Top Movie List by Mitch

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
2. Legends of the Fall 4.0/4 3.0/4
3. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
4. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
5. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
6. American Psycho 4.0/4 3.0/4
7. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
8. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
9. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
10. Inception 4.0/4 3.3/4
11. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
12. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
13. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
14. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
15. American History X 4.0/4 3.2/4
16. Lincoln 4.0/4 3.0/4
17. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
18. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
19. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
20. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
21. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
22. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
23. Four Brothers 4.0/4 2.7/4
24. The Art of Flight 4.0/4 2.8/4
25. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
26. Fight Club 4.0/4 3.3/4
27. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
28. Gandhi 4.0/4 3.1/4
29. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
30. Snatch 4.0/4 3.1/4
31. Rushmore 4.0/4 3.0/4
32. In Bruges 4.0/4 3.1/4
33. Warrior (2011) 4.0/4 3.2/4
34. The Pianist 4.0/4 3.2/4
35. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
36. Remember the Titans 4.0/4 3.1/4
37. The Matrix 4.0/4 3.2/4
38. True Grit (2010) 4.0/4 3.1/4
39. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
40. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
41. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
42. Blue Valentine 4.0/4 2.9/4
43. American Beauty 4.0/4 3.1/4
44. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
45. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
46. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
47. Sin City 4.0/4 3.0/4
48. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
49. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
50. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
51. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
52. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
53. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
54. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
55. Office Space 3.5/4 3.1/4
56. Almost Famous 3.5/4 3.1/4
57. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.5/4 3.2/4
58. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
59. Bottle Rocket (1996) 3.5/4 2.9/4
60. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
61. Se7en 3.5/4 3.3/4
62. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.5/4 3.0/4
63. Mystic River 3.5/4 3.1/4
64. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
65. 300 3.5/4 2.9/4
66. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
67. Enter the Dragon 3.5/4 3.1/4
68. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
69. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
70. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
71. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
72. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
73. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.0/4 3.4/4
74. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
75. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
76. The Fighter (2010) 3.0/4 3.1/4
77. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
78. Memento 3.0/4 3.2/4
79. The Departed 3.5/4 3.3/4
80. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
81. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
82. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
83. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
84. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
85. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
86. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
87. Scent of a Woman (1992) 3.0/4 2.9/4
88. Days of Thunder 3.0/4 2.3/4
89. Savages (2012) 3.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name