Movies I Own by Pat Manion

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
2. 21 Grams 4.0/4 2.9/4
3. The 40 Year-Old Virgin 3.5/4 2.9/4
4. American Beauty 3.5/4 3.1/4
5. American Psycho 3.5/4 3.0/4
6. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
7. Any Given Sunday 3.5/4 2.7/4
8. The Aristocrats 2.5/4 2.4/4
9. Atanarjuat: The Fast Runner 2.0/4 2.4/4
10. Babel 3.5/4 2.9/4
11. Beavis and Butt-head Do America 3.0/4 2.4/4
12. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
13. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
14. Blow 3.5/4 2.9/4
15. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
16. Bowling for Columbine 3.0/4 2.9/4
17. Brokeback Mountain 3.5/4 2.9/4
18. Carlito's Way 3.5/4 3.0/4
19. Casino 4.0/4 3.2/4
20. Children of Men 4.0/4 3.1/4
21. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
22. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
23. Confessions of a Dangerous Mind 2.5/4 2.7/4
24. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
25. Dazed and Confused 3.5/4 3.0/4
26. Death Proof 4.0/4 2.7/4
27. The Departed 4.0/4 3.3/4
28. Detroit Rock City 3.0/4 2.6/4
29. Dodgeball: A True Underdog Story 2.0/4 2.6/4
30. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
31. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
32. Eyes Wide Shut 3.5/4 2.6/4
33. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
34. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
35. Fight Club 4.0/4 3.3/4
36. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
37. From Hell 2.5/4 2.6/4
38. Fubar 3.5/4 2.9/4
39. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
40. Garden State 3.5/4 2.9/4
41. Gladiator (2000) 2.5/4 3.2/4
42. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
43. Grosse Point Blank 4.0/4 2.8/4
44. A History of Violence 3.5/4 3.0/4
45. I Heart Huckabees 4.0/4 2.6/4
46. Independence Day (1996) 2.0/4 2.8/4
47. Jerry Maguire 3.5/4 2.8/4
48. Joyride (1996) 2.0/4 2.5/4
49. The Last King of Scotland 3.5/4 3.0/4
50. Lord of the Flies (1990) 2.0/4 2.4/4
51. Lost in Translation 3.0/4 2.9/4
52. Magnolia 3.5/4 3.1/4
53. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
54. Man on the Moon 3.0/4 2.8/4
55. Mystic River 4.0/4 3.1/4
56. Napoleon Dynamite 3.5/4 2.6/4
57. A Night at the Roxbury 3.5/4 1.9/4
58. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
59. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
60. Office Space 4.0/4 3.1/4
61. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
62. Orange County 3.5/4 2.4/4
63. Platoon 3.5/4 3.2/4
64. Pearl Harbor 0.5/4 2.3/4
65. Play It to the Bone 2.0/4 1.7/4
66. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
67. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
68. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
69. Ricochet 2.5/4 2.5/4
70. The Rock 3.0/4 2.8/4
71. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
72. The Rocky Horror Picture Show 4.0/4 2.8/4
73. The Rookie (2002) 2.0/4 2.6/4
74. Rushmore 4.0/4 3.0/4
75. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
76. Saw II 0.5/4 2.5/4
77. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
78. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
79. The Scorpion King (2002) 0.5/4 2.1/4
80. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
81. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
82. Sin City 3.5/4 3.0/4
83. Solo (1996) 2.0/4 2.1/4
84. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.5/4 2.9/4
85. Super Troopers 4.0/4 2.8/4
86. There's Something About Mary 3.5/4 2.8/4
87. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
88. The Transporter 0.5/4 2.7/4
89. Vanilla Sky 4.0/4 2.4/4
90. The Village (2004) 3.5/4 2.4/4
91. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
92. The Wedding Singer 3.0/4 2.7/4
93. Windtalkers 2.0/4 2.4/4
94. Zero Day (2003) 0.5/4 2.1/4
95. Zoolander 4.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name