. Chef (2014) 3.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name