Top Movie List by Zack

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
2. Casino 4.0/4 3.2/4
3. Fight Club 4.0/4 3.3/4
4. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
5. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
6. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
7. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
8. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
9. Pineapple Express 4.0/4 2.8/4
10. American Beauty 3.0/4 3.1/4
11. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
12. Superbad 3.5/4 2.9/4
13. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
14. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
15. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
16. American Psycho 3.0/4 3.0/4
17. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
18. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
19. 300 2.5/4 2.9/4
20. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
21. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
22. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
23. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
24. The Matrix 4.0/4 3.2/4
25. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
26. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
27. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
28. Inception 3.5/4 3.3/4
29. Aliens 3.0/4 3.3/4
30. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
31. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
32. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
33. The Terminator 3.0/4 3.1/4
34. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
35. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
36. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
37. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
38. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
39. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
40. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
41. Sin City 3.0/4 3.0/4
42. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
43. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
44. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
45. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
46. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
47. Children of Men 3.5/4 3.1/4
48. X-Men: First Class 3.5/4 3.1/4
49. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
50. Kick-Ass 3.5/4 3.0/4
51. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
52. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 4.0/4 3.1/4
53. From Russia with Love 4.0/4 3.0/4
54. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
55. The Blues Brothers 4.0/4 3.1/4
56. Rise of the Planet of the Apes 4.0/4 3.0/4
57. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
58. Fast Five 3.5/4 2.9/4
59. Kung Fu Hustle 4.0/4 3.0/4
60. Thor 3.5/4 2.9/4
61. Beverly Hills Cop 3.5/4 2.9/4
62. Minority Report 3.0/4 2.9/4
63. Drive (2011) 3.5/4 3.1/4
64. Grindhouse 3.5/4 2.8/4
65. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
66. Men in Black (1997) 3.5/4 2.8/4
67. The Rock 3.5/4 2.8/4
68. Deliverance (1972) 3.5/4 3.0/4
69. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 4.0/4 2.9/4
70. Watchmen 3.0/4 2.8/4
71. Big Trouble in Little China 3.5/4 2.8/4
72. Equilibrium 3.5/4 2.8/4
73. King Kong (2005) 3.5/4 2.7/4
74. Lord of War 3.0/4 2.8/4
75. Rush Hour (1998) 3.5/4 2.8/4
76. 21 Jump Street 3.5/4 2.9/4
77. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
78. Goldeneye 3.0/4 2.8/4
79. Mission: Impossible III 3.5/4 2.7/4
80. Batman Returns 3.0/4 2.7/4
81. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
82. Cloverfield 3.5/4 2.6/4
83. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
84. Terminator Salvation 3.0/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name