Top Movie List by Groovymoovy

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. The Godfather 4.0/4 3.5/4
3. Always (1985) 4.0/4 2.6/4
4. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
5. Hollywood Dreams 4.0/4 2.8/4
6. Irene in Time 4.0/4 2.6/4
7. A Safe Place 4.0/4 2.6/4
8. Rope 4.0/4 3.1/4
9. The Matrix 4.0/4 3.2/4
10. Someone to Love (1987) 4.0/4 2.9/4
11. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
12. Can She Bake a Cherry Pie? 4.0/4 2.9/4
13. Déjà Vu (1998) 4.0/4 2.8/4
14. Sister Act 4.0/4 2.5/4
15. Going Shopping 4.0/4 2.7/4
16. Tracks (1977) 4.0/4 2.8/4
17. Festival in Cannes 4.0/4 2.6/4
18. Eating 4.0/4 2.8/4
19. Venice/Venice 4.0/4 2.7/4
20. Sitting Ducks 3.5/4 2.9/4
21. The Last Summer in the Hamptons 4.0/4 2.7/4
22. Who is Henry Jaglom? 4.0/4 2.8/4
23. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
24. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
25. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
26. Up in the Air (2009) 4.0/4 2.9/4
27. Rear Window 4.0/4 3.3/4
28. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
29. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
30. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
31. The Big Chill 4.0/4 2.9/4
32. Air Force One 4.0/4 2.7/4
33. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
34. Bringing Down the House 4.0/4 2.5/4
35. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
36. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
37. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
38. Minority Report 4.0/4 2.9/4
39. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
40. Con Air 4.0/4 2.8/4
41. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
42. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
43. Hairspray (1988) 4.0/4 2.7/4
44. Frost/Nixon 4.0/4 3.0/4
45. Hostage (2005) 4.0/4 2.6/4
46. The Devil Wears Prada 4.0/4 2.7/4
47. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
48. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
49. Avatar 4.0/4 3.0/4
50. Backdraft 4.0/4 2.7/4
51. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
52. Kramer vs. Kramer 3.5/4 3.1/4
53. The Godfather: Part III 4.0/4 2.8/4
54. Escape from Alcatraz 4.0/4 3.0/4
55. Grease 4.0/4 2.9/4
56. Serpico 4.0/4 3.0/4
57. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
58. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
59. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
60. American Gangster 4.0/4 3.0/4
61. Capote 4.0/4 2.9/4
62. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
63. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
64. Network (1976) 3.5/4 3.2/4
65. All About Eve 4.0/4 3.3/4
66. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
67. Outbreak 3.5/4 2.7/4
68. All the President's Men 4.0/4 3.1/4
69. Tootsie 4.0/4 2.8/4
70. The Fugitive (1993) 4.0/4 3.1/4
71. Witness (1985) 4.0/4 3.0/4
72. The Firm (1993) 4.0/4 2.7/4
73. Mission: Impossible 4.0/4 2.8/4
74. Amistad 3.5/4 2.9/4
75. Lean on Me 3.5/4 2.9/4
76. Malcolm X (1992) 4.0/4 3.1/4
77. John Q 4.0/4 2.7/4
78. Thelma & Louise 4.0/4 2.9/4
79. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
80. Coach Carter 3.5/4 2.7/4
81. Menace II Society 4.0/4 3.0/4
82. JFK 4.0/4 3.0/4
83. The Matrix Revolutions 3.5/4 2.5/4
84. Escape from New York 3.5/4 2.8/4
85. Tango & Cash 3.5/4 2.5/4
86. Executive Decision 4.0/4 2.6/4
87. Charlie Wilson's War 3.5/4 2.7/4
88. Michael Clayton 3.5/4 2.9/4
89. Disclosure 4.0/4 2.6/4
90. Traffic (2000) 3.5/4 3.0/4
91. Wall Street 3.5/4 2.9/4
92. Saturday Night Fever 3.5/4 2.8/4
93. 48 Hrs. 3.5/4 2.8/4
94. Lost World: Jurassic Park 4.0/4 2.5/4
95. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
96. Airplane! 4.0/4 3.0/4
97. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
98. Adam's Rib (1949) 4.0/4 2.9/4
99. On Golden Pond 4.0/4 3.0/4
100. Guess Who's Coming to Dinner 4.0/4 3.0/4
101. The African Queen 4.0/4 3.1/4
102. The Man Who Shot Liberty Valance 3.0/4 3.2/4
103. Harvey 4.0/4 3.1/4
104. Airport '77 3.0/4 2.6/4
105. Sabrina (1954) 4.0/4 3.1/4
106. Charade (1963) N/A 3.1/4
107. Notorious (1946) 4.0/4 3.2/4
108. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4
109. Earthquake 3.0/4 2.4/4
110. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
111. The Towering Inferno 3.5/4 2.8/4
112. The Verdict (1982) 4.0/4 3.1/4
113. Indecent Proposal 4.0/4 2.4/4
114. The Guns of Navarone N/A 3.0/4
115. The Day the Earth Stood Still (2008) 4.0/4 2.1/4
116. Michael Jackson's This is It 4.0/4 2.8/4
117. Richard Pryor ...Here and Now 4.0/4 3.1/4
118. Bill Cosby: Himself 4.0/4 2.9/4
119. Black Sunday (1977) 4.0/4 2.9/4
120. Star Trek V: The Final Frontier 4.0/4 2.3/4
121. The Matrix Reloaded 4.0/4 2.6/4
122. Shattered Glass 4.0/4 2.9/4
123. Strangers on a Train 3.5/4 3.2/4
124. Liberty Heights 3.5/4 3.0/4
125. Chris Rock: Bigger & Blacker 4.0/4 2.9/4
126. Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 4.0/4 2.9/4
127. Akeelah and the Bee 4.0/4 2.9/4
128. Airport '79 The Concorde 4.0/4 2.3/4
129. White Fang (1991) 4.0/4 2.8/4
130. Barfly 4.0/4 2.9/4
131. Serial Mom 3.5/4 2.6/4
132. Ron White: You Can't Fix Stupid 4.0/4 2.8/4
133. How Stella Got Her Groove Back 4.0/4 2.6/4
134. Helter Skelter (1976) 4.0/4 2.9/4
135. And the Band Played On 4.0/4 2.9/4
136. The Andromeda Strain 4.0/4 2.9/4
137. Black Widow ( Bullseye ) 3.0/4 2.3/4
138. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
139. Modern Times 4.0/4 3.3/4
140. The Incredible Shrinking Man 4.0/4 3.0/4
141. Family Plot 3.0/4 2.9/4
142. What Ever Happened to Baby Jane? 4.0/4 3.1/4
143. Birdman of Alcatraz 4.0/4 2.9/4
144. To Sir, With Love 4.0/4 3.0/4
145. Village of the Damned (1960) 4.0/4 2.8/4
146. My Dinner With Andre 4.0/4 2.8/4
147. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
148. Oliver! 3.0/4 2.9/4
149. The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1968) 4.0/4 2.7/4
150. M*A*S*H 3.0/4 2.9/4
151. The Producers (2005) 3.0/4 2.4/4
152. You Only Live Twice 4.0/4 2.8/4
153. Vertical Limit 4.0/4 2.3/4
154. The Stepford Wives (2004) 4.0/4 2.2/4
155. Speed (1994) 4.0/4 2.9/4
156. 28 Days 3.0/4 2.5/4
157. Sliding Doors 4.0/4 2.7/4
158. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
159. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.0/4 3.1/4
160. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
161. Jurassic Park 3 3.0/4 2.3/4
162. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
163. The Manchurian Candidate (1962) 4.0/4 3.1/4
164. Mommie Dearest 3.0/4 2.7/4
165. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
166. It's Complicated 3.0/4 2.7/4
167. The Time Traveler's Wife 4.0/4 2.7/4
168. Righteous Kill 4.0/4 2.4/4
169. Fried Green Tomatoes 3.0/4 3.0/4
170. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
171. Dreamgirls 4.0/4 2.6/4
172. Miracle (2004) N/A 2.8/4
173. Ray 4.0/4 3.0/4
174. Dial M for Murder 4.0/4 3.2/4
175. Airport 4.0/4 2.6/4
176. K-19: The Widowmaker 4.0/4 2.6/4
177. The Pelican Brief 3.5/4 2.6/4
178. Frenzy 3.5/4 3.0/4
179. Amy's Orgasm 4.0/4 2.6/4
180. Finding Bliss 4.0/4 2.7/4
181. Queen of the Lot 4.0/4 2.8/4
182. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
183. Five Easy Pieces 4.0/4 3.0/4
184. A Raisin in the Sun 4.0/4 2.9/4
185. Ali 4.0/4 2.5/4
186. Knight and Day 4.0/4 2.5/4
187. The Social Network 4.0/4 3.1/4
188. The Back Nine 4.0/4 2.5/4
189. Say I Do 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name